PREMIERA

2007.07.17

CANAL+ PREMIUM

LOKATORKA

A Love Song for Bobby Long

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po latach nieobecności młodziutka Pursy Will (Scarlett Johansson) wraca do Nowego Orleanu na pogrzeb matki. Chce zająć po niej dom, który - jak sądzi - stoi opuszczony i pozostać w rodzinnym mieście.

Na miejscu okazuje się, że dom jest zdewastowaną ruderą, a na domiar złego wcale nie jest pusty. Mieszka w nim dwóch mężczyzn: Bobby Long (John Travolta), niegdyś wykładowca literatury na uniwersytecie, i Lawson Pines (Gabriel Macht), jego były asystent. Łączy ich nie tylko wspólny dach na głową, ale też poczucie przegranej i frustracja, którą próbują zagłuszać alkoholem. Dodatkowo Lawson od dziewięciu lat usiłuje bezskutecznie napisać biografię Bobby'ego Longa. Panowie nie zamierzają się wyprowadzić, a ponieważ Pursy również nie bierze pod uwagę porzucenia domu, odtąd zamieszkują we trójkę. Paradoksalnie sytuacja ta, zamiast powodować kolejne konflikty, przynosi każdemu z nich korzyści. Stają się dla siebie wzajemnie namiastką rodziny, a z czasem docierają do sekretów, które pomogą im pogodzić się z życiem.

"Lokatorka" to ekranizacja książki, która - co ciekawe - przed premierą nie trafiła nawet do druku. Reżyserka i scenarzystka, SHAINEE GABEL, sama dokonała adaptacji powieści "Off Magazine Street" Ronalda Everetta Cappsa. W przedsięwzięcie zaangażował się syn pisarza, Grayson Capps, który nie tylko przelotnie pojawił się na ekranie, ale dodał też do ścieżki dźwiękowej filmu sześć swoich piosenek, m.in. tytułowe "A Love Song for Bobby Long".

Mimo małego budżetu reżyserce udało się zaprosić do obsady Scarlett Johansson i Johna Travoltę. Johansson od czasu roli w "Między słowami" Sofii Coppoli, za którą dostała nagrodę BAFTA, jest jedną z najbardziej pożądanych aktorek Hollywood. Za rolę Pursy otrzymała kolejną nominację do Złotego Globu, wcześniej walcząc o nią już dwukrotnie dzięki rolom w "Między słowami" i "Dziewczynie z perłą". Na planie towarzyszył jej postarzony John Travolta, dwukrotnie nominowany do Oscara za "Gorączkę sobotniej nocy" i "Pulp Fiction". Trzecim mieszkańcem domu został Gabriel Macht, znany z serialu "Seks w wielkim mieście", "Dobrego agenta" w reżyserii Roberta De Niro oraz "A właśnie, że tak!".

"Lokatorka" to również udany debiut fabularny reżyserki Shainee Gabel, która siedem lat wcześniej wspólnie z Kristin Hahn, producentką "Infiltracji", zrealizowała dokument "Anthem", nagrodzony FIPRESCI na jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych świata - Amsterdam International Documentary Film Festival.

WASZE OPINIE

kamilmtr

Wspaniały, wzruszający film o poszukiwaniu sensu życia, oraz swojego miejsca w świecie. Świetne aktorstwo Travolty, Johansson i Machta i być może jeszcze lepsza muzyka, wspaniale wprowadzająca nas w klimat amerykańskiego południa. Gorąco polecam!

kobieta niepowazna

po prostu fajne...ale nie porywajace, ciekawe psychologicznie ze wzgledu na budowanie wiezi miedzy corka a ojcem wraz z akcja

petersmith21

Witam

Ciekawe kino. Naprawdę godne polecenia. Znani aktorzy mogą być magnesem do obejrzenia ale... nie są tu najważniejsi. Ciekawa historia, wielowymiarowe postacie... Polecam.

pozdrawiam
LOKATORKA
reżyseria:
USA, 2004
Po latach nieobecności młodziutka Pursy Will (Scarlett Johansson) wraca do Nowego Orleanu na pogrzeb matki. Chce zająć po niej dom, który - jak sądzi - stoi opuszczony i pozostać w rodzinnym mieście.
dramat obyczajowy
LOKATORKA
4,4 5 1 33