PREMIERA

2007.05.13

CANAL+ PREMIUM

LEGENDA ZORRO

The Legend of Zorro

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 126 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Don Alejandro de la Vega (Antonio Banderas), wraz ze swoją uroczą, pełną temperamentu żoną Eleną (Catherine Zeta-Jones) prowadzi pozornie uporządkowane i nudne życie w prowincjonalnej w 1851 roku Kalifornii.

Syn Vegi, Joaquin (Adrian Alonso) nie ma pojęcia o podwójnym życiu taty, który do pracy chodzi w sztywnym białym kołnierzyku, a po godzinach, jako Zorro w przepasce na oczach, walczy z niesprawiedliwością. Elena z kolei mężowskiej pasji ratowania pokrzywdzonych ma już po dziurki w nosie. Marzy o życiowej stabilizacji i długich spokojnych wieczorach u boku męża. Stawia mu więc warunek: ja albo Zorro. Niestety, okoliczności nie sprzyjają porzuceniu szpady. Trwają właśnie przygotowania, by włączyć Kalifornię jako 31. stan USA. Don Alejandro odkrywa intrygę chciwych biznesmenów i polityków, którzy jako tajne stowarzyszenie Rycerzy Aragonii zamierzają temu zapobiec. Kierując się obywatelskim obowiązkiem łamie więc słowo dane żonie i kolejny raz wkłada maskę Zorra. Krzyżuje plany bogaczy, ale rozbija rodzinę, gdyż sfrustrowana Elena decyduje się złożyć do sądu pozew o rozwód.

Na premierę "Legendy Zorro" wielbiciele "Maski Zorro", pierwszej części filmu, czekać musieli siedem lat. Producentom zależało bowiem, żeby o dalszych losach Alejandro de la Vegi opowiedzieli ci sami twórcy, czyli reżyser MARTIN CAMPBELL ("GoldenEye", "Casino Royale") oraz jego aktorzy, Antonio Banderas i Catherine Zeta-Jones. Temperamentem Banderasa publiczność zachwyciła się już w pierwszej części filmu, a krytycy pisali wówczas o odrodzeniu kina przygodowego. Film zdobył dwie nominacje do Oscara, a Banderas otrzymał nagrodę publiczności podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych. Druga część potwierdziła tylko, że hiszpański aktor bez wątpienia jest jednym z najlepszych odtwórców roli Zorra - obok znanego z disneyowskiej wersji Guya Williamsa, Pierce'a Brice'a czy Alaina Delona.

Postać Zorra wymyślił na początku XX wieku policyjny reporter Johnston McCulley. Jego Don Diego de la Vega był nieco zniewieściałym wielbicielem poezji, który ukrywał swoją drugą tożsamość - niepokonanego mściciela w czarnej masce z wprawą wycinającego szablą literę Z. Pierwowzorem de la Vegi miał być słynny meksykański bandyta Joaquin Muriet, nazywany kalifornijskim Robin Hoodem, który został zabity w 1853 roku (tożsamości ofiary nie ustalono jednak w 100 %). "Moim zdaniem to prawdziwy ludowy bohater. Powstał w wyobraźni ludzi traktowanych okrutnie i niesprawiedliwie. Gdy się pojawia, jest jak sen, który niespodziewanie się spełnił" - mówił o granej przez siebie postaci Antonio Banderas.

Producenci byli przekonani, że w drugiej części przygód Zorro u boku Hiszpana powinna wystąpić angielska aktorka Catherine Zeta-Jones. Jones, dla której początki kariery w USA nie były łatwe, dzięki "Masce Zorro" dołączyła do czołówki hollywoodzkich aktorek. Rolę tę powierzył jej zresztą sam Steven Spielberg, producent filmu, który czarnowłosą aktorkę wypatrzył w miniserialu "Titanic".

Trudniejsza do obsadzenia okazała się rola syna Zorro, Joaquina. Aby znaleźć odpowiedniego aktora twórcy przeprowadzili castingi w Londynie, Hiszpanii, Meksyku, Miami, Nowym Jorku, Los Angeles i San Francisco. Ostatecznie pod uwagę brani byli dwaj chłopcy, w tym utalentowany Meksykanin Adrian Alonso. W swoim kraju znany był już wówczas z reklam. Miał też na koncie ważną rolę w "Głosach niewinności" Luisa Mandokiego. Nie znał jednak angielskiego. Na zdjęciach próbnych reżyser poprosił Banderasa, żeby rozmawiał z nim o zwykłych dziecięcych sprawach. "Kiedy to zrobiłem, było dla mnie jasne - nasz chłopak to Adrian" - wspominał Banderas. Reżyser zdecydował tak samo. Ponieważ jednak Adrian nie mówi po angielsku, Campbell pracował z nim jak z mimem. "Wrażenie było wielkie, jakbym widziała Marcela Marceau" - komentowała później Zeta-Jones. Alonso uczył się dialogów fonetycznie pod kierunkiem Tiny French. "Była naszą bohaterką, ponieważ Adrian dzięki niej zjawiał się na planie doskonale przygotowany, choć prywatnie nadal nie umiał powiedzieć zdania po angielsku" - mówił reżyser.

WASZE OPINIE

mka17

Zgadzam się z matost8 .Na pewno nie można nazwać tego ambitnym kinem.Nuda,nuda i jaescze raz nuda.

peppino

Bardzo lekka komedia w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dobra gra aktorska Banderasa i Zety-Jones plus fajne dialogi i w miare ciekawa akcji sprawiły ze naprawde w fajnym klimacie ogląda sie ten film. Polecam mimo ze nie jestem wielbicielem tego gatunku

hugolin

Taki sobie.
LEGENDA ZORRO
reżyseria:
USA, 2005
Don Alejandro de la Vega (Antonio Banderas), wraz ze swoją uroczą, pełną temperamentu żoną Eleną (Catherine Zeta-Jones) prowadzi pozornie uporządkowane i nudne życie w prowincjonalnej w 1851 roku Kalifornii.
film przygodowy
LEGENDA ZORRO
4,4 5 1 51