• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2014.02.22

CANAL+ PREMIUM

Lincoln

USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film biograficzny

czas trwania: 150 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kameralna opowieści o kilku pierwszych tygodniach 1865 roku i wysiłkach dyplomatycznych Abrahama Lincolna zmierzających do zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone, rok 1865, ostatnie miesiące sprawowania urzędu świeżo wybranego na drugą kadencję prezydenta Abrahama Lincolna. Jego elekcja cztery lata wcześniej była jednym z powodów wybuchu krwawej wojny domowej, zwanej secesyjną. Lincoln za wszelką cenę chce zjednoczyć naród. Uważa, że wprowadzenie do konstytucji 13. poprawki, gwarantującej zniesienie niewolnictwa umożliwi uratowanie Unii. Napotyka na duży opór, głównie mieszkańców konserwatywnego Południa. Tym bardziej, że 1 stycznia 1863 roku podpisał Proklamację Emancypacji, kontrowersyjny dokument wyzwalający niewolników na terytorium konfederatów. Determinacja prezydenta przynosi efekt. 31 stycznia 1865 roku Izba Reprezentantów przyjmuje w końcu poprawkę, choć większością zaledwie trzech głosów. Wkrótce wojska konfederacji poddają się i wojna się kończy. Kilka tygodni później Lincoln zostaje zastrzelony przez zamachowca.

"Lincoln" w reżyserii STEVENA SPIELBERGA nie jest superprodukcją o wojnie secesyjnej, lecz kameralną opowieścią o kilku pierwszych tygodniach 1865 roku i wysiłkach dyplomatycznych Abrahama Lincolna zmierzających do zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Niewielu jednak wie, że 16. prezydent nie był w pierwszej kolejności abolicjonistą, tylko patriotą. Jego nadrzędnym celem było powtórne zjednoczenie kraju, który podzieliła krwawa wojna domowa wkrótce po objęciu przez niego urzędu. "Gdybym mógł ocalić Unię nie uwalniając ani jednego niewolnika, zrobiłbym to. (...) To, co robię w sprawie niewolnictwa i kolorowej rasy, robię dlatego, że moim zdaniem pomoże to ocalić Unię" - pisał. Spielberg marzył o nakręceniu filmu o Lincolnie od lat. Krytycy zarzucali reżyserowi, że wystawił laurkę prezydentowi. Bo choć pokazuje trudny charakter Lincolna, z którym dzielnie radzi sobie jego żona Mary Todd, to jest to przede wszystkim opowieść o niezłomnym polityku i błyskotliwym dyplomacie, który swoją determinacją zmienił bieg historii.

W wywiadach Spielberg mówił, że o zrealizowaniu projektu zadecydowała długo wyczekiwana zgoda Daniela Day-Lewisa na zagranie głównej roli. Laureat Oscarów za "Moją lewą stopę" i "Aż poleje się krew" ponownie perfekcyjnie wcielił się w postać, zatracając przy tym swoje osobiste cechy. Dzięki tej roli przeszedł do historii jako pierwszy aktor, który zdobył trzy Nagrody Akademii za pierwszoplanową rolę i szósty posiadający więcej niż dwie statuetki. Aktorstwo jest zresztą jedną z największych zalet filmu. Nominacje do Oscara zdobyli również Sally Field ("Norma Rae", "Miejsca w sercu") za rolę żony Lincolna i Tommy Lee Jones ("Ścigany"), który wcielił się w senatora Thaddeusa Stevensa. W filmie zobaczyć można również Davida Strathairna ("Good Night and Good Luck"), Josepha Gordona-Levitta ("Incepcja"), Jamesa Spadera ("Seks, kłamstwa i kasety wideo"), Hala Holbrooka ("Wszystko za życie") czy Jackie Earle Haley ("Małe dzieci"). Szóstą nominację do Oscara zdobył również za rewelacyjne zdjęcia do "Lincolna" Janusz Kamiński, który wcześniej współpracował ze Spielbergiem jako operator m.in. przy "Liście Schindlera" i "Szeregowcu Ryanie", za które otrzymał statuetki Akademii Filmowej.

CZYTAJ WIĘCEJ O CYKLU FILMÓW OSCAROWYCH W CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Daniel Day-Lewis, film Lincoln
Najlepsza scenografia, Jim Erickson, Rick Carter, Lincoln
Najlepszy aktor w dramacie - Daniel Day-Lewis, film Lincoln

WASZE OPINIE

lars

Długi i nudny. Fakt że dopracowany, ale skupiony tylko na jednym wątku przez to mało ciekawy i
nudny..

bazyli

Historia to nudy niestety - A Spielbierg i historia razem - to nudy do kwadratu

maniatv

Tytuł myli bo o życiu bohatera dowiadujemy się mało (i ciągle wierzyć będziemy, że był łowca wampirów).
Jest to raczej opowieść o determinacji Abe w przeprowadzeniu ustawy abolicyjnej. Reszta filmu to targi polityczne, kupczenie głosami całkiem jak u nas na Wiejskiej.
Film bardzo plastyczny, dopracowany ale wielu uzna go za totalnie NUDNY.
Lincoln
reżyseria:
USA, 2012
Kameralna opowieści o kilku pierwszych tygodniach 1865 roku i wysiłkach dyplomatycznych Abrahama Lincolna zmierzających do zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.
film biograficzny
Lincoln
3,8 5 1 27