PREMIERA

2011.03.20

CANAL+ PREMIUM

Kwiat pustyni

Desert Flower

Wlk. Brytania/Niemcy/Austria, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rodzina 13-letniej Waris Dirie (Soraya Omar-Scego) to somalijscy pasterze-nomadzi. Zgodnie z wolą ojca dziewczynka ma zostać czwartą żoną znacznie od siebie starszego mężczyzny. Nie mogąc sprzeciwić się ojcu, Waris ucieka z rodzinnego obozu.

Samotnie, bez jedzenia, pokonuje kamienistą pustynię i dociera do Mogadiszu, gdzie mieszka rodzina jej matki. Krewni wysyłają ją do Londynu, gdzie dziewczyna przez kilka lat pracuje jako pokojówka w somalijskiej ambasadzie. Po wybuchu wojny domowej w Somalii ambasada zostaje zamknięta. Waris (Liya Kebede) grozi deportacja. Z opresji wybawia ją Marylin (Sally Hawkins), która przygarnia ją jako współlokatorkę w pensjonacie Pushpy Patel (Meera Syal). Zostają przyjaciółkami. Waris zwierza się, że w dzieciństwie została obrzezana i zaszyta. Marylin namawia przyjaciółkę na operację. W barze szybkiej obsługi, gdzie Waris znalazła zatrudnienie jako sprzątaczka, zauważa ją sławny fotograf mody Terry Donaldson (Timothy Spall). Zaprasza ją na sesję zdjęciową i przedstawia jednej z najlepszych agentek mody w Londynie. Lucinda (Juliet Stevenson) zaczyna przygotowywać Waris do pracy modelki.

Waris Dirie urodziła się w 1965 roku na pustyni w somalijskim regionie Gallacaio, niedaleko granicy z Etiopią. Jej imię oznacza "pustynny kwiat". Jako 5-letnia dziewczynka została poddana barbarzyńskiemu zabiegowi obrzezania. W wieku 13 lat uciekła od narzuconego jej przez rodzinę małżeństwa z 61-letnim mężczyzną. Trafiła do Londynu, gdzie jako 18-letnia dziewczyna została odkryta przez fotografa gwiazd Terence'a Donovana. Dzięki niemu w 1987 roku znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Zaczęła pracować jako modelka, zdobywając międzynarodową sławę. Była pierwszą afrykańską modelką, która podpisała kontrakt z firmą kosmetyczną Revlon. Pod pseudonimem Waris Walsh zagrała epizod w filmie "W obliczu śmierci" o przygodach agenta 007. Podczas wywiadu, który przeprowadzały z nią Barbara Walters dla telewizji NBC i Laura Ziv dla magazynu "Marie Claire", opowiedziała o okrutnym rytuale obrzezania kobiet, przywołując własny przykład. Wywołało to międzynarodową falę współczucia i protestów. Sekretarz Generalny ONZ, Kofi Anan, mianował ją Specjalnym Ambasadorem ONZ. Założona przez Waris Dirie fundacja zajmuje się organizowaniem i wspieraniem międzynarodowych kampanii na rzecz zaprzestania obrządku obrzezania. W 1997 roku w Nowym Jorku ukazała się autobiografia Waris Dirie "Desert Flower". Historia przemiany autorki z afrykańskiej koczowniczki w międzynarodową top modelkę stał się światowym bestsellerem. Prawa autorskie do nakręcenia filmu na podstawie książki uzyskał Elton John. Jego firma producencka Rocket Pictures i Waris Dirie mieli jednak odmienne pomysły na ekranizację. Przeniesienia na ekran powieści "Desert Flower" podjął się producent Peter Herrmann, który wcześniej uczestniczył w nagrodzonym Oscarem projekcie "Nigdzie w Afryce". "Kwiat pustyni" wyreżyserowała mieszkająca w Niemczech, amerykańska reżyserka i scenarzystka Sherry Horman ("Dzień ojca"), która przy udziale Smity Bhide dokonała również adaptacji książki. Prace nad scenariuszem trwały 3 lata.

