PREMIERA

2009.01.02

CANAL+ PREMIUM

LEJDIS

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 134 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Cztery mieszkające w wielkim mieście młode kobiety zmagają się z problemami w życiu osobistym.

Łucja (Edyta Olszówka) jest nauczycielką biologii w katolickim gimnazjum, samotnie wychowuje syna i romansuje z kuratorem oświatowym Markiem (Robert Więckiewicz). Monia (Magda Różczka) ma bogatego męża (Rafał Królikowski), ale także skomplikowaną relację z rodzicami (Krzysztof Globisz i Danuta Stenka). Gośka (Izabela Kuna) pracuje w Ministerstwie Rolnictwa, a jej małżonek Artur (Piotr Adamczyk) jest eurodeputowanym. Żyją oddaleni od siebie o tysiące kilometrów i spotykają się tylko raz miesiącu, by podjąć kolejną próbę zapłodnienia Gośki. Z kolei Korba (Anna Dereszowska) jest korektorką w kobiecym czasopiśmie i jako zdeklarowany singiel konsekwentnie i skutecznie unika stałego związku. Każda ma powody, by nie czuć się szczęśliwa. W ciągu roku życie lejdis ulega wielkim przemianom, a ich wzajemna przyjaźń poddana zostaje próbie.

Komedia romantyczna "Lejdis" opowiada o powszechnie znanym braku porozumienia między kobietami a mężczyznami i przedstawia ten problem z perspektywy pań. Film jest wspólnym przedsięwzięciem TOMASZA KONECKIEGO i Andrzeja Saramonowicza, uznawanych w Polsce nie bez powodu za ekspertów od kasowych komedii (pracowali wspólnie m.in. przy "Pół serio" i "Ciele"). Prace nad scenariuszem "Lejdis" rozpoczęły się jeszcze w roku 2005, ale zostały zawieszone na rok. W tym czasie Konecki i Saramonowicz zrealizowali "Testosteron", który odniósł ogromny sukces komercyjny, będąc obejrzanym przez blisko 1,4 milionów widzów. Twórcy mogli więc powrócić do wstrzymanego projektu, ale zdecydowali się na radykalne w nim zmiany. Tworząc scenariusz skorzystali ze wsparcia czterech kobiet, współautorek poświęconego babskim sprawom bloga lejdis.pl: Anny Andrychowicz - Słowik, Ewy Sienkiewicz i Hanny Węsierskiej oraz pisarki Małgorzaty Saramonowicz, autorki popularnych powieści "Siostra", "Lustra" i "Sanatorium". To one zadbały o to, by nadać opowiadanej historii wiarygodności. Udane połączenie kobiecego punktu widzenia z poczuciem humoru doświadczonych filmowców zaowocowało rozbrajająco zabawną, ale i wzruszającą produkcją. "Dla mnie ten projekt jest równie uniwersalny, jak Testosteron" - deklarował Tomasz Konecki - "Jestem przekonany, że męska i żeńska część widowni będą się śmiały równie głośno, choć w różnych momentach, a wybuchom śmiechu towarzyszyć będą momenty wzruszenia".

"Lejdis", które postrzegano jako swego rodzaju odpowiedź na "Testosteron", trafiły do kin w lutym 2008 roku i zgodnie z przewidywaniami reżysera zaskarbiły sobie ogromną rzeszę nie tylko żeńskich fanów. Warto wspomnieć, że w głosowaniu czytelników magazynu "Film", komedia Koneckiego otrzymała dwie Złote Kaczki - dla najlepszego filmu i najlepszego aktora (Piotr Adamczyk). Obsada jest zresztą bardzo mocną stroną produkcji. Główne role przydzielono gwiazdom młodego pokolenia: Edycie Olszówce, Magdalenie Różczce, Izabeli Kunie i Annie Dereszowskiej. W wichrzycieli komplikujących życie Lejdis wcielili się natomiast Piotr Adamczyk, Robert Więckiewicz, Rafał Królikowski, Tomasz Kot, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski i Tomasz Karolak. Ponadto na planie pojawiło się kilkoro popularnych aktorów średniego pokolenia, jak Danuta Stenka, Jan Englert i Krzysztof Globisz. "Na próbach uświadomiłem sobie jak olbrzymim atutem tego projektu jest jego obsada. Każdy chciałby zostać przyjacielem filmowych Lejdis i na pewno nikt nie chciałby zostać ich wrogiem, bo zemsta lepiej smakuje na zimno! A zemsta Lejdis tym bardziej!".

WASZE OPINIE

Bart222

[quote dezerter napisał 14.01.2009 22:35]
Ja pracuję średnio 6 godzin dziennie, czyli utrzymuję nie tylko Ciebie, ale jeszcze jedną osobę. Pewnie villemo ;-)))
Jak będziecie jedli śniadanie to pomyślcie, że na te bułeczki, serek i szynkę, które macie na talerzu - to dezerter ciężko pracował ;-)
[/quote]

Ciekawe co napiszesz o takich co robią po 12-13 dziennie-kto wtedy na kogo robi

Madzia

trzeba przyznac ze to calkiem przyzwoita komedia :)
najlepsze role to duet mareczek-blazej, sa wyjatkowo zabawni :)
o dziwo film o wiele bardziej niz mnie podobal sie mojemu mezowi...

szymon_212

Myślałem że, tego filmu już nie obejrzę, ale super że, powtórzyłi , bo ja bardzo chciałem ten film obejrzeć. Moim zdaniem film ekstra, podobał mi się. Moja ocena to 15.
LEJDIS
reżyseria:
Polska, 2008
Cztery mieszkające w wielkim mieście młode kobiety zmagają się z problemami w życiu osobistym.
komedia
LEJDIS
3,9 5 1 120