• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2010.01.16

CANAL+ PREMIUM

LEKTOR

The Reader

USA/Niemcy, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Neustadt, rok 1958. Hanna Schmitz (Kate Winslet) jest 36-letnią samotną kobietą, która pracuje jako konduktorka w tramwaju. Pewnego dnia udziela pomocy 15-letniemu chłopcu, który zasłabł wracając ze szkoły. Okazuje się, że Michael Berg (David Kross) jest chory na szkarlatynę. Po wyzdrowieniu młodzieniec postanawia podziękować nieznajomej i odwiedza ją.

Ich kolejne spotkanie nieoczekiwanie kończy się erotyczną inicjacją Michaela, a zauroczenie przeradza się w namiętny romans. W czasie miłosnych schadzek Michael zaczyna czytać ukochanej na głos książki. Kilka miesięcy później Hanna znika bez słowa pożegnania. W roku 1966 Michael jest studentem prawa. W ramach specjalnego seminarium prowadzonego przez profesora Rohla (Bruno Ganz) trafia na proces nazistowskich zbrodniarzy. Ku swojemu zaskoczeniu na ławie oskarżonych dostrzega Hannę, która jak się okazuje w czasie wojny była strażniczką w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Zostaje skazana na dożywocie, którego mogłaby uniknąć, gdyby zdecydowała się ujawnić, że jest niepiśmienna. Michael, który również nie jest w stanie przełamać wstydu, nie staje w jej obronie, jednak po pewnym czasie zaczyna wysyłać jej do więzienia taśmy magnetofonowe z nagraniami czytanych przez siebie książek.

"Lektor" Bernharda Schlinka jest jedną z najgłośniejszych niemieckich powieści ostatnich lat. Na poły autobiograficzna książka profesora prawa i filozofii z uniwersytetu berlińskiego została opublikowana w 1995 roku. Przetłumaczono ją na 40 języków. Jest to jedyna, jak dotąd, niemiecka powieść, która zajęła pierwsze miejsce na liście bestsellerów "New York Timesa". "Lektor" odniósł sukces wydawniczy i wzbudził wiele komentarzy. Bernhard Schlink stawia bowiem wciąż ważne dla powojennych Niemiec pytanie, jak żyć z poczuciem winy za zbrodnie popełnione przez poprzednie pokolenie. Książka wywołała wielką ogólnonarodową dyskusję, a w psychologii pojawił się związany z jej tematyką termin, który oznacza "zmaganie, aby pogodzić się z przeszłością". Powieść okazała się tak istotna dla zrozumienia tego problemu, że zalecono jej studiowanie w niemieckich szkołach. Jej filmowa adaptacja, podobnie jak literacki pierwowzór, nie jest filmem o Holokauście, chociaż odwołuje się do tragicznej i bolesnej przeszłości. Przedstawia strażników obozu koncentracyjnego jako przeciętnych pracowników i miejscowych sąsiadów, ludzi obdarzonych miłością bliskich. Uwydatnia banalność zła, o którym pisała wkrótce po wojnie niemiecka teoretyczka polityki, filozofka i publicystka Hannah Arendt.

Film STEPHENA DALDRY'EGO (nominacje do Oscara za "Billy'ego Elliota" i "Godziny") różni się od literackiego pierwowzoru uniwersalnością przedstawionych sytuacji. Jest to bowiem także historia trudnej miłości, melodramat, w którym miłość nie opuszcza potępionego. Główni bohaterowie, Hanna Schmitz i Michael Berg, są reprezentantami dwóch pokoleń Niemców - pokolenia wojennego i pierwszej generacji wyrosłej po wojnie. Hanna jest prostą niepiśmienną dziewczyną, która zawsze stara się być po prostu sumiennym i przyzwoitym pracownikiem. Przed traumatycznymi wspomnieniami z okresu wojny broni się apatią. W tej roli wystąpiła rewelacyjna, nagrodzona za nią Oscarem, Złotym Globem i BAFTĄ Kate Winslet, która zagrała równie wiarygodnie emanującą seksualnością trzydziestolatkę, jak i sponiewieraną kobietę po sześćdziesiątce. Aktorka miała już wcześniej na koncie 5 nominacji do Nagrody Akademii za "Rozważną i romantyczną", "Titanica", "Iris", "Zakochanego bez pamięci" i "Małe dzieci". Na planie "Lektora" towarzyszy jej David Kross, który wcielił się w młodego, zakochanego w dojrzałej kobiecie chłopaka. Michael nawet po latach, choć czuje się oszukany, a nawet zniesmaczony, nie jest w stanie do końca potępić Hanny, ani wyrzec się swoich uczuć do niej. Dojrzałe wcielenie Berga stworzył w filmie Ralph Fiennes, ("Wierny ogrodnik", "Księżna"), doświadczony aktor uhonorowany BAFTĄ oraz dwukrotnie nominowany do Oscara ("Lista Schindlera", "Angielski pacjent") i czterokrotnie do Złotego Globu.

"Lektor", ostatnia produkcja Anthony'ego Minghelli i Sydneya Pollacka, była pokazana poza konkursem na 59. Berlinale, została także uhonorowana 5 nominacjami do Oscara w najważniejszych kategoriach, takich jak reżyseria, zdjęcia i scenariusz autorstwa Davida Hare'a ("Obfitość", "Wetherby", "Paryż nocą").

Nagrody filmowe

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Kate Winslet, film LEKTOR
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Kate Winslet, film LEKTOR

WASZE OPINIE

keke

Może jeszcze jedna emisja o normalnej porze?

arti

Świetny poruszający film o trudnej miłości, ale także dotykający problemu odpowiedzialności jednostki będącej częścia zbrodniczego systemu. Świetna rola Kate Winslet. Najbardziej zapadło mi w pamięc pokazanie rozterek głównego bohatera czy pomóc swoimi zeznaniami podczas procesu wbrew woli kochanki. Świętny film - polecam

tobin

w końcu udało mi się obejrzeć ten film, i cieszę się, że to właśnie Canal + dało mi tę możliwość, choć godziny emisji - po 1 w nocy, albo wcześniej po 24 do 2 nie są nazbyt sprzyjąjące. Ale warto. Jeden z najważniejszych filmów które w swoim życiu widziałem. Do teraz o nim myślę, mimo iż seans skończył się o 3.
LEKTOR
reżyseria:
USA/Niemcy, 2008
Neustadt, rok 1958. Hanna Schmitz (Kate Winslet) jest 36-letnią samotną kobietą, która pracuje jako konduktorka w tramwaju. Pewnego dnia udziela pomocy 15-letniemu chłopcu, który zasłabł wracając ze szkoły. Okazuje się, że Michael Berg (David Kross) jest chory na szkarlatynę. Po wyzdrowieniu młodzieniec postanawia podziękować nieznajomej i odwiedza ją.
melodramat
LEKTOR
4,5 5 1 54