EMISJE

PN | 26.10 | 04:10

CANAL+ FAMILY

CZ | 29.10 | 05:00

CANAL+ DOKUMENT

Listy miłosne

Polska, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kameralny dramat o samotności i meandrach uczuciowych pokolenia współczesnych 30-latków.

Nadmorska miejscowość w okresie świąt Bożego Narodzenia. Teresa Lenart (Magdalena Cielecka), atrakcyjna 30-latka, mieszka wraz z rodzicami w stojącym na uboczu domu. Mimo, że od dawna przestała być dzieckiem, wciąż nie może uwolnić się od wpływu despotycznej matki (Ewa Wiśniewska). Ojciec (Gustaw Holoubek), bardziej zajęty własnymi sprawami, patrzy na stosunki między nimi z przymrużeniem oka. Teresa pracuje w pobliskim szpitalu, gdzie jednym z lekarzy jest jej kochanek Jerzy (Jan Peszek). Choć Jerzy jest znacznie starszy i Teresę łączy z nim tylko namiętność, nie potrafi od niego odejść. Pewnego dnia zauważa dziewczynkę grzebiącą w śmietniku obok jej domu. Śledząc Julkę (Katarzyna Dubec) trafia do wesołego miasteczka, gdzie poznaje pracującego tam młodego mężczyznę, Janusza (Mariusz Frankowski). Widząc ich razem Julka obmyśla przewrotną intrygę: na znalezionych cudzych listach miłosnych podrabia podpisy obojga i niczym listonosz nosi je między nimi. Pomysł dziewczynki szybko przynosi efekty - Teresa i Janusz zaczynają się spotykać. W końcu jednak kobieta uświadamia sobie, że bycie na serio z ukochanym oznaczałoby zburzenie całego dotychczasowego życia: definitywne rozstanie z Jerzym i wyprowadzkę od rodziców. Teresa nie ma odwagi podjąć tak przełomowych decyzji.

"Listy miłosne" to drugi film w dorobku SŁAWOMIRA KRYŃSKIEGO. Podobnie jak w poprzednim - nagrodzonej m.in. w Łagowie i Kairze "Księdze wielkich życzeń" - reżyser nawiązuje do twórczości swojego mistrza Wojciecha J. Hasa, z którym przez wiele lat współpracował. Jeden z krytyków napisał, że ""Listy miłosne" są opowieścią o próbie urządzenia sobie życia w chwili, kiedy jest na to zbyt późno".

Kryńskiemu udało się zatrudnić znakomitych aktorów. Gustawowi Holoubkowi, który wystąpił wcześniej w jego debiucie, partnerowała Ewa Wiśniewska, a główną rolę Teresy zagrała Magdalena Cielecka, jedna z najzdolniejszych polskich aktorek swojego pokolenia, która za tę kreację otrzymała nagrodę na "Prowincjonaliach".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

dramat mlodej dziewczyny zyjacej z bagazem przezyc z wypadku...
pierwsza polowa filmu nawet bardzo interesujaca ale pozniej juz akcja sie wije jak po nitce do klebka, braklo mi jakiegos napiecia w tym romasidle...
film dobry na popoludnie z kawa dla pan:)
Listy miłosne
reżyseria:
Polska, 2001
Kameralny dramat o samotności i meandrach uczuciowych pokolenia współczesnych 30-latków.
dramat obyczajowy
Listy miłosne
3,4 5 1 74