"Kwiat pustyni" miał premierę we wrześniu 2009 roku na festiwalu w Wenecji. Wpisując losy Waris Dirie w fabularny schemat współczesnego kopciuszka SHERRY HORMAN zwraca uwagę na dramat afrykańskich kobiet. Obsada filmu to połączenie amatorów z profesjonalną grupą angielskich aktorów. W nastoletnią Waris wciela się pochodząca z Dżibuti Soraya Omar-Scego. Dorosłą bohaterkę gra międzynarodowa supermodelka, etiopska aktorka Liya Kebede ("Pan życia i śmierci", "Dobry agent"). W roli jej przyjaciółki występuje gwiazda brytyjskiego kina niezależnego Sally Hawkins ("Sen Kassandry", "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" "Była sobie dziewczyna"). Znanego fotografa mody, sympatycznego abnegata i cynika gra Timothy Spall ("Sekrety i kłamstwa", "Ostatni samuraj", "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street"). Dwukrotnie nominowana do nagrody BAFTA Juliet Stevenson ("Uśmiech Mony Lizy", "Rozstania i powroty", "Bez skrupułów") to Lucinda, autorytarna szefowa modelek, pod której skrzydła trafia Dirie. Kreacja Juliet Stevenson zawiera wiele odniesień do słynnej roli Maryl Streep z filmu "Diabeł ubiera się u Prady". Ukochanym Waris został poznany pewnego wieczoru w londyńskiej dyskotece nowojorczyk Harold. Zagrał go Anthony Mackie ("Eagle Eye", "The Hurt Locker. W pułapce wojny, "Notorious").

"Kwiat pustyni" ma dwie, równolegle prowadzone narracje. Historia jest przerywana retrospekcjami z dzieciństwa Waris, aż po najbardziej traumatyczne obrzezanie. Film zachwyca pięknymi zdjęciami m.in. afrykańskich krajobrazów, autorstwa Kena Kelscha ("Córka mafii", "To musisz być ty", "Zagubiony w Ameryce"). W 2009 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian "Kwiat pustyni" zdobył Nagrodę Publiczności w kategorii najlepszy film europejski.

WASZE OPINIE

szymon_212

Ja się nie zgadzam z poprzednikiem, uważam że, to jest bardzo dobry film. Nie chciałbym mieć takiego życia jak ona miała. Super film polecam każdemu kto jeszcze go nie ogląda, a chciałby go obejrzeć , to naprawdę warto. Moja ocena w skali od 1 do 10, to 10.

electrician

Durny ten film jak nieszczęście. Nie wiem, ale z tego co zrozumiałem to traktowanie przyjazdu do Europy młodej dziewczyny z somalijskiej pustynnej wioski jest jak wygraniem losu na loterii, a już najlepiej przyjazdu do Wielkiej Brytanii, później pstrykasz palcem i już jesteś modelką, z resztą kim tylko chcesz, trudno w to po obejrzeniu filmu tak naprawdę uwierzyć.
Słaba rola mojej ulubienicy Sally Hawkins, po świetnym: Happy go lucky, tutaj się zupełnie pogubiła, bo albo miota się jak w jakimś transie beż ładu i składu, ale cichnie nagle jak niewinna owieczka. Ogólnie film mi się nie podobał, lepiej zakończyć etap Kwiatu pustyni na przeczytaniu książki.

GAZO

Moja żona kilka razy czytała książkę, kilka razy ogladała film i
za każdym razem płakała.
Refleksyjna historia najstraszniejsze, że prawdziwa.
Świetne kobiece, choć nie tylko kino, polecam wszystkim koleżanką z
forum i dziękować bogu ,że urodziły się i mieszkają w Europie.
Kwiat pustyni
reżyseria:
Wlk. Brytania/Niemcy/Austria, 2009
Rodzina 13-letniej Waris Dirie (Soraya Omar-Scego) to somalijscy pasterze-nomadzi. Zgodnie z wolą ojca dziewczynka ma zostać czwartą żoną znacznie od siebie starszego mężczyzny. Nie mogąc sprzeciwić się ojcu, Waris ucieka z rodzinnego obozu.
dramat biograficzny
Kwiat pustyni
3,8 5 1 38