PREMIERA

2011.04.19

CANAL+ PREMIUM

ŁAGODNA

Polska, 1995

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rosja, koniec XIX wieku. W parną noc w Petersburgu starzejący się mężczyzna (Janusz Gajos) czuwa przy zwłokach żony (Dominika Ostałowska). Kobieta popełniła samobójstwo, a jej owdowiały mąż nie może zrozumieć, dlaczego.

W rozpaczy zaczyna przypominać sobie ich wspólne życie. Spodobała mu się przy pierwszym spotkaniu, wobec czego bez skrupułów "wykupił" ją z ubogiego domu, gdzie się wychowywała. Uważał, że powinna być mu wdzięczna, więc traktował jak własność. Monologując nad ciałem zmarłej mężczyzna uświadamia sobie powoli, że był tyranem, który zamknął ją w więzieniu mieszkania i odebrał wszelką nadzieję.

Jedno z najbardziej znanych opowiadań Fiodora Dostojewskiego na ekran przeniósł MARIUSZ TRELIŃSKI, uważany po pełnej namiętności ekranizacji "Pożegnania jesieni" Witkacego za jednego z najciekawszych debiutantów polskiego kina. O "Łagodnej" mówił, że jest to "opowieść o niemożności znalezienia miłości idealnej, o samotności we dwoje" i podkreślał jednocześnie: "za pomocą słów Dostojewskiego stworzyłem opowieść, która dla mnie samego ma rangę wyznania. To mój najważniejszy i najbardziej osobisty utwór". Przed ekranizacją Trelińskiego "Łagodna" doczekała się jeszcze dwóch znakomitych adaptacji. W 1969 roku w ascetycznej, pozbawionej niemal dialogów formie przedstawił ją Robert Bresson, piętnując - w duchu manifestów 1968 roku - mieszczański styl życia i przeciwstawiając mu wewnętrznie wyzwoloną kobietę. W 1985 roku w niezwykle ciekawej, plastycznej formie "Łagodną" przeniósł na ekran Piotr Dumała w zaledwie 11 minutowej barwnej animacji - film nagrodzono m.in. w Krakowie, Łagowie i Mannheim. Treliński, który kiedyś - jak sam przyznaje - zachwycił się interpretacją Bressona, teraz postanowił iść nowym tropem. "Film Bressona jest zbytnio przesączony ideologią 1968 roku, atmosferą ówczesnego buntu, sprzeciwu wobec mieszczaństwa. Dla mnie "Łagodna" to historia uniwersalna. Dlatego w filmie dążyłem do ahistoryzmu, np. kostiumy są wypadkową stylu epoki i współczesności. Film Bressona jest poza tym opowieścią o Niej, a ja, zgodnie z Dostojewskim, skupiłem się na Nim" - tłumaczył reżyser na łamach "Gazety Wyborczej".

Co ciekawe, historia, którą opisał Dostojewski, wydarzyła się naprawdę. Jak wiadomo z "Dzienników" pisarza, Dostojewski był wstrząśnięty, kiedy gazety napisały o młodej dziewczynie, która wyskoczyła z okna na ulicę Petersburga, przyciskając do piersi ikonę. Pisał, że w tej śmierci kryje się wielki akt pokory: dziewczynie nie udało się żyć tak, jak powinna, więc zabiła się w obliczu Boga.
ŁAGODNA
reżyseria:
Polska, 1995
Rosja, koniec XIX wieku. W parną noc w Petersburgu starzejący się mężczyzna (Janusz Gajos) czuwa przy zwłokach żony (Dominika Ostałowska). Kobieta popełniła samobójstwo, a jej owdowiały mąż nie może zrozumieć, dlaczego.
film psychologiczny
ŁAGODNA
4,9 5 1 797