Universal/Studio Canal

PREMIERA

2011.02.14

CANAL+ PREMIUM

Łajdak

Le vilain

Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia kryminalna

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po 20 latach za kratami Sidney Thomas (Albert Dupontel), groźny przestępca, sprawca napadów na banki, trafia na wolność. Na jego życie czyha wielu wrogów.

Szukając bezpiecznej kryjówki, udaje się do spokojnej części miasta, w której się wychował, gdzie nadal mieszka jego matka (Catherine Frot). Sidney jest zniesmaczony, kiedy odkrywa, że pani Thomas stoi na czele obywatelskiego protestu. Starsza pani walczy z deweloperem Korazym (Bouli Lanners), który wykupuje okolicznych mieszkańców, by zrealizować plan przebudowy osiedla w elegancką dzielnicę biznesową. Kiedy pani Thomas odkrywa prawdziwą naturę syna, postanawia nawrócić go na właściwą drogę. Ponieważ Sidney nie ma zamiaru rezygnować z dotychczasowego stylu życia, rozpoczyna się próba sił pomiędzy nimi.

"Łajdak" to najnowszy obraz popularnego francuskiego aktora ALBERTA DUPONTELA, który od połowy lat 90. sam pisze scenariusze i reżyseruje. Stworzył cztery długie metraże, z których debiutancki "Bernie" został nominowany do Cezara. Tymczasem w roli aktora pamiętamy go z takich pozycji, jak "Bardzo długie zaręczyny", "Nieodwracalne" czy "Niebo nad Paryżem". Aktorski duet z "Łajdaka" - Albert Dupontel i Catherine Frot - dał popis już w 2007 roku w "Odette Toulemonde" Erica-Emmanuela Schmitta. Tym razem Dupontel zaprosił Frot do współpracy przy realizacji "Łajdaka" mimo, iż jest ona o wiele młodsza niż pani Thomas. Swoją decyzję tłumaczył następująco: "Aktorka odpowiadająca wiekiem postaci wniosłaby więcej realizmu, a mniej burleski. Zależało mi na jak największej dozie humoru i absurdu". W obsadzie nie zabrakło zaufanego współpracownika Dupontela, Nicolasa Marié. Grał w każdym filmie reżysera i to głównie jemu zawdzięcza swą popularność wśród Francuzów. U boku znanych artystów wystąpił także uroczy żółw, którego obecność w filmie ma duże znaczenie. Gad nosi urocze imię Pénélope i był pierwszą postacią drugoplanową, o której pomyślał reżyser, ponieważ żyje na tyle długo, aby pamiętać czasy dzieciństwa głównego bohatera i wypielęgnować w sobie żądzę zemsty. Twórcy podkreślają, że zwierzę przez większość filmu "grało" samo. Jedynie scena zrzucenia skorupy wspomagana byłą techniką komputerową.

WASZE OPINIE

gonia1708

Oceniam na 5/10 z francuskich bywały lepsze :)myślałam,że będę się lepiej bawić ....

ajwi

Jak na francuską komedię to słabo, ale nie będę narzekać pamiętając wczorajszy gniot z Nią Vardalos...

Blue-Grey

Nareszcie naprawdę komediowa komedia, przy której mogłem się zdrowo pośmiać.
Wiele pomysłów znakomitych - zwłaszcza te z przemyślną żółwicą.
Łajdak
reżyseria:
Francja, 2009
Po 20 latach za kratami Sidney Thomas (Albert Dupontel), groźny przestępca, sprawca napadów na banki, trafia na wolność. Na jego życie czyha wielu wrogów.
komedia kryminalna
Łajdak
3,1 5 1 9