PREMIERA

2011.05.27

CANAL+ PREMIUM

Listy do Julii

Letters to Juliet

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Sophie (Amanda Seyfried) marzy o karierze pisarki, tymczasem pracuje w redakcji "The New Yorkera", gdzie zajmuje się sprawdzaniem poprawności merytorycznej artykułów. Wkrótce planuje poślubić pełnego energii kucharza Victora (Gael García Bernal), który chciałby otworzyć własną włoską restaurację. Z tego powodu z wielką radością udaje się narzeczoną w podróż do Włoch.

W Weronie bez reszty pochłaniają go poszukiwania pomysłów i inspiracji do wymarzonej knajpy. Pozostawiona sama sobie, rozczarowana Sophie w pojedynkę zwiedza rodzinne miasto szekspirowskich bohaterów Romea i Julii. Dociera na plac, na którym według angielskiego poety mieszkała Julia. Tam, niemający szczęścia w miłości zostawiają przyczepione do muru listy, w których żalą się na swój los i proszą o radę najsłynniejszą kochankę wszech czasów. Amerykanka znajduje list z 1957 roku i postanawia na niego odpowiedzieć. Nadawczyni starego listu do Julii (Vanessa Redgrave) o dziwo korzysta z porady Sophie. Będąca już babcią Claire przybywa do Włoch, aby wraz z Sophie i swym wnukiem (Christopher Egan) odszukać dawną miłość.

Pomysł na "Listy do Julii" wyszedł od producentek Caroline Kaplan i Ellen Barkin. Inspiracją była książka sióstr Friedman o długim tytule: "Letters to Juliet: Celebrating Shakespeare's Greatest Heroine, the Magical City of Verona, and the Power of Love". Urzekła je przede wszystkim idea Klubu Julii, który powstał z inicjatywy władz Werony i zrzesza wolontariuszy, którzy odpisują na listy zostawiane na murze lub wysyłane na adres dziedzińca domu Capulettich. Klub działa od lat 80., ale niepisana tradycja zwracania się do szekspirowskiej bohaterki z prośbą o pomoc w sprawach sercowych ma swoje początki ok. 1930 roku. Od tamtej pory rzesze nieszczęśliwie zakochanych zostawiają listy do Julii przyczepione do kamiennego muru lub dotykają prawej piersi rzeźby bohaterki, by spełniły się ich romantyczne marzenia. Część osób wysyła listy do Julii pocztą - przychodzi ich kilka tysięcy rocznie, z czego trzy czwarte od kobiet. Najliczniejszą grupą nadawców, według danych Klubu Julii, są nastoletnie Amerykanki.

Scenariusz do romantycznej komedii wyszedł spod pióra Tima Sullivana ("Jack i Sarah") oraz Jose Rivery, autora nominowanego do Oscara scenariusza "Dzienników motocyklowych". Reżyserię powierzono GARY'EMU WINICKOWI, zdobywcy berlińskiego Kryształowego Niedźwiedzia za "Kod porozumienia" i nagrody za reżyserię "Debiutanta" na festiwalu Sundance. Winick stanął także za kamerą "Ślubnych wojen" z Kate Hudson i Anne Hathaway oraz "Dziś 13, jutro 30" z Jennifer Garner. W "Listach do Julii" główne role zagrały gwiazdy ekranu z USA, Meksyku, Anglii, Włoch oraz Australii. W rolę Sophie wcieliła się Amanda Seyfried, która zadebiutowła na wielkim ekranie jako jedna z tytułowych "Wrednych dziewczyn" w filmie Marka Watersa. W 2008 podbiła Hollywood występem u boku Meryl Streep, Colina Firtha i Pierce'a Brosnana w musicalu "Mamma Mia!". W ubiegłum roku razem z Channingiem Tatumem zagrała we "Wciąż ją kocham", a ostatnio, z Garym Oldmanem w "Dziewczynie w czerwonej pelerynie". W postać jej narzeczonego Victora wcielił się świetny Gael García Bernal, znany z takich głośnych produkcji, jak "Złe wychowanie" Almodóvara, "Dzienniki motocyklowe" Waltera Sallesa , "Babel" Alejandra Gonzaleza Inarritu czy "Jak we śnie" Michela Gondry'ego. W roli dojrzałej kobiety, która przed 50 laty napisała list do Julii, wystąpiła wybitna brytyjska aktorka, sześciokrotnie nominowana i raz nagrodzona Oscarem, Vanessa Redgrave. Artystka dwukrotnie zwyciężała w Cannes odbierając laur dla najlepszej aktorki za kreacje w "Isadorze" i "Morganie: przypadku do leczenia". Na długą listę wyróżnień Redgrave wpisuje się także aż 13 nominacji do Złotego Globu, z których dwie - za "Julię" i "Gdyby ściany mogły mówić 2" - przyniosły jej statuetki. Aktorka zdobyła międzynarodową sławę rolą w "Powiększeniu" Antonioniego. W "Listach do Julii" poszukuje starej miłości, której nie dała szansy z obawy przed konsekwencjami. Jej dawnego ukochanego gra w filmie prawdziwy mąż artystki, znany włoski aktor Franco Nero. Para godziła się i rozstawała kilkukrotnie od czasu pierwszego spotkania w 1967 roku na planie musicalu "Camelot", by w Sylwestra 2006 roku, mając już po kilkoro wnucząt, wziąć ślub.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Ja się totalnie wynudziłem. Ile razy można oglądać jedną i tą samą
historię, tylko podaną w innym opakowaniu ? Scenarzystom za ten miłosny
koszmarek powinno się wysłać na bardzo długa przerwę. Nuuuda.

gonia1708

OOO dziękuje Blue-Grey za uznanie a makaron z cynamonem i masłem chętnie wypróbuję jeszcze nie jadłam.... mmmm kocham makarony;)POZDRAWIAM [:-)]

Blue-Grey

[quote gonia1708 napisała 15.05.2011 14:52]
Ja już go widziałam film ,który ogląda się z przyjemnością prosta fabuła , przepiękne włoskie krajobrazy .Film bardzo dobry na niedzielne deszczowe popołudnie - od razu humor się poprawia ;) POLECAM
[/quote]

No i, Goniu, miałaś rację: to naprawdę sympatyczna, pełna ciepłego włoskiego słońca i - o dziwo! - mądra komedia romantyczna. Warto było czekać. Rozmarzyłem się i wzruszyłem.

Po takich filmach jak [i]Listy do Julii[/i] zaczynam żałować, że nie urodziłem się w takiej na przykład Toskanii. Ale gdybym się tam urodził i mieszkał, to czy potrafiłbym to docenić? Raczej nie doceniamy skarbów zastanych...

No cóż... Pozostają mi tylko marzenia przy włoskim winie i przy jakimś dobrym daniu z makaronu. A lubię takie potrawy - i to zarówno na ostro, jak i na słodko. Jeśli chodzi o te na słodko, to mam na myśli makaron (chyba najlepsze są muszelki i łazanki) z masłem i cynamonem. Spróbuj! [:-)]
Listy do Julii
reżyseria:
USA, 2010
Sophie (Amanda Seyfried) marzy o karierze pisarki, tymczasem pracuje w redakcji "The New Yorkera", gdzie zajmuje się sprawdzaniem poprawności merytorycznej artykułów. Wkrótce planuje poślubić pełnego energii kucharza Victora (Gael García Bernal), który chciałby otworzyć własną włoską restaurację. Z tego powodu z wielką radością udaje się narzeczoną w podróż do Włoch.
komedia romantyczna
Listy do Julii
4,2 5 1 51