PREMIERA

2007.08.04

CANAL+ PREMIUM

KUMPLE NA ZABÓJ

The Matador

USA, 2005

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: komedia sensacyjna

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Julian Noble (Pierce Brosnan) to doskonały w swojej branży człowiek od - jak sam mówi - "świadczenia usług dla ludności z zakresu śmiertelności". Płatny morderca - bo na tym polega jego profesja - spaprał jednak ostatnie powierzone mu zadanie i wie, że następne będzie ostatnią szansą.

Do Mexico City, gdzie mieszka jego kolejna ofiara, jedzie więc z dużym obciążeniem psychicznym, które rozładowuje popijanymi w hotelu drinkami. A ponieważ Julian nigdy nie kończy na jednym kieliszku, pewnego dnia znów zalewa się w trupa. Traf chce, że przysiada się do niego Danny Wright (Greg Kinnear), jego kompletne przeciwieństwo. Danny, uczciwy biznesman, który w Meksyku próbuje ratować interesy swojej firmy, to przykładny mąż i wzorowy obywatel. Ponieważ przeciwieństwa się przyciągają, a alkohol integruje, Julian i Danny po kilku głębszych stają się najlepszymi kumplami. Aby przypieczętować przyjaźń, zawierają pewien układ: Julian wydobędzie firmę Danny'ego ze wszystkich finansowych kłopotów, a Danny pomoże mu przy kolejnym morderstwie.

RICHARD SHEPARD, twórca m.in. "Zabójczego warunku" (1999), ostatnio święci triumfy dzięki reżyserowanemu przez siebie, kultowemu już w Stanach Zjednoczonych serialowi "Ugly Betty". O "Kumplach na zabój" mówił: "Na początku chciałem napisać historię o dwóch obcych facetach, którzy spotykają się w barze. Hotelowe bary mają to do siebie, że możesz wyjawić tam o sobie całą prawdę, mając całkowitą pewność, że nigdy nie spotkasz osoby, której to opowiadałeś".

W komedii Sheparda Pierce Brosnan z wdziękiem dokonał metamorfozy z nieskazitelnego agenta 007 w poddającego się alkoholizmowi i depresji gangstera. "Kumple..." to w pewnym sensie antyBond. "Nasz nieustraszony bohater w końcu dochodzi do smutnych wniosków na temat swojego zwariowanego życia, opartego na międzynarodowych intrygach i morderstwach. Takie refleksje nie pojawiają się zwykle w filmach szpiegowskich. James Bond jest wyjątkowo wyidealizowaną wersją szpiega, dlatego zagranie roli Juliana przez Pierca Brosnana było genialnym pomysłem" - mówił Bryan Furst, producent filmu. Dla Brosnana, który nie krył żalu, że został odsunięty od roli agenta 007, rola pogrążonego w depresji płatnego mordercy była zawodowym wyzwaniem, ale też skuteczną terapią. Za tę kreację był nominowany m.in. do Saturna i Złotego Globu. W filmie Sheparda partnerował mu Greg Kinnear, którego na wielkim ekranie mogliśmy ostatnio oglądać w nominowanej do Oscara i nagrodzonej Independent Spirit Award "Małej Miss" oraz w ekranizacji głośnej powieści Erica Schlossera "Fast Food Nation" w reżyserii Richarda Linklatera. Shepard przyznał, że kompletując obsadę od początku stawiał na Kinneara. "Greg jest typowym everymanem, jest lubiany, łatwy we współżyciu, ma dobre serce. Idealnie pasuje do naszego filmu" - mówił dziennikarzom. Postać Danny'ego została wprowadzona głównie po to, aby obudzić zepchnięte do podświadomości uczucia Juliana. Płatny morderca staje się człowiekiem, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że będąc człowiekiem, nie może dalej zabijać. "Chodziło mi o to, by zabawić się stereotypem "killera" i pokazać, w jaki sposób ktoś taki szwankuje. Dzięki temu komedia sensacyjna przeistacza się w historię psychologiczną. Mamy akcję, suspens oraz napięcie związane z zabójstwami, ale sednem filmu jest ciepła komedia" - podsumowywał Shepard.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Film, który z pozoru może się wydać nudny, wcale taki nie jest. Jest to jedna z lepszych produkcji, jakie widziałem, jeśli chodzi o ten gatunek. Konwenanse tu nie obowiązują. Jest rubasznie i śmiesznie. Kiedy trzeba robi się poważniej, jednak film jako całość jest zdecydowanie komedią. Brosnana po Bondzie, wielu skazywało na niebyt. Teraz ci, którzy to mówili powinni klękać przed nim, i prościć o przebaczenie. Jest to bowiem rola, która zapisze się w annałach jego filmografii. Naprawdę dobre kino.

marta

Przeuroczy, inteligentny film wymykajacy sie schematom.

kobieta niepowazna

aha...chcialam jeszcze dodac: chcialabym byc dziewczyna Juliana Noble!!:)
KUMPLE NA ZABÓJ
reżyseria:
USA, 2005
Julian Noble (Pierce Brosnan) to doskonały w swojej branży człowiek od - jak sam mówi - "świadczenia usług dla ludności z zakresu śmiertelności". Płatny morderca - bo na tym polega jego profesja - spaprał jednak ostatnie powierzone mu zadanie i wie, że następne będzie ostatnią szansą.
komedia sensacyjna
KUMPLE NA ZABÓJ
4,0 5 1 24