DreamWorks
  • Oscar

PREMIERA

2006.05.07

CANAL+ PREMIUM

LEMONY SNICKET - SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

USA/Niemcy, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film familijny

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rodzice Violet (Emily Browning), Klausa (Liam Aiken) i Sunny (Kara i Shelby Hoffman) Baudelaire'ów zginęli w pożarze. Rodzeństwo trafia pod opiekę dalekiego krewnego, niespełnionego aktora, hrabiego Olafa (Jim Carrey). Chciwy wuj chce pozbyć się dzieci i przywłaszczyć sobie odziedziczony przez nie majątek.

Mali Baudelaire'owie nie są jednak tak niegroźnymi przeciwnikami, jak się na początku wydaje. Nie brak im pomysłów, odwagi i zespołowego ducha. Przebiegły Hrabia Olaf, który nie kryje się z zamiarem zgładzenia dzieci, likwiduje jednocześnie wszystkich świadków swoich niecnych działań. Dzieciom, które poznały jego prawdziwy charakter - jak zwykle - nikt nie chce uwierzyć.

Lemony Snicket, któremu w filmie głosu użycza Jude Law, w rzeczywistości nazywa się Daniel Handler i jest bez wątpienia najbardziej tajemniczym i mrocznym autorem książek dla dzieci. W swoich powieściach uwielbia przerażać młodych czytelników i kusić ich stylistyką gotyckich powieści grozy. Jego stronę internetową otwiera ostrzeżenie: "Uciekaj stąd! Bez wątpienia trafiłeś tu przez pomyłkę", a każda kolejna książka dedykowana jest "zmarłej Beatrycze". Handler zresztą, zanim zachęcony przez wydawcę zaczął pisać dla dzieci, był twórcą książek dla dorosłych, w których czarny humor doprawiał satanizmem i neonazizmem. Seria "Lemony Snicket" - swój pseudonim autor wymyślił, żeby anonimowo uczestniczyć w internetowych dyskusjach skrajnej prawicy - choć z konwencjonalną literaturą dziecięcą nie miała nic wspólnego, wśród młodych czytelników zrobiła zawrotną karierę. Kiedy liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła milion, wytwórnie filmowe zaczęły zabiegać o prawa do ekranizacji. Ostatecznie wykupił je Nickelodeon, a na reżysera adaptacji pierwszych czterech części powieści wybrano znanego z telewizyjnych produkcji BRADA SILBERLINGA.

Silberling, współtwórca wielu popularnych seriali, m.in. "Prawników z Miasta Aniołów", "Doogie Howsera, lekarza medycyny" czy "Felicity" zręcznie poradził sobie z przeniesieniem wieloznacznego świata Handlera na wielki ekran. Zachwycająca scenografia autorstwa Ricka Heinrichsa, laureata Oscara za "Jeźdźca bez głowy", wzorowana na niezwykłych ilustracjach Bretta Hellquista, podkreśla umowność miejsca i czasu, a widowiskowością dorównuje najlepszym animacjom. W filmie przewija się na przykład stary samochód Tatra 603 produkowany w byłej Czechosłowacji dla komunistycznych dygnitarzy, a hrabia Olaf jeździ oryginalnym Chryslerem Imperial Limo z 1960 roku. W pojazdach zamontowane są zestawy stereo z magnetofonami szpulowymi, a stroje bohaterów to mieszanka współczesnej mody i stylistyki epoki wiktoriańskiej. Akademia z Los Angeles doceniła jednak przede wszystkim charakteryzację (make up Jima Carreya zajmował trzy godziny) i Oscar powędrował do dwójki makijażystów Valli O'Reilly i Billa Corso.

Nie zawiodła również obsada. Jim Carrey dał zachwycający popis surrealistycznego aktorstwa, a niezawodna Meryl Streep, która wcieliła się w ekscentryczną ciotkę rodzeństwa Baudelaire, z niewielkiej roli umiała zrobić prawdziwą aktorską perełkę. O sukcesie filmu zdecydowała jednak przede wszystkim przekonująca gra najmłodszych aktorów. Emily Browning, czyli filmowa Violet otrzymała za tę rolą Australian Film Award, a Liam Aiken nominowany był do Young Artist Award i nagrody krytyków Broadcast Film Critics Association Award. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazały się również bliźniaczki Kara i Shelby Hoffman, które na zmianę wcielały się w najmłodszą z rodzeństwa Sunny. Obie dziewczynki, kiedy miały zaledwie rok, zadebiutowały w serialu "General Hospital".

Nagrody filmowe

Najlepsza charakteryzacja, LEMONY SNICKET - SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ

WASZE OPINIE

ale o co chodzi?

Cudowny film! Senowny jest Olafik

emelo

Książki są ni to dla dorosłych ni dla dzieci... Ogólnie są dość ciekawe. Zobaczymy jak film.

Arek

Bardzo dobry film. Spodobał mi się tam klimat i obsada.
LEMONY SNICKET - SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ
reżyseria:
USA/Niemcy, 2004
Rodzice Violet (Emily Browning), Klausa (Liam Aiken) i Sunny (Kara i Shelby Hoffman) Baudelaire'ów zginęli w pożarze. Rodzeństwo trafia pod opiekę dalekiego krewnego, niespełnionego aktora, hrabiego Olafa (Jim Carrey). Chciwy wuj chce pozbyć się dzieci i przywłaszczyć sobie odziedziczony przez nie majątek.
film familijny
LEMONY SNICKET - SERIA NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ
4,8 5 1 131