PREMIERA

2012.04.07

CANAL+ PREMIUM

Latająca maszyna

The Flying Machine

Wlk. Brytania/Polska/Chiny, 2011

, ,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: animacja/familijny

czas trwania: 73 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bizneswoman Georgie (Heather Graham) udaje się z dziećmi - rezolutną Jane (Kizzy Mee) i jej młodszym bratem Fredem (Jamie Munns) - na koncert chopinowski. Występowi chińskiego wirtuoza fortepianu Lang Langa towarzyszy wyświetlana w tle, efektowna animowana etiuda "Magiczny fortepian".

Na ekranie rozgrywa się historia małej Ani, której ojciec, zmuszony do zamknięcia rodzinnego interesu, wyjeżdża za pracą do Londynu. Dziewczynka trafia pod troskliwą opiekę cioci, jednak nieustannie tęskni za tatą. Razem z kuzynem odnajduje na podwórzu kamienicy stary, zdewastowany fortepian. Pod wpływem jej łez instrument zmienia się w latającą maszynę, którą dzieci wyruszają w podróż po Europie w poszukiwaniu ukochanego ojca Ani, odwiedzając po drodze miejsca niegdyś bliskie Chopinowi. Po zakończeniu seansu Georgie, jej dzieci i Lang Lang zostają wciągnięci do magicznego świata, który przed chwilą oglądali na ekranie.

"Latająca maszyna" powstała z inicjatywy Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Ideą przewodnią międzynarodowej koprodukcji było przybliżenie w atrakcyjnej familijnej formie życia i artystycznego dorobku genialnego kompozytora. Zadanie było dużym wyzwaniem dla jednego z głównych producentów filmu Hugh Welchmana z brytyjskiego studia Breakthru. - Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, ponieważ muzyka Chopina nie należy do najprostszych w narracji. Przez miesiąc słuchałem etiud Chopina non stop. To uświadomiło mi, że musimy stworzyć historię, która będzie podkreślała geniusz jego muzyki - mówił o swoich wątpliwościach.

Twórcy filmu zdawali sobie sprawę, że sama historia, nawet w zestawieniu z pięknem chopinowskich utworów, może nie wystarczyć. By uczynić ją zachęcająca dla współczesnego widza, po raz pierwszy w historii polskiego kina sięgnęli po nowoczesną technologię stereoskopowego 3D, którą James Cameron zachwycał w "Avatarze". Realizacją zajęło się osławione realizacją oscarowego "Piotrusia i Wilka" studio Breakthru, zaprzyjaźnieni z nim animatorzy z Se-Ma-Fora, a także liczne ponad 500-osobowe grono animatorów, specjalistów od efektów specjalnych, scenografów, projektantów lalek i kostiumów z Polski, Indii, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Chin. Wśród nich znaleźli się cenieni w branży artyści, pracujący nad takimi przebojami, jak: "Koralina i tajemnicze drzwi", "Wallace i Gromit: Klątwa królika", "Uciekające kurczaki", "Gnijąca panna młoda" czy "Toy Story". Wspólnie udało im się połączyć przygody bohaterów lalkowych oraz żywych aktorów. Pogodzenie odmiennych technik filmowych było możliwe dzięki rozdzieleniu obrazu na dwie wyraźnie odrębne części, które łączy tytułowa latająca maszyna - symbol twórczości Chopina. Hugh Welchman porównuje ją do słynnych machin znanych ze świata filmu i literatury: - ,em>Tak jak w dziełach Juliusza Verne'a i Hayao Miyazakiego, fantastyczny wehikuł pobudza, wyobraźnię nie tylko najmłodszych widzów, ale także dorosłych" - mówi.

W zapracowaną matkę, która poświęca za mało uwagi dzieciom wcieliła się Heather Graham ("Boogie Nights", "Austin Powers 2 - Szpieg, który nie umiera nigdy", "Kac Vegas"). Obraz nie byłby kompletny bez rozbrzmiewających w tle etiud Fryderyka Chopina. Wykonuje je światowej sławy pianista Lang Lang, który swoją muzyką uświetniał między innymi otwarcie olimpiady w Pekinie i ceremonię wręczenia pokojowego Nobla Barackowi Obamie. Chiński artysta, pełniący w filmie rolę przewodnika po magicznym świecie muzyki polskiego kompozytora, w styczniu 2010 roku rozpoczął także w Filharmonii Narodowej w Warszawie obchody Roku Chopinowskiego.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

lander

Mi się pdoobało. 9/10

chiche

witam, czy ten konkurs z puzzlami został w ogóle rozstrzygnięty i można gdzieś zobaczyć wyniki ?

szymon_212

Mi się film Latająca maszyna bardzo podobał. Śliczna animacja, oraz świtny pomysł reżyser miał na film. Fajny film. Sam chciałbym przeżyć taką przygodę latającym fortepanem jak w tej fantastycznej animacji. Dla tego daję ocenę dla tego filmy 10.
Latająca maszyna
Wlk. Brytania/Polska/Chiny, 2011
Bizneswoman Georgie (Heather Graham) udaje się z dziećmi - rezolutną Jane (Kizzy Mee) i jej młodszym bratem Fredem (Jamie Munns) - na koncert chopinowski. Występowi chińskiego wirtuoza fortepianu Lang Langa towarzyszy wyświetlana w tle, efektowna animowana etiuda "Magiczny fortepian".
animacja/familijny
Latająca maszyna
4,0 5 1 12