PREMIERA

2003.08.12

CANAL+ PREMIUM

KUNG-FU

Polska, 1979

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wbrew tytułowi film Janusza Kijowskiego nie jest widowiskiem eksploatującym wschodnie sztuki walki. "Kung-Fu" to sztandarowy obraz tzw. kina moralnego niepokoju.

Bohaterami filmu jest grupa uczestników wydarzeń marcowych z 1968 roku. Przyjaciele z czasów studiów spotykają się po kilku latach. Okazuje się, że jeden z nich, Witek (Piotr Fronczewski) ma kłopoty. Pracujący jako inżynier w prowincjonalnym kombinacie bohater odkrył, że jeden z zakładowych partyjnych notabli splagiatował swoją pracę doktorską z zachodniego czasopisma naukowego. Idealistyczny, niepotrafiący pogodzić się z otaczającymi go nadużyciami i układami inżynier ujawnia aferę. Prowincjonalna klika próbuje go za to zniszczyć. Witek traci pracę, jego dziecko zostaje usunięte z przedszkola, żona-nauczycielka jest szykanowana przez przełożonych. Koledzy bohatera, którzy ustawili się w życiu znacznie lepiej niż Witek, postanawiają mu pomóc. Jeden z nich, dziennikarz, rozpoczyna w prasie kampanię w obronie przyjaciela. Drugi, zajmujący stanowisko wiceprezesa w dużej spółdzielni mieszkaniowej, używa swoich znajomości i wpływów politycznych. Akcja przynosi efekty; Witek odzyskuje pracę, dostaje nawet awans i podwyżkę. Koleżeńska solidarność triumfuje; pytanie tylko czy bohaterowie nie budują nowego, opartego na znajomościach układu, z gatunku tych, które w latach młodzieńczych zwalczali.

JANUSZ KIJOWSKI był jednym z najważniejszych autorów realistycznego, społecznie zaangażowanego nurtu polskiej kinematografii, który przeszedł do historii pod nazwą "kina moralnego niepokoju". Autorem tego terminu jest zresztą właśnie Janusz Kijowski - to właśnie on po raz pierwszy nazwał tak powstające pod koniec lat 70. filmy takich autorów jak Krzysztof Kieślowski, Feliks Falk czy Agnieszka Holland. "Kung-Fu" otrzymało na festiwalu w Gdyni nagrodę dziennikarzy oraz wyróżnienie za debiut. W rzeczywistości był to drugi film w dorobku Kijowskiego - jego prawdziwy debiut, "Indeks" z 1977 roku został zatrzymany przez cenzurę, o czym zresztą jurorzy gdyńskiego festiwalu doskonale wiedzieli.
KUNG-FU
reżyseria:
Polska, 1979
Wbrew tytułowi film Janusza Kijowskiego nie jest widowiskiem eksploatującym wschodnie sztuki walki. "Kung-Fu" to sztandarowy obraz tzw. kina moralnego niepokoju.
dramat obyczajowy
KUNG-FU
4,8 5 1 35