PREMIERA

2005.03.22

CANAL+ PREMIUM

LALKI

Dooruzu/Dolls

Japonia, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: melodramat

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Takeshi Kitano, japoński mistrz stand-up comedy, czerpiąc ze współczesnej mitologii Tokio i tradycji teatru Bunraku, prezentuje obraz o poszukiwaniu straconej miłości. Laureat 3. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty.

Poruszane przez niewidocznych aktorów lalki tradycyjnego japońskiego teatru Bunraku zabawiają publiczność podczas jednego z występów. Granica miedzy teatrem a światem rzeczywistym w pewnym momencie jednak się zaciera. Odgrywany na deskach dramat przenosi się na ulice miasta, a role lalek przejmują ludzie. Jest wśród nich Hiro (Tatsuya Mihashi) - coraz bardziej podupadający na zdrowiu, dotkliwie doświadczający samotności podstarzały boss yakuzy. Trzydzieści lat temu był prostym robotnikiem bez perspektyw. Kochała go jednak dziewczyna (Chieko Matsubara), która codziennie przynosiła mu do parku obiad. Porzucił ją, żeby stać się prawdziwym gangsterem. Dziś rozumie, że niszcząc tę miłość zniszczył swoje życie. Sawako (Miho Kanno) i Matsumoto (Hidetoshi Nishijima) byli szczęśliwą parą. Do ich wymarzonego ślubu nie dopuścili jednak rodzice Matsumoto. Zmuszony do tragicznego wyboru chłopak porzucił Sawako, która z rozpaczy popadła w obłęd. Dziś skrzywdzeni kochankowie znów są razem. Połączeni sznurem, jak żebracy, przemierzają kraj w poszukiwaniu szczęśliwej przeszłości. Haruna (Kyoko Fukada) z kolei jest piosenkarką, która na skutek wypadku straciła wzrok i urodę. Oszpecona twarz złamała jej karierę. Jeden człowiek pozostał jednak jej wierny - gorliwy fan Haruny, Nukui (Tsutomu Takeshige), który dopiero teraz ma odwagę wyznać jej miłość.

TAKESHI KITANO, ponad 60-letni japoński reżyser i aktor, karierę w show-biznesie zaczynał jako... komik. Pod imieniem Beat, którego zresztą używa do dziś, występował w "manzai" - japońskiej "stand-up comedy". W latach 80. był już jednym z najpopularniejszych komików w Japonii. Na początku lat 80. zadebiutował również jako aktor, a w 1989 roku zrealizował swój pierwszy film - kryminał "Brutalny glina", który trafił m.in. na festiwale w Moskwie i Karlowych Warach. Pierwszy prawdziwy sukces reżyserski odniósł jednak dopiero osiem lat później intrygującym obrazem "Hana-bi" (1997). To opowieść o detektywie, który - na skutek dramatycznych przeżyć - postanawia zostać malarzem, ale żeby rozwinąć skrzydła, pożycza pieniądze od yakuzy. "Hana-bi" zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, nagrodę krytyków w Sao Paulo i Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu pozaeuropejskiego. W Polsce nazwisko Kitano stało się znane głównie dzięki ogromnemu sukcesowi reżysera na festiwalu Era Nowe Horyzonty, gdzie właśnie "Lalki" otrzymały główną nagrodę festiwalu. Film był również nominowany do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 2002 roku.

"Lalkami" Kitano, który przy okazji tej produkcji pełnił funkcje reżysera, scenarzysty i montażysty, zaskoczył swoich wcześniejszych fanów. Zamiast brawurowego gangsterskiego kina, od którego zaczynał, czy błyskotliwej satyry, dzięki której stał się sławny, nakręcił obraz prosty, poetycki, miejscami nierealny, w inteligentny sposób wykorzystujący tradycje teatru Bunraku. Pomysł na ten teatralno-umowny scenariusz wziął się jednak z prawdziwych wspomnień reżysera. "Kiedyś zobaczyłam w Asakusa (dzielnica Tokio) mężczyznę i kobietę przywiązanych do siebie kawałkiem sznura. Miejscowi nazywali ich związanymi żebrakami. Krążyło wiele plotek o tej parze, lecz nikt nie znał prawdy. Wizja związanych żebraków utkwiła mi w pamięci. Zdecydowałem się wreszcie powiązać tę historię z dwoma innymi krótkimi opowieściami. Pomysł na każdą z nich wziął się z czegoś, co zobaczyłem lub usłyszałem w przeszłości, z motywów, które dla Japończyków są całkiem powszednie" - wyjaśniał reżyser.

WASZE OPINIE

Primo

Ambitne kino w japońskim wydaniu. Film ciekawy, ale bardzo trudny w odbiorze. Nie dla wszystkich!
Ocena: 7/10

Orton

Chyba wreszcie udało mi się ogarnąć cały ten film (po kilkakrotnym oglądaniu), który jest wyśmienity, wręcz sama poezja, POLECAM!!!
LALKI
reżyseria:
Japonia, 2002
Takeshi Kitano, japoński mistrz stand-up comedy, czerpiąc ze współczesnej mitologii Tokio i tradycji teatru Bunraku, prezentuje obraz o poszukiwaniu straconej miłości. Laureat 3. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty.
melodramat
LALKI
4,5 5 1 50