PREMIERA

2012.02.19

CANAL+ PREMIUM

Les Miserables

Les Misérables in Concert: The 25th Anniversary

Wielka Brytania, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: musical

czas trwania: 170 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zrealizowany z niesłychanym rozmachem i kunsztem jubileuszowy spektakl "Les Misérables" jest wersją musicalu na podstawie XIX-wiecznej powieści Victora Hugo.

Inicjatorem i autorem muzyki do widowiska był Claude-Michel Schönberg, francuski kompozytor węgierskiego pochodzenia. Jego pomysł na musicalową adaptację "Nędzników", klasycznego dzieła traktującego o społeczeństwie, moralności i polityce, spotkał się z wielkim uznaniem krytyków, a przede wszystkim widzów. Libretto do pierwszej wersji przedstawienia stworzył stale współpracujący z Schönbergiem tekściarz Alain Boublil. Po raz pierwszy musical zobaczyć mogła publiczność Pałacu Sportu w Paryżu w 1980 roku. Reżyserował wówczas Robert Hossein, popularny francuski aktor, scenarzysta i reżyser filmowy.

W roku 1982 rozpoczęły się prace nad angielską wersją "Les Misérables". Tym razem libretto wyszło spod pióra Herberta Kretzmera, brytyjskiego dziennikarza i autora tekstów piosenek, który częściowo przetłumaczył francuski pierwowzór, a po części sam interpretował powieść Hugo. Premiera widowiska odbyła się w londyńskim Barbican Centre w 1985. Mimo początkowej dezaprobaty angielskich krytyków, musical podbił serca publiki i osiągnął oszałamiający sukces kasowy. Wystawiany jest do dziś na deskach Queen's Theatre.

W październiku 2010 minęło 25 lat od londyńskiej premiery "Les Misérables". Z tej okazji artyści przygotowali specjalne jubileuszowe tournée, którego momentem kulminacyjnym były dwa galowe spektakle w Londynie. Koncerty transmitowano w kinach Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kanady, Niemiec i Danii. Wkrótce show trafiło na krążki DVD i na Blu-ray. Stworzona z okazji ćwierćwiecza angielskich "Les Misérables" wersja musicalu, wyreżyserowana przez NICKA MORRISA ("Cyrk du Soleil: Varekai"), wyróżnia się nowoczesną aranżacją muzyczną i graficzną. Scenografia jest w dużej mierze inspirowana rysunkami Victora Hugo, który był nie tylko świetnym powieściopisarzem i dramaturgiem, ale też zupełnie sprawnym grafikiem i rysownikiem.

W show udział wzięło w sumie ponad 500 muzyków i aktorów wywodzących się częściowo także z obsady z 1985 roku. W roli Jeana Valjeana, byłego przestępcy, który postanawia zmienić swe życie, wystąpił znany angielski tenor Alfie Boe. W postać nieszczęśliwej Fantyny, zmuszonej przez los do prostytucji, wcieliła się premierowa odtwórczyni roli Kim w musicalu "Miss Saigon", filipińska piosenkarka Lea Salonga, zaś w podejrzliwego inspektora policji Javerta - czarnoskóry gwiazdor Broadwayu, śpiewający barytonem Norm Lewis. Nieślubną córkę Fantyny, Kozetę, zagrała młoda artystka Katie Hall, a zakochanego w niej Mariusza - Nick Jonas, członek zespołu Jonas Brothers, znany z "Camp Rock" i "Camp Rock 2: Wielki finał".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

milko

mam nadzieje ze jeszcze kiedys zagosci ten musical na antenie Canal+, piekny spektakl.

cram

super . polecam !!!

Irena

cudowny spektakl,jestem zachwycona realizacją,tak ogromnego przedsięwzięcia,cieszę się że mogłam dziękiCanal+ odkryć tak piękny musical.Dziękuję bardzo!!!!!!!!!!!!
Les Miserables
reżyseria:
Wielka Brytania, 2010
Zrealizowany z niesłychanym rozmachem i kunsztem jubileuszowy spektakl "Les Misérables" jest wersją musicalu na podstawie XIX-wiecznej powieści Victora Hugo.
musical
Les Miserables
4,7 5 1 55