Fox

EMISJE

SO | 26.09 | 17:30

CANAL+ FAMILY

ND | 27.09 | 13:25

CANAL+ FAMILY

LIGA NIEZWYKŁYCH DŻENTELMENÓW

The League of Extraordinary Gentlemen

USA/Niemcy/Czechy/Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1899. Na świecie trwa pozorny spokój, ale pojawia się szaleniec o kryptonimie Fantom, który chce zburzyć ten ład. Zaniepokojony rząd Wielkiej Brytanii wysyła do Afryki swojego posłańca, by odnalazł słynnego awanturnika i odkrywcę legendarnych kopalni króla Salomona Allana Quatermaina (Sean Connery).

Ma on stanąć na czele Ligi Niezwykłych Dżentelmenów, której zadaniem będzie wyśledzenie i schwytanie szaleńca. W skład grupy Quatermaina wchodzą: podróżnik kapitan Nemo (Naseeruddin Shah), agent Tom Sawyer (Shane West), wiecznie młody Dorian Gray (Stuart Townsend), Niewidzialny Człowiek - Rodney Skinner (Tony Curran), wampirzyca Mina Harker (Peta Wilson) i dystyngowany dr Jekyll (Jason Flemyng), który po zażyciu eliksiru staje się monstrualnym panem Hydem. Każdy z nich ma inne zalety. Kapitan Nemo to dowódca super nowoczesnego statku Nautilus. Atutami Quatermaina są spryt i afrykańska strzelba safari, z której można trafić ruchomy cel z odległości prawie 400 metrów. Członek amerykańskich służb specjalnych Sawyer już we wczesnej młodości rozwiązywał zagadki kryminalne. Skinner jest niewidzialny i potrafi się włamać do każdego sejfu, w żyłach Miny płynie krew samego Draculi, a Graya może zabić tylko spojrzenie na własny portret, który starzeje się zamiast niego. Najemcą Ligi Niezwykłych Dżentelmenów jest niejaki M (Richard Roxburgh), który wierzy, że dzięki swoim niecodziennym umiejętnościom pokonają Fantoma. Grupa wyrusza do Wenecji, by zapobiec zapowiadanemu przez Fantoma zatopieniu miasta. Odbywa się tam konferencja przywódców największych państw świata.

Scenariusz "Ligi Niezwykłych Dżentelmenów" powstał w oparciu o komiks Alana Moore'a i Kevina O'Neilla. Twórca filmu STEPHEN NORRINGTON zaczynał karierę jako kreator efektów specjalnych, by następnie wyreżyserować tak widowiskowe hity, jak "Blade - wieczny łowca" i "The Last Minute". "Liga..." imponuje rozmachem inscenizacyjnym. Podczas realizacji wykorzystano m.in. 58 odrębnych dekoracji oraz kilkaset ujęć z efektami specjalnymi. Najtrudniejszym zadaniem dla doświadczonej scenograf Carol Spier ("eXistenZ", "Crash", "Śnięty Mikołaj") było zbudowanie wnętrza Nautilusa oraz panoramy ukazującej fasady budynków Wenecji, Londynu i Paryża. W postać Quatermaina wcielił się Sean Connery, niezapomniany James Bond z filmów "Dr No" czy "Goldfinger", odtwórca głównych ról w "Imieniu róży" i "Polowaniu na Czerwony Październik", a także laureat Oscara za "Nietykalnych". W imponującej obsadzie filmu znaleźli się też: Stuart Townsend ("Wszystko o Adamie", "24 godziny"), Jason Flemyng ("Ukryte pragnienia", "Z piekła rodem"), Shane West ("Drakula 2000", "Szkoła uczuć"), Peta Wilson ("Więzy zła", serial "Nikita") i Richard Roxburgh ("Moulin Rouge!", "Van Helsing").

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Niestety, nawet bardzo przystojni i uznani aktorzy oraz kosztująca zapewne krocie obudowa scenograficzna nie ratują tego filmu. Niektóre bajki - jak np. "Toy Story" - są mądrzejsze.

Bartolomeusz

Mógł być z tego niezły film na miarę klasyków taki jak właśnie "V jak Vendetta",
zamiast tego reżyser zaserwował slapstickowe gagi z masą efektów specjalnych, które
miały przysłonić marność scenariusza.

Necronom

Komiks niczym wielkim nie był, podobnie ten film. Rzecz w tym, że komiks był dosyć brutalny, tajemniczy, tom pierwszy miał ciekawą intrygę, tom drugi rozwinięte relacje między członkami ligi, zaś film jest z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Z komiksem nie ma wiele wspólnego, także "V jak vendetty", czy genialnego "Watchmen" nie należy się spodziewać.
LIGA NIEZWYKŁYCH DŻENTELMENÓW
reżyseria:
USA/Niemcy/Czechy/Wlk. Brytania, 2003
Rok 1899. Na świecie trwa pozorny spokój, ale pojawia się szaleniec o kryptonimie Fantom, który chce zburzyć ten ład. Zaniepokojony rząd Wielkiej Brytanii wysyła do Afryki swojego posłańca, by odnalazł słynnego awanturnika i odkrywcę legendarnych kopalni króla Salomona Allana Quatermaina (Sean Connery).
film przygodowy
LIGA NIEZWYKŁYCH DŻENTELMENÓW
4,0 5 1 72