PREMIERA

2007.09.16

CANAL+ PREMIUM

Lot 93

United 93

Wlk. Brytania/USA/Francja, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Boeing 757 był jednym z czterech samolotów, które zostały porwane 11 września 2001 roku. Rejs 93 z Newark do San Francisco rozpoczął się o zwykłej porze.

W powietrzu do kabiny pilotów wdarło się czterech zamaskowanych terrorystów, którzy zabili kierujących i przejęli kontrolę nad maszyną. Szybko okazało się, że nie ma praktycznie szans na szczęśliwe lądowanie. Skazanym na pewną śmierć pasażerom i reszcie załogi pozwolono korzystać z telefonów. Dzięki ich determinacji prawdopodobny cel porywaczy, czyli Biały Dom, nie został osiągnięty. Maszyna rozbiła się na polach Pensylwanii nie powodując żadnych dodatkowych zniszczeń.

"Lot 93" jest paradokumentalną próbą odtworzenia tego, co działo się na pokładzie samolotu i równolegle na ziemi. Widzimy załogę lotniskowych wież kontrolnych i siedziby Federalnego Urzędu Lotnictwa, a także zdezorientowany personel wojskowych centrów dowodzenia. Wszyscy desperacko próbują zrozumieć to, co dzieje się na ich oczach i opanować szok wywołany oglądanym na monitorach atakiem na nowojorskie WTC. Wraz z bohaterami filmu przechodzimy przez kolejne trudności w skoordynowaniu działań cywilnych i wojskