PREMIERA

2007.10.13

CANAL+ PREMIUM

KULT

The Wicker Man

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podczas patrolowania autostrady policjant, Edward Malus (Nicolas Cage), widzi, jak z samochodu wypada lalka. Podnosi ją i oddaje małej właścicielce. Chwilę później samochód, którym jadzie dziewczynka wpada pod rozpędzoną ciężarówkę. Od tej pory Malus żyje w poczuciu winy, że nie zdołał jej ocalić.

Pewnego dnia odzywa się do niego Willow (Kate Beahan), kobieta, z którą niegdyś miał romans. Błaga go, aby pomógł jej odnaleźć zaginioną córkę. Willow mieszka na prywatnej, zagubionej na wschodnim Pacyfiku wyspie Summersisle, gdzie matriarchalna społeczność pod przewodnictwem psychodelicznej Siostry (Ellen Burstyn), żyje zgodnie z naturą i kultywuje pradawne tradycje. Kobiety zajmują się produkcją miodu, mężczyźni są ich sługami, a najważniejszą uroczystością jest coroczne pogańskie "święto śmierci i odrodzenia". Malus odkrywa, że odbywają się tu dziwne, okultystyczne seanse, a społeczność oddaje cześć nieznanym bożkom. Edward, początkowo traktowany chłodno, wkrótce doświadcza ze strony mieszkańców otwartej wrogości. Podejrzewa, że córka Willow mogła stać się ofiarą kultu. Jednak wszyscy zgodnie twierdzą, że dziecko nigdy nie istniało.

Nagrodzony za zdjęcia Paula Sarossy'ego przez Kanadyjskie Stowarzyszenie Operatorów "Kult" NEILA LABUTE'A to remake popularnego w latach 70. horroru pod tym samym tytułem, zrealizowanego przez Robina Hardy'ego. Główną rolę policjanta prowadzącego śledztwo na wyspie Summersisle zagrał wówczas Edward Woodward. Nicolas Cage poznał oryginalny film dzięki Johnny'emu Ramone'owi, muzykowi punkrockowemu i znawcy kina. "Pamiętam, że film wytrącił mnie z równowagi, musiał więc być wyjątkowy" - opowiadał aktor. Cage, od wielu lat jeden z najlepiej opłacanych aktorów w Hollywood, zdobywca Oscara i Złotego Globu za rolę w "Zostawić Las Vegas" z radością wcielił się w rolę Malusa. W hołdzie dla Woodwarda policjant z filmu Neila LaBute'a nazywa się Edward, ale reżyser remake'u wprowadził do scenariusza znaczące zmiany. W filmie z 1973 roku na wyspie Summersisle tajemniczy kult był domeną mężczyzn, kobiety natomiast były traktowane jak niewolnice.

W nowym "Kulcie" role się odwróciły, a miejsce guru wyspiarzy, zagranego niegdyś przez Christophera Lee, zajęła siostra Summersisle wykreowana przez Ellen Burstyn, zdobywczynię Oscara, BAFTY, Złotego Globu, Independent Spirit Award oraz honorowej nagrody w Berlinie. LaBute zainteresowanie relacjami damsko-męskimi uczynił wcześniej tematem innych swoich filmów: debiutanckiego "Między nami mężczyznami", nagrodzonego m.in. w Deauville, podczas Sundance i rozdania Independent Spirit Awards, "Kochanków z sąsiedztwa", prezentowanych w San Sebastian oraz "Siostry Betty", którą reżyser walczył w 2000 roku o Złotą Palmę w Cannes.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Film głupi do potęgi entej. A już scena, w której Cage jest w przebraniu misia, ,powinna być zaliczona do najdurniejszych scen w historii kina.

gaff

Film zupełnie nie zrobił na mnie wrażenia,nic nadzwyczajnego,a raczej kosmiczna bzdura.

malisia

film da sie obejrzec,i nie jest najgorszy chwilami nawet wciaga...ale nie jest to ten typ filmu o ktorym sie mysli,poprostu obejrzec i zapomniec...:)
KULT
reżyseria:
USA, 2006
Podczas patrolowania autostrady policjant, Edward Malus (Nicolas Cage), widzi, jak z samochodu wypada lalka. Podnosi ją i oddaje małej właścicielce. Chwilę później samochód, którym jadzie dziewczynka wpada pod rozpędzoną ciężarówkę. Od tej pory Malus żyje w poczuciu winy, że nie zdołał jej ocalić.
thriller
KULT
3,3 5 1 62