Fox

PREMIERA

2007.05.05

CANAL+ PREMIUM

LOT 93 Z NEWARK

Flight 93

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kiedy 11 września 2001 roku 44 pasażerów wchodziło na pokład samolotu United Airlines 93, nikt nie przypuszczał, że będzie to ich ostatnia podróż. To, co rozegrało się po starcie maszyny przeszło do historii jako symbol heroicznej walki z terroryzmem.

Tego dnia 19 porywaczy wykupiło bilety na 4 różne loty na terenie USA. Każdy z samolotów miał uderzyć w budynki, które są znakiem amerykańskiej władzy i potęgi. Dwa pierwsze wbiły się w wieżowce World Trade Center, trzeci zniszczył część Pentagonu. Czwarty, właśnie United Airlines 93, który prawdopodobnie miał uderzyć w Biały Dom, rozbił się na polach Pensylwanii. Jego pasażerowie, którzy dowiedzieli się o tym, co spotkało poprzednie trzy samoloty, zaatakowali terrorystów i zapobiegli kolejnej tragedii. Na ich czele stanęło czterech mężczyzn: Tom Burnett (Jeffrey Nordling), Todd Beamer (Brennan Elliott), Mark Bingham (Ty Olsson) i Jeremy Glick (Colin Glazer). To oni z pomocą współpasażerów, udaremnili plany terrorystów, na czele których stał Ziad Jarrah (Amin Nazenzadeh).

O tym, co wydarzyło się na pokładzie Boeinga 757-222 lecącego z Newark wiadomo niewiele. Część informacji zachowała się w "czarnej skrzynce" znalezionej na pokładzie samolotu. Część zrekonstruowano na podstawie rozmów telefonicznych, które pasażerowie przeprowadzili z bliskimi tuż przed śmiercią. Na tej podstawie Paul Greengrass zrealizował w 2006 roku paradokumentalny film "Lot 93", nagrodzony dwoma BAFTAMI i nominowany do Oscara. Zaledwie kilka dni później ukazał się zrealizowany na zamówienie telewizji Fox "Lot 93 z Newark" PETERA MARKLE'A, twórcy "Wiary ojców" i "Dowodów zbrodni". Markle, który urodził się w Pensylwanii, gdzie rozbił się samolot linii 93, dla kina porzucił swoją młodzieńczą pasję: hokej na lodzie. Doświadczenia sportowca wykorzystał w filmie "Youngblood" (1986) z Patrickiem Swayze i nieznanym jeszcze wówczas Robem Lowe'em. "Lot 93 z Newark" to najgłośniejszy jak dotąd film Markle'a.

Obraz otrzymał nagrodę Emmy (spośród sześciu nominacji) oraz nagrodę Writers Guild of America. W rolach głównych wystąpili Jeffrey Nordling ("Powrót do Providence", "Potyczki Amy"), Brennan Elliott ("Dowody zbrodni"), Ty Olsson (serial "Szpital "Królestwo"", "Kroniki Riddicka") i telewizyjny aktor Colin Glazer. W Jarraha, przywódcę terrorystów porwanego samolotu wcielił się irański aktor Amin Nazenzadeh, który w Hollywood używa pseudonimu Dominic Rains. Nazenzadeh wystąpił m.in. w popularnym serialu "Przez 24 godziny", a także obok Benjamina Bratta i Dennisa Hoppera zagrał w odsłaniającym kulisy funkcjonowania Pentagonu mini-serialu "E-Ring".

WASZE OPINIE

hugolin

Wstrząsający to film.

pedro

Mimo,że to film telewizyjny dla mnie jest bardzo dobry. Bez zbędnego patosu, gwiazd i rozmachu reżyser ukazł tragedię pasażerów samolotu i ich rodzin. Ostatine rozmowy telefoniczne, słowa pocieszenia, zapewnienie o miłości wyciskają łzy. Film jest zrobiony oszczędnie, ale z wyczuciem i taktem, a także jest hołdem dla ofiar lotu UNited 93. Polecam wszystkim

marcins

bardzo dobry film warty obejrzenia
LOT 93 Z NEWARK
reżyseria:
USA, 2006
Kiedy 11 września 2001 roku 44 pasażerów wchodziło na pokład samolotu United Airlines 93, nikt nie przypuszczał, że będzie to ich ostatnia podróż. To, co rozegrało się po starcie maszyny przeszło do historii jako symbol heroicznej walki z terroryzmem.
dramat sensacyjny
LOT 93 Z NEWARK
4,2 5 1 68