PREMIERA

2004.11.23

CANAL+ PREMIUM

KUMPLE

Buddy

Norwegia, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesne Oslo. Trzech dwudziestolatków wynajmuje wspólne mieszkanie. Żaden z nich "nie hańbi się" etatową pracą i jak ognia unikają stabilizacji.

Kristoffer (Nicolai Cleve Broch) rozwiesza plakaty reklamowe. Ulubionymi zajęciami Geira (Aksel Hennie) są gry Playstation, jazda na łyżwach i oglądanie filmów na wideo. Za fasadą beztroskiego wesołka, chłopak skrywa jednak smutne tajemnice. Trzeci z grupy przyjaciół - nieśmiały Stig Inge (Anders Baasmo Kristiansen) - ma największy status majątkowy: odziedziczone po matce mieszkanie i niezły miesięczny dochód, który osiąga jako projektant stron internetowych. Ich względnie spokojne życie diametralnie się zmienia, gdy Kristoffera rzuca dziewczyna Elisabeth (Janne Formoe), by związać się ze swoim szefem. Upokorzony chłopak, chcąc przezwyciężyć frustrację, postanawia wykorzystać domową kamerę wideo, na której rejestruje codzienne życie trójki przyjaciół. Niespodziewanie ten niecodzienny pamiętnik trafia w ręce producenta popularnego telewizyjnego talk show. Zaledwie kilka tygodni później Kristoffer i jego kumple zostają gwiazdami. Równie szybko przekonują się jednak, że sława ma też swoje ciemne strony. Tym bardziej, że ich prywatne życie nagle staje się własnością publiczną.

"Kumple" to pełnometrażowy debiut 37-letniego MORTENA TYLDUMA. Norweski reżyser ma w dorobku filmy krótkometrażowe, dokumentalne, telewizyjne i reklamowe. W 2000 roku został uznany za "Filmowy Talent Roku" przez cenione pismo "Dagbladet". Widzowie Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego pamiętają go jako autora jednej z nowel filmu "Większość ludzi mieszka w Chinach" ("Folk Flest Bor i Kina"). Prezentowany na tym samym festiwalu film "Kumple" zdobył Nagrodę Publiczności. Film otrzymał też wyróżnienia od widzów na MFF w Karlovych Varach'03 i Norweskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Haugesund'03.

WASZE OPINIE

smar

film jest poprostu genialny!!!czy ktoś poda mi tytuł i wykonawce ostatniej piosenki filmu jak lecą końcowe napisy!!a filmik jest the best

LuckyLu

Po tych wszystkich amerkańskich "gniotach" wreszcie coś naprawde fajnego ...
Bardzo miło się ogląda , super filmik :)

carlos

kto mi poda tytół piosenki ktora jest na samym końcu?? chodzi mi o tą piosenke, ktora jest puszczana jak KUMPLE jadą do portu, aby kristofer jej wyznal miłość
KUMPLE
reżyseria:
Norwegia, 2003
Współczesne Oslo. Trzech dwudziestolatków wynajmuje wspólne mieszkanie. Żaden z nich "nie hańbi się" etatową pracą i jak ognia unikają stabilizacji.
komediodramat
KUMPLE
4,7 5 1 38