PREMIERA

2012.04.09

CANAL+ PREMIUM

Londyński bulwar

London Boulevard

USA/Wlk. Brytania, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat/kryminalny

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Harry Mitchell (Colin Farrell) wychodzi z więzienia Pentonville po trzech latach pozbawienia wolności za ciężkie uszkodzenie ciała. Oczekuje na niego kumpel Billy Norton (Ben Chaplin), który oferuje mu mieszkanie i współudział w procederze egzekucji długów. Mitchell postanawia jednak zerwać z przestępczą działalnością.

Za pośrednictwem przypadkowo poznanej Penny (Ophelia Lovibond) zatrudnienia się do prac remontowych w domu gwiazdy filmowej, której twarz zdobi bilboardy i okładki tabloidów. Charlotte (Keira Knightley) jest na skraju załamania nerwowego. Przerwała karierę filmową, mieszka w starej rezydencji przy Holland Park, którą nieustannie oblegają paparazzi. Za towarzysza ma jedynie oddanego jej bezgranicznie Jordana (David Thewlis), byłego aktora i ćpuna. Mitchell zostaje ochroniarzem Charlotte i wkrótce rodzi się między nimi uczucie. Ale byłemu skazańcowi nie jest łatwo zerwać z przeszłością i zacząć nowe życie. Psychotyczny Rob Gant (Ray Winstone), boss gangu rządzącego centrum Londynu, ma dla niego już wytyczoną ścieżkę kariery.

"Londyński bulwar" to ekranizacja powieści pod tym samym tytułem Irlandczyka Kena Bruena, który zręcznie nawiązuje do tradycji kryminałów "noir" z lat 40. i 50. XX wieku, nasycając swe brutalne historie cierpkim humorem i zaskakującym liryzmem. Filmowej adaptacji dokonał i w roli reżysera zadebiutował WILLIAM MONAHAN, który w 2007 roku został nagrodzony Oscarem w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany" do filmu "Infiltracja". W dorobku ma również pracę nad fabułą do filmów "Królestwo niebieskie", "W sieci kłamstw" i "Furia". Do powieści "Londyński bulwar", który jest swoistym pastiszem słynnego "Bulwaru Zachodzącego Słońca", Monahan wprowadził istotne zmiany. Zderzył świat kryminalnego podziemia południowego Londynu ze światem celebrytów, za który uchodzi West London. Reżyser nawiązuje też do brytyjskich filmów Nowej Fali z lat 60. i 70. XX wieku. Oddaje hołd takim obrazom, jak "Powiększenie", "Teczka Ipcress", "Dopaść Cartera" i wiarygodnie ukazuje puls brytyjskiej stolicy. Scenariusz z rozwiniętym wątkiem miłosnym powstał z myślą o Colinie Farrellu ("Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj", "Ondine", "Niepokonani") i Keirze Knightley ("Duma i uprzedzenie", "Pokuta", "Księżna").

Bohater Colina Farrella jest w punkcie zwrotnym życia. Bardzo chciałby opuścić Londyn, ale nie ma ani pieniędzy, ani potrzebnych kontaktów. Poza bramami więzienia jest mu trudno odciąć się od przeszłości. Jego los jest w dużej mierze zdeterminowany przez środowisko, w którym się obracał. Sytuację dodatkowo komplikuje jego nieprzewidywalna siostra Briony, którą usiłuje chronić. Keira Knightley jako Charlotte doświadcza ciemnych stron sławy. Nie umie pogodzić się z tym, że nie może żyć jak normalna kobieta. Szuka anonimowości i izolacji. W roli ekscentrycznego Jordana, zarządcy domu Charlotte, występuje David Thewlis ("Nadzy", "Podróż do Nowej Ziemi", "Mr. Nice", "Anonimus"). Jego bohater również szuka schronienia przed światem zewnętrznym. To nieudany aktor, producent, muzyk i adwokat, który cierpi na agorafobię, pali marihuanę i nadużywa alkoholu. W Roba Ganta, niepokojąco psychotycznego mafijnego bossa, wcielił się Ray Winstone ("Infiltracja", "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki", "Furia"). Postać drobnego kryminalisty, Billy'ego Nortona, odtwarza Ben Chaplin ("Królowa sceny", "Dwa tygodnie", "Dorian Gray"), a autodestruktywną siostrę głównego bohatera Anna Friel ("Idealni nieznajomi", "Zaginiony ląd", "Poznasz przystojnego bruneta"). Ciekawie został pokazany Londyn w chłodnych zdjęciach dwukrotnego laureata Oscara Chrisa Mengesa ("Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady", "Notatki o skandalu", "Lektor"), a pulsująca muzyka jest dziełem Sergio Lorenza Pizzorno z zespołu Kasabian. W soundtracku rozbrzmiewają utwory Boba Dylana i The Yardbirds.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Bujalio

Film dobry z nie sztampowym zakończeniem osoby oczekujące mocnego filmu akcji będą zawiedzeni moja ocena 6,5/10

szymon_212

Moim zdaniem ten film, był dobry ale nie rewelacyjny, ale moja ocena w skali od 1 do 10 to 5.

zalogowany

Kawał porządnego brytyjskiego kina sensacyjno-społecznego. Ciekawa, bardzo klimatyczna historia z wieloma dobrze nakreślonymi postaciami. Znakomity i zaskakujący finał: oto nadchodzi nowe pokolenie; uważajcie, bo uczniowie mogą prześcignąć nauczycieli. Jak zwykle w filmach made in England - fantastyczni aktorzy. Kto myśli, że Colin Farrell jest beztalenciem, które umie grać tylko byle jakie role w mdłych hollywoodzkich rozrywkowcach, nie obejrzy ten film, a pewnie zmieni zdanie.
Londyński bulwar
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2010
Harry Mitchell (Colin Farrell) wychodzi z więzienia Pentonville po trzech latach pozbawienia wolności za ciężkie uszkodzenie ciała. Oczekuje na niego kumpel Billy Norton (Ben Chaplin), który oferuje mu mieszkanie i współudział w procederze egzekucji długów. Mitchell postanawia jednak zerwać z przestępczą działalnością.
melodramat/kryminalny
Londyński bulwar
4,0 5 1 17