PREMIERA

2009.02.17

CANAL+ PREMIUM

ŁADUNEK 200

Gruz 200

Rosja, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Związek Radziecki, rok 1984. Wykładowca uniwersytetu w Leningradzie (Leonid Gromow) jedzie z wizytą do matki, po drodze odwiedzając dawno niewidzianego brata (Jurij Stiepanow), pułkownika armii radzieckiej.

Bracia gawędzą przy posiłku, po czym Artem rusza w dalszą drogę, zostawiając wojskowego i jego problemy zawodowe, w tym kolejny ładunek 200, czyli w żargonie poległego żołnierza z Afganistanu do pochowania w rodzinnej ziemi. Zapada wieczór. Profesor ma kłopoty z samochodem i jest zmuszony szukać pomocy u mieszkańców położonego na odludziu domostwa, którzy w dziwnej napiętej atmosferze poją podróżnego bimbrem własnej produkcji. W tym czasie nastoletnia córka pułkownika wybiera się z kolegą (Leonid Bichewin) do miejscowej dyskoteki. Cwaniakowaty, choć atrakcyjny Walera znika jednak w towarzystwie zrobionej na bóstwo córki lokalnego partyjnego dygnitarza, Andżeliki (Agnija Kuzniecowa). Zabiera studentkę na przejażdżkę samochodem, która okazuje się wyprawą po alkohol. Para ląduje w tym samym gospodarstwie, z którego przed chwilą odjechał przerażony Artem. W tajemniczej melinie dochodzi do dramatycznych wydarzeń.

Otoczony atmosferą skandalu i wyklęty w rodzimej Rosji "Ładunek 200" to ponury obraz zniewolonego przez totalitarny system społeczeństwa, w którym nie ma miejsca na wartości. Tytuł filmu ALEKSIEJA BAŁABANOWA pochodzi od wojskowego kryptonimu, którym oznaczano transport ciał żołnierzy poległych na froncie w Afganistanie, a fabuła wyraźnie nawiązuje do "Azylu" Williama Faulknera. Reżyser to znany badacz rosyjskiej duszy, twórca głośnej "Wojny" i kasowego "Brata", uważanego za rosyjski odpowiednik "Psów" Pasikowskiego. W przeboju z 1997, który doczekał się nie mniej udanej kontynuacji, niezapomnianą kreację stworzył tragicznie zmarły Siergiej Bodrow, kreowany na rosyjskiego Jamesa Deana.

Znanych aktorów, którzy stworzyli galerię zapadających w pamięć postaci nie brakuje również w "Ładunku 200", choć skompletowanie obsady nie było łatwe. Po zapoznaniu się ze scenariuszem autorstwa Bałabanowa udziału odmówił m.in. Siergiej Makowiecki i Jewgienij Mironow, tłumacząc się drastycznością tekstu. Ostatecznie w obsadzie znalazł się znany z "9. kompanii" i serialu "Karny batalion" Aleksiej Sieriebriakow. Partneruje mu m.in. Aleksiej Połujan. Aktor wykazał się nie lada odwagą wcielając się w odrażającego kapitana Żurowa, w którym wielu dopatrywało się celowych nawiązań do postaci Władimira Putina.

O balansującym między naturalistycznym dramatem a thrillerem "Ładunku 200" recenzent Gazety Wyborczej Paweł T. Felis pisał: "Twórca "Brata" w swojej wizji spustoszeń, jakie zafundował totalitarny system, idzie w skrajności - smród chlewu, oceany wódki, brutalny seks z zapchlonym pijakiem. Jest w tym przesada, ale i dziwna, magnetyczna siła, inteligentna perwersja, której nie da się zbyć lekceważeniem. Chory świat w "Ładunku 200" sam w pewnym sensie się zarzyna, a przecież przyszłość rysuje się równie podle. Ateista nawróci się, młodzi rzucą się w ciemne interesy, tylko jakoś optymistycznej nuty zobaczyć w tym nie sposób".

WASZE OPINIE

villemo

[quote Jacek48 napisał(a) 17.06.2009 10:04]
przecież nie trzeba tego filmu oglądać po nocy, można nagrać na PVR
[/quote]
można też przeczytać ze zrozumieniem, zanim się komuś odpowie, udzielając po raz czwarty tej samej rady

rady, z której niechybnie jakaś młodzież, przed której wzrokiem ten film jest tak pilnie strzeżony
zresztą ciekawa jestem, kto wcześniej kładzie się spać - ojcowie rodziny czy ich nastoletni synowie ;)

film rzeczywiście drastyczny, imho jeden z nielicznych na C+, w których umieszczenie czerwonego znaczka ma w ogóle uzasadnienie (jak w ogóle można porównać ten film z np. "Nim diabeł dowie się..."?)

nie zmienia to jednak faktu, że sporo dobrych filmów pokazywanych na C+ nie trafia do zainteresowanej nimi publiki
przez dwa lata oglądania C+ ominęłam nie z własnego wyboru kilka ciekawych tytułów właśnie z powodu niekorzystnej pory emisji
a potem - jak pisze bodajże Jamal - mówi się, że niektóre filmy nie znajdują zainteresowania

dedalus

Ludzie zdegradowani przez system są w filmie Bałabanowa nieporównywalni z niczym, co do tej pory zostało nakręcone w kinie. Bracia Coen, Lynch, Roegg...wszyscy pokazywali realia krajów cywilizowanych w miarę. Bałabanow w Ładunku 200 pokazał świat, który przejdzie do historii kina, ale też będzie filmem obowiązkowym na zajęciach z socjologii, psychologii czy filozofii.

Jacek48

przecież nie trzeba tego filmu oglądać po nocy, można nagrać na PVR i obejrzeć w każdym dowolnym momencie. Robię tak od dłuższego czasu i nie siedzę bezsensownie po nocach, żeby coś ciekawego obejrzeć. pozdrawiam maniaków kina
ŁADUNEK 200
reżyseria:
Rosja, 2007
Związek Radziecki, rok 1984. Wykładowca uniwersytetu w Leningradzie (Leonid Gromow) jedzie z wizytą do matki, po drodze odwiedzając dawno niewidzianego brata (Jurij Stiepanow), pułkownika armii radzieckiej.
dramat
ŁADUNEK 200
4,0 5 1 68