PREMIERA

2007.04.09

CANAL+ PREMIUM

KUPIEC WENECKI

The Merchant of Venice

USA/Włochy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat kostiumowy

czas trwania: 127 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Adaptacja rzadko wystawianego dramatu Szekspira.

W XVI-wiecznej Wenecji młody arystokrata Bassanio (Joseph Fiennes) próbuje pożyczyć pieniądze na podróż do Belmont, gdzie chce ubiegać się o rękę pięknej i bogatej Portii (Lynn Collins). Prosi o pomoc przyjaciela, Antonia (Jeremy Irons), który musi odmówić, ponieważ cały swój majątek zainwestował właśnie w statki i transport towarów do dalekich portów. Nie pozostawia jednak przyjaciela w biedzie. Decyduje się pożyczyć dla niego potrzebną kwotę od swojego odwiecznego wroga, żydowskiego lichwiarza Shylocka (Al Pacino). Żyd zgadza się, ale zastawem pod pożyczkę wartości 3 tysięcy dukatów ma być funt ciała Antonia. Bassanio, dzięki zdobytym pieniądzom, odpływa do Belmontu, gdzie zdobywa rękę Portii i zostaje jej mężem. Tymczasem statki, w które zainwestował Antonio, toną podczas sztormu, a kupiec staje się bankrutem. Nie zważając na to Shylock, rozsierdzony ucieczką swojej córki, która zabrała mu większą część majątku, upomina się o spłatę długu. Wkrótce okazuje się, czy Antonio, któremu coraz realniej zagraża naostrzona brzytwa lichwiarza, może liczyć na Bassania, sprawcę całego zamieszania.

Trudno uwierzyć, ale "Kupiec wenecki" MICHAELA RADFORDA, twórcy nagrodzonego Oscarem i trzema nagrodami BAFTA "Listonosza" (1994), to właściwie pierwsza zrealizowana z takim rozmachem filmowa adaptacja tej sztuki Williama Szekspira. Po tekst sięgano kilkakrotnie jeszcze w okresie filmu niemego, później parę razy przenoszono go na ekran telewizyjny, ale w kinie powojennym - nie licząc mało znanej ekranizacji włoskiej (1953) i nowozelandzkiej (2002) - Shylock i Antonio zmierzyli się po raz pierwszy.

Brak odwagi filmowców nie dziwi, jako że "Kupiec wenecki" uważany jest za dramat jawnie antysemicki. Radford, m.in. dzięki obsadzeniu w roli Shylocka genialnego Ala Pacino, chciał udowodnić, że oskarżenia te w rzeczywistości nie mają podstaw. Co więcej, twórca podjął próbę przedstawienia XVI-wiecznej Wenecji w świetle dzisiejszego konfliktu świata zachodniego z islamem. Shylock Radforda nie jest rzecz jasna postacią sympatyczną. Jego imię we współczesnej angielszczyźnie oznacza zresztą bezdusznego wierzyciela. Dzięki kreacji Pacina Shylock stał się bohaterem dumnym, mściwym, ale też tragicznym. W świecie "Kupca weneckiego", w którym "dobrzy" chrześcijanie plują "złym" Żydom w twarz jest też symbolem odwiecznych prześladowań narodu żydowskiego. Radford wskazuje na tę paralelę wprost umieszczając na wstępie filmu informacje o represjach Żydów i getcie w XVI-wiecznej Wenecji. O granym przez siebie Shylocku Al Pacino mówił: "Kiedy zacząłem czytać scenariusz, od razu zauważyłem, że facet cierpi na depresję. Mimo przywiązania do swojej religii, synagogi i przyjaciół, staje się coraz bardziej samotny". Równie sugestywną postacią jest Antonio grany przez Jeremy'ego Ironsa. Antonio jest człowiekiem, który nie oczekuje od życia zbyt wiele. Kocha Bassania i świadomie poświęca się dla niego licząc, że to, co zrobił, zostanie zapamiętane. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Joseph Fiennes, który stał się znany m.in. dzięki roli Szekspira w "Zakochanym Szekspirze" i Lynn Collins ("50 pierwszych randek", "Dom nad jeziorem"), która w ostatniej chwili zastąpiła Cate Blanchett, kiedy okazało się, że aktorka jest w ciąży.

"Kupca weneckiego" chwalono nie tylko za aktorskie kreacje, ale również za znakomite oddanie klimatu XVI-wiecznej Wenecji. Poruszenie wzbudziły sceny, w których filmowe prostytutki przechadzają się uliczkami miasta z odsłoniętymi biustami. Jednak twórcy obrazu wykazali się tu jedynie wiernością historycznym realiom, bowiem w XVI wieku prawo weneckie oficjalnie nakazywało prostytutkom odsłanianie piersi, aby kusząc w ten sposób zapobiegały szerzącemu się homoseksualizmowi.

WASZE OPINIE

hugolin

Bardzo dobry film.

kobieta niepowazna

szekspir zawsze pozostanie mistrzem dramatu, warto obejrzec!:)

matost8

Temat filmu z pozoru banalny, ale za to jakie wykonanie! Film ma świetną muzykę, która znakomicie tworzy klimat, wykonany w miarę z rozmachem. Plus genialni Al Pacino i Jeremy Irons, którzy znakomicie wcielili się w granie postacie. Ponadczasowy Szekspir. Polecam.
KUPIEC WENECKI
reżyseria:
USA/Włochy, 2004
Adaptacja rzadko wystawianego dramatu Szekspira.
dramat kostiumowy
KUPIEC WENECKI
4,3 5 1 26