2011 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved

PREMIERA

2013.04.21

CANAL+ FAMILY

Kupiliśmy zoo

We Bought a Zoo

USA, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film familijny

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Benjamin Mee (Matt Damon) jest dziennikarzem, którego żywiołem jest przygoda i ryzyko. Na potrzeby reportażu potrafi wejść w oko cyklonu. Po przedwczesnej śmierci żony praca przestaje go cieszyć. Dochodzi do wniosku, że zarówno jemu, jak i dwójce jego dzieci potrzebna jest radykalna zmiana i nowy początek.

W jednej chwili rzuca posadę w redakcji i kupuje wiejski dom położony na terenie popadającego w ruinę zoo. Przeprowadzką zachwycona jest jego 7-letnia córeczka Rosie (Maggie Elizabeth Jones), z kolei zbuntowany, 14-letni Dylan (Colin Ford) ma ojcu za złe wyjazd z miasta. Mimo braku doświadczenia, Benjamin zamierza znów otworzyć zoo. Próbuje go zniechęcić starszy brat, księgowy Duncan (Thomas Haden Church), który wieszczy finansową plajtę. Z pomocą zarządzającej parkiem Kelly Foster (Scarlett Johansson) i grupki zapalonych pracowników Benjamin próbuje przywrócić zaniedbanemu miejscu dawną świetność. Wspólnie zmagają się z niesfornymi podopiecznymi i wyjątkowo złośliwym inspektorem do spraw opieki nad zwierzętami (John Michael Higgins).

"Kupiliśmy zoo" powstał w oparciu o autentyczną historię brytyjskiego dziennikarza Benjamina Mee, który w 2007 roku wszedł w posiadanie podupadłego ogrodu zoologicznego w Dartmoor w angielskim hrabstwie Devon. Zamieszkał tam z rodziną: żoną, dwójką dzieci, bratem i matką. Na 33 akrach trzyma m.in. tygrysy, lwy, niedźwiedzie, wilki, węże tapiry, surykatki, małpy i gady. Szczęście i radość związaną z odnawianiem parku i opieką nad zwierzętami zakłóciła śmierć żony. Jednak ze względu na niezliczone obowiązki życie Mee nie zwolniło tempa. Relacje z zarządzania placówką zdawał na bieżąco w felietonach dla dziennika "The Guardian". Z czasem przybrały one formę książki, ale nawet wtedy dziennikarz nie przypuszczał, że o historię jego rodziny upomni się Hollywood. Stało się tak za sprawą producentów ze studia 20th Century Fox którzy wykupili prawa do książki, dostrzegając w niej potencjał na ciepły, wzruszający film familijny. Decyzją scenarzystki, Aline Brosh McKenny ("Diabeł ubiera się u Prady", "27 sukienek"), filmowe zoo przeniosło się z deszczowej Anglii do słonecznej Kalifornii. Zmianie uległo też kilka faktów z życia dziennikarza.

Idealnym kandydatem na reżysera filmu był od początku CAMERON CROWE. Nazywany spadkobiercą kina Franka Capry, filmowiec ma w dorobku wielokrotnie nagradzane filmy, takie jak: "Jerry Maguire", "Elizabethtown" i "U progu sławy". Za scenariusz do tego ostatniego otrzymał Oscara. Nazwisko Crowe'a podziałało jak magnes na Matta Damona, rzadko pojawiającego się w podobnych produkcjach. "W jego filmy natychmiast się wsiąka. Mają genialne dialogi, śmieszą, ale i sprawiają, że łzy cisną się do oczu. Fenomenalnie operuje humorem. Jego historie są realistyczne, a bohaterowie w jakiejś części odzwierciedlają jego samego. Tworzy filmy, które są bardzo osobiste, a przez to magiczne i niezwykłe" - komplementował reżysera. Dla głównego bohatera, w którego się wcielił, kupno zoo jest początkowo ucieczką od miejsc i wspomnień związanych ze zmarłą ukochaną. Atmosfera bajecznie położonego parku i ludzie, których tam spotyka sprawiają, że zaczyna wreszcie spoglądać w przyszłość. Pomaga mu w tym obecność atrakcyjnej opiekunki zwierząt, która mieszka z matką i zazdrości koleżankom życia w mieście. W tej roli wystąpiła czterokrotnie nominowana do Złotego Globu laureatka BAFTA Scarlett Johansson. Aktorka chętnie skorzystała z możliwości zerwania z wizerunkiem femme fatale, który przylgnął do niej po rolach we "Wszystko gra", "Spirit - duch miasta" czy "Iron Man 2". Równolegle do dorosłych uczuciowe rozterki przeżywają w filmie dzieci. Smak pierwszej miłości poznaje syn Benjamina - Dylan, który zakochuje się ze wzajemnością w wychowanej na wsi Lily. W nastolatków wcielili się, doświadczeni mimo młodego wieku: Elle Fanning ("Somewhere. Między miejscami", "Super 8") i Colin Ford (serial "Nie z tego świata", "Push").

Bajkowy klimat filmu zmiękczył serca krytyków. "Autentycznie urocze, a przy okazji nieprzesłodzone filmy familijne są dzisiaj rzadkością, tym bardziej szczęśliwy jestem, mogąc szczerze polecić "Kupiliśmy zoo" (...)" - rekomendował film Lou Lumenick z "New York Post". Obraz Crowe'a docenili też nastoletni widzowie, którzy tak film, jak i grających w nim Matta Damona i Scarlett Johansson nominowali do nagrody Teen Choice Awards.
Kupiliśmy zoo
reżyseria:
USA, 2011
Benjamin Mee (Matt Damon) jest dziennikarzem, którego żywiołem jest przygoda i ryzyko. Na potrzeby reportażu potrafi wejść w oko cyklonu. Po przedwczesnej śmierci żony praca przestaje go cieszyć. Dochodzi do wniosku, że zarówno jemu, jak i dwójce jego dzieci potrzebna jest radykalna zmiana i nowy początek.
film familijny
Kupiliśmy zoo
3,4 5 1 30