Fox

PREMIERA

2005.09.25

CANAL+ PREMIUM

ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH

Runaway Jury

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Współczesny Nowy Orlean. Trwają przygotowania do bezprecedensowego procesu: wdowa po prawniku zastrzelonym przez szaleńca oskarża potężną korporację producentów broni o świadome nieprzestrzeganie przepisów o sprzedaży.

Po serii przesłuchań jednym z ławników zostaje 30-paroletni Nick Easter (John Cusack). Wdowę reprezentuje Wendell Rohr (Dustin Hoffman), powszechnie znany ze swojej uczciwości, a producentów marionetkowy adwokat Durwood Cable (Bruce Davison). W rzeczywistości za tym ostatnim stoi wynajęty przez producentów "konsultant sądowy" Rankin Fitch (Gene Hackman). Stawka jest bardzo wysoka, bo w grę wchodzą miliony dolarów, więc na zawodową etykę nie ma miejsca. Fitch wraz z grupą współpracowników rozpracowuje poszczególne osoby zasiadające w ławie przysięgłych sprawdzając, która z nich okaże się przekupna. Nie wie, że wyrokiem ławy próbuje również manipulować jeden z jej członków - Nick, który nie znalazł się tam przypadkowo i ma do osiągnięcia swoje cele. Pomaga mu w tym jego dziewczyna Marlee (Rachel Weisz). Para inteligentnych oszustów kontaktuje się i z Fitchem, i z Rohrem próbując wyciągnąć od każdego z nich pieniądze w zamian za korzystny werdykt. Wkrótce okazuje się jednak, że motywy działań Marlee i Nicka są bardziej złożone, niż to pozornie wygląda.

"Ława przysięgłych" to kolejna ekranizacja prozy jednego z najpoczytniejszych pisarzy amerykańskich Johna Grishama. Producent Arnon Milchan przeniósł na ekran jego dwie poprzednie powieści: "Klienta" i "Czas zabijania". Reżyserią zajął się tym razem GARY FLEDER, specjalizujący się w emocjonujących thrillerach psychologicznych. W dorobku tego reżysera są: "Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym", "Kolekcjoner", "Nikomu ani słowa", "Impostor: Test na człowieczeństwo" czy jeden z odcinków popularnego serialu telewizyjnego "Świat gliniarzy", którego wszystkie trzy sezony były emitowane na antenie CANAL+. W "Ławie przysięgłych" Flederowi zależało na uzyskaniu jak najbardziej wiarygodnego efektu, zachęcał więc aktorów do improwizacji na planie. W miarę rozwoju akcji zaczynają dominować zdjęcia kręcone z ręki potęgując wrażenie niepewności. Produkcja przebiegała w ponad 50 plenerach Nowego Orleanu. Warunkiem sukcesu filmu były wyraziste kreacje aktorskie. Rolę Nicka reżyser bez wahania powierzył Johnowi Cusackowi, znanemu z tak różnorodnych filmów, jak "Przeboje i podboje", "Być jak John Malkovich", "Zabijanie na śniadanie", "Igraszki losu" i "Tożsamość". W postać jego partnerki wcieliła się Rachel Weisz, pamiętana z produkcji "Mumia", "Wróg u bram", "Był sobie chłopiec" i "Przekręt doskonały". Role prawników-opozycjonistów powierzono dwóm wielkim gwiazdom amerykańskiego kina: Gene'owi Hackmanowi i Dustinowi Hoffmanowi, którzy - choć znają się jeszcze z czasów szkolnych - po raz pierwszy pracowali razem na planie. Dla Hackmana było to trzecie po "Firmie" i "Komorze" spotkanie z prozą Johna Grishama. Dwukrotny laureat Oscara ("Francuski łącznik" i "Bez przebaczenia") wystąpił poza tym w filmach: "Rozmowa", "Mississippi w ogniu", "Półmrok", "Podejrzany", "Genialny klan" i "Skok". Postać graną przez Hoffmana rozbudowano w stosunku do literackiego oryginału. Zdobywca Oscarów za role w "Sprawie Kramerów" i "Rain Manie" ma ponadto w filmografii tak głośne tytuły, jak: "Absolwent", "Mały wieki człowiek", "Nocny kowboj", "Tootsie", "Fakty i akty" czy "Epidemia". W "Ławie przysięgłych" pojawiają się też Bruce Davison ("Na skróty", "X-Men") i Jeremy Piven ("Helikopter w ogniu", "Igraszki losu"), dla którego był to 10 (!) filmowy występ u boku Johna Cusacka.

WASZE OPINIE

ITI

Ja bym prosił o reemisję tego filmu. Bo naprawdę bardzo dobre kino.

Domator

Film naprawde godny polecenia. Wyróżnia się wśród wielu banalnych i "szybkich" pozycji w C+. Z ciekawością obejrzałem go do końca. Oby więcej takich filmów.

MuKuL

Mnie film się podobał... jednak troszkę niedopracowany...
ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH
reżyseria:
USA, 2003
Współczesny Nowy Orlean. Trwają przygotowania do bezprecedensowego procesu: wdowa po prawniku zastrzelonym przez szaleńca oskarża potężną korporację producentów broni o świadome nieprzestrzeganie przepisów o sprzedaży.
thriller
ŁAWA PRZYSIĘGŁYCH
4,9 5 1 230