DreamWorks

PREMIERA

2009.09.27

CANAL+ PREMIUM

KUNG FU PANDA

USA, 2008

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Miś panda o imieniu Po jest dużym i niezgrabnym, ale bardzo sympatycznym łakomczuchem. Pracuje w gospodzie serwującej kluski, które wytwarza jego ojciec Ping. Miś nie tylko uwielbia pierożki i ciasteczka z wróżbą, ale jest też największym w okolicy fanem wschodnich sztuk walki. Chce zostać mistrzem kung fu. Pewnego dnia, ku zaskoczeniu wszystkich, Po zostaje wskazany przez sędziwego mistrza Oogwaya jako ten, który wypełni starożytną przepowiednię.

Jako Smoczy Wojownik ma uratować mieszkańców doliny przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Miś wstępuje do grupy, której nauczycielem jest Mistrz Shifu. Zaczyna trening u boku swoich idoli: Tygrysicy, Żurawia, Modliszki, Żmii i Małpy. Piątka legendarnych zawodników kpi z otłuszczonego, niezgrabnego adepta. W jego predyspozycje nie wierzy także trener. Czas ucieka, tymczasem z więzienia wydostaje się demoniczny biały lampart Tai Lung, który pała żądzą zemsty na swoim byłym nauczycielu Shifu. Pragnie też zmierzyć się z legendarnym Smoczym Wojownikiem.

"Kung Fu Panda" to komedia familijna i obraz kung fu w jednym, w dodatku w cudownej animacji studia Dreamworks. Pomysł na opowieść o grubym i fajtłapowatym misiu panda, który ma zostać mistrzem sztuk walki narodził się w głowach dwóch reżyserów: JOHNA STEVENSONA i MARKA OSBOURNE'A. Pierwszy może pochwalić się m.in. udziałem w powstawaniu scenariuszy do "Shreka", "Shreka 2" i "Madagaskaru", a drugi ma na koncie nominację do Oscara za film krótkometrażowy "More". Producentka Melisa Cobb pracowała przy takich tytułach, jak "Milioner w spodenkach" czy "Księga dżungli". Wspólnie stworzyli efektowne widowisko ze znakomicie ułożonymi choreograficznie scenami walk, celebrowanymi nieraz w zwolnionym tempie. Scenografia została zaprojektowana przez najwyższej klasy specjalistów w tej dziedzinie, a rys wizualny obrazu bazuje na chińskiej sztuce. Realizacja filmu trwała około 4 i pół roku. Wzięło w niej udział niemal 500 osób, a do pracy przy dubbingu twórcy zaprosili największe hollywoodzkie gwiazdy z Dustinem Hoffmanem, Jackie Chanem i Angeliną Jolie na czele. Historia ma też istotne przesłanie, będące pochwałą nieustępliwej pracy nad sobą i wiary we własne możliwości. "Wszystkim nam zależało, żeby film niósł istotne, pozytywne, a jednocześnie wiarygodne przesłanie. Chcieliśmy nakręcić film zabawny, pełen akcji i komediowych sytuacji. Ale przy tym miał pozostawiać po sobie istotny ślad w pamięci widzów" - mówił Mark Osbourne.

Klasyczne kung fu jest oparte na ruchach różnych zwierząt. Twórcy animacji wykorzystali ten fakt i w filmie można to zaobserwować. Każdy z mistrzów reprezentuje inny styl: Tygrysica szybki i agresywny, a Małpa zmienny i nieprzewidywalny. Po ma również swój własny. Jego luźny sposób bycia i pomysłowość przypominają nieco Shreka, a złote myśli misia, takie jak "nigdy nie odkładaj do jutra tego, co możesz zrobić w przyszłym tygodniu" lub "oceniaj ludzi po tym, jakie ci dają prezenty" są dalekie od mądrości taoizmu. Podczas gdy wiekowy mentor Shifu przypomina Yodę z "Gwiezdnych wojen", doskonałość duchową symbolizuje żółw Oogway, który kiedyś był wojownikiem, ale po setkach lat spędzonych na ziemi, stał się wcieleniem mądrości i chętnie udziela rad podopiecznym.

Tworząc dynamiczne sekwencje animacji twórcy inspirowali się klasyką kina fung fu, a na przykład scena pościgu na dachu to hołd złożony słynnemu dziełu Anga Lee "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Nie brak także odniesień do produkcji zachodnich: Nieskończony Most to wyraźna aluzja do mostu linowego z "Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady". W scenach walk nie ma bezsensownej przemocy, dialogi są dowcipne bez nadużywania żartów skierowanych do dorosłej widowni.

Budżet produkcji wyniósł aż 130 milionów dolarów, ale zyski wielokrotnie przewyższyły koszty. "Kung Fu Panda" okazała się międzynarodowym przebojem kasowym, zarabiając zawrotną kwotę 630 milionów dolarów. Twórcą scenariusza do polskiej wersji dialogowej jest Bartosz Wierzbięta, w dubbingu usłyszeć zaś można m.in. Jana Peszka i Wiktora Zborowskiego.

WASZE OPINIE

Madzia

powiem krotko - bomba!
i smiech, i lzy... bardzo piekna i madra bajka
takie powinnismy ogladac z naszymi dziecmi :)))

szewol

Baja jak baja ;) Mi sie podobało. Fajna - co najważniejsze wciągająca (!!!) - animacja. Zdecydowanie polecam...

art1970

Film nawet niezły. Dużo wspólnego ze "Shrekiem" (np. nieporadny bohater), ale mimo wszystko poziom niżej. Kino tzw familijne. Można zobaczyć.
KUNG FU PANDA
USA, 2008
Miś panda o imieniu Po jest dużym i niezgrabnym, ale bardzo sympatycznym łakomczuchem. Pracuje w gospodzie serwującej kluski, które wytwarza jego ojciec Ping. Miś nie tylko uwielbia pierożki i ciasteczka z wróżbą, ale jest też największym w okolicy fanem wschodnich sztuk walki. Chce zostać mistrzem kung fu. Pewnego dnia, ku zaskoczeniu wszystkich, Po zostaje wskazany przez sędziwego mistrza Oogwaya jako ten, który wypełni starożytną przepowiednię.
film animowany
KUNG FU PANDA
4,9 5 1 19