Fox

PREMIERA

2009.03.16

CANAL+ PREMIUM

LEKCJA PRZETRWANIA

The Edge

USA, 1997

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Miliarder Charles Morse (Anthony Hopkins) towarzyszy młodej żonie, wziętej modelce Mickey (Elle McPherson), oraz jej fotografowi Robertowi Greenowi (Alec Baldwin) w czasie sesji zdjęciowej na Alasce. Charles podejrzewa, że Mickey zdradza go z fotografikiem.

Podczas wyprawy w odległy zakątek mroźnej krainy, dochodzi do wypadku. Samolot, którym podróżują roztrzaskuje się o taflę jeziora. Cudem uchodzą z życiem, ale niespodziewanie odnajdują się w nieprzyjaznym człowiekowi otoczeniu. Dzika przyroda wyzwala w rywalach nieokiełznane instynkty. Konflikt z kobietą w tle narasta, a złośliwy przypadek powoduje, że panowie muszą przedzierać się przez bezludne okolice. Wtedy Robert wpada na pomysł pozbycia się miliardera. Nie docenia jednak rywala.

Pomysł na realizację thrillera o trojgu ludzi, zdanych na siebie w niedostępnych regionach Alaski pojawił się w głowach producentów, kiedy zetknęli się z niezwykle popularnym brazylijskim programem telewizyjnym typu reality show. Jego uczestnikami byli zwykli ludzie, którzy pozostawieni nagle w dziczy, musieli szybko nauczyć się podstawowych technik przeżycia.

Zainspirowany programem, ceniony scenarzysta David Mamet (m.in. "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy", "Nietykalni" czy "Hannibal") napisał historię, która stała się kanwą "Lekcji przetrwania". Do jej realizacji zabrał się nowozelandzki reżyser LEE TAMAHORI, który kilka lat temu zasłynął nakręceniem serii epizodów "Rodziny Soprano". Twórcom filmu udało się zgromadzić na planie bardzo interesująca obsadę. Do roli miliardera Charlesa Morse'a przymierzano Roberta De Niro i Dustina Hoffmana, ale ostatecznie przypadła ona innemu wybitnemu aktorowi, Anthony'emu Hopkinsowi. W fotografa Greena wcielił się Alec Baldwin, zaś w młodą małżonkę Morse'a - australijska supermodelka Elle MacPherson. Udział w powstawaniu "Lekcji przetrwania" był dla wszystkich trudnym sprawdzianem. Dość powiedzieć, że Anthony Hopkins otarł się o śmierć, gdy wpadł do rzeki i trafił do szpitala z powodu wyziębienia organizmu. Na szczęście nie doszło jednak do tragedii, film powstał, a widownia przyjęła go z dużym entuzjazmem.

WASZE OPINIE

qarloz

(bardzo dobry tekst: "jestem zbiorem nikomu niepotrzebnych informacji").

Tomii

To chyba jakies nieporozumienie, powrót z przeszłości !!!

keke

Bardzo kiepskie. Miejscami silnie osłabia. Na przykład akcja z niedźwiedziem. Dwóch mieszczuchów obrało ze skóry wielkiego grizzly przy użyciu jednego scyzoryka, potem uszyli sobie z tego szykowne okrycia i pomaszerowali dalej.
No bo to jest bardzo łatwe - skóra z niedźwiedzia schodzi jak skórka z banana. No i sama składa się w twarzowy garniturek, a przy tym aromatyczne pachnie.

Obraza rozumu.
LEKCJA PRZETRWANIA
reżyseria:
USA, 1997
Miliarder Charles Morse (Anthony Hopkins) towarzyszy młodej żonie, wziętej modelce Mickey (Elle McPherson), oraz jej fotografowi Robertowi Greenowi (Alec Baldwin) w czasie sesji zdjęciowej na Alasce. Charles podejrzewa, że Mickey zdradza go z fotografikiem.
thriller
LEKCJA PRZETRWANIA
3,6 5 1 19