PREMIERA

2013.01.29

CANAL+ PREMIUM

Lekcja martwego języka

Polska, 1979

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Janusz Majewski z klasą kreśli portret galicyjskiego miasteczka w przededniu końca I wojny światowej, oddając w ten sposób dekadencki klimat odchodzącego w przeszłość XIX wieku.

Galicja, ostatnie miesiące I wojny światowej. Porucznik CK ułanów Alfred Kiekeritz (Olgierd Łukasiewicz), z powodu zaawansowanej gruźlicy, zostaje przeniesiony na tyły frontu. Trafia do maleńkiej mieściny Turka, w której ma zająć stanowisko komendanta punktu etapowego. Dostaje pokój w obskurnym żydowskim hotelu, w którym jest jedynym gościem. Dla niego, urodzonego estety, który nawet w czasie wojny gromadzi dzieła sztuki i nie rozstaje się z posążkiem Diany, bogini łowów, znalezionym w zgliszczach ukraińskiego dworu, pobyt w Turku działa nader przygnębiająco. Do tego męczą go ataki kaszlu i gorączka, czuje, że jest coraz słabszy, w dodatku niewymownie się nudzi. Od codzienności ucieka w swoje zainteresowania: fascynację symbolizmem, sztuką, ale i śmiercią. Nie zauważa, że podkochuje się w nim dróżniczka Liza (Małgorzata Pritulak). W rozmowie z porucznikiem von Trautem (Marek Kondrat) wyznaje, że nic nie dostarcza mu takich emocji, jak moment, kiedy mierzy do człowieka z broni i w każdej chwili może pozbawić go życia. Mimo tych sadystycznych skłonności Alfred, choć dowodził plutonem egzekucyjnym, nikogo jeszcze nie zabił. Pewnego dnia podczas polowania Kiekeritz dostrzega w lesie zbiegłego rosyjskiego jeńca. Znów czuje, że ma boską władzę nad życiem innego człowieka.

"Uroda "Lekcji" jest zimna" - pisał krytyk Aleksander Jackiewicz. Kameralny, estetyzujący, wyrafinowany, a jednak celowo nieefektowny film JANUSZA MAJEWSKIEGO to bardzo twórcza adaptacja powieści Andrzeja Kuśniewicza pod tym samym tytułem. Majewski chciał w ten sposób uwiecznić moment odchodzenia w przeszłość wieku XIX, który - rozumiany jako zjawisko - kończył się wraz z finałem europejskiej rzezi, upadkiem imperiów i ideałów. W scenerii galicyjskiej wsi znakomicie udało się twórcy uchwycić XIX-wieczny dekadentyzm, który od ponurej rzeczywistości kazał uciekać w wypreparowany świat sztuki. "Po tej wojnie ludzkość już nigdy nie wróci do stanu młodzieńczej wiary w ideały. Dekadenckie spleeny, szukanie symboli, opary opium i romanse ze śmiercią - teraz wulgarnie i dosłownie zmaterializowały się. Pozostał zapach prochu i krwi, prawdziwe cierpienie i prawdziwa śmierć" - mówił o nastroju swojego filmu sam Majewski.

Obraz, choć szeroko dyskutowany w środowisku filmowym, w Gdyni nagrodzony jedynie za muzykę Andrzeka Kurylewicza. Po latach, powracając do "Lekcji martwego języka" z wciąż poruszającą kreacją Olgierda Łukasiewicza, Wacław Świeżyński, krytyk "Gazety Wyborczej" pisał: "Kto wie, może lepiej ogląda się ten intrygujący film na małym ekranie niż na kinowym, dla którego został zrealizowany".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Lekcja martwego języka
reżyseria:
Polska, 1979
Janusz Majewski z klasą kreśli portret galicyjskiego miasteczka w przededniu końca I wojny światowej, oddając w ten sposób dekadencki klimat odchodzącego w przeszłość XIX wieku.
dramat
Lekcja martwego języka
4,9 5 1 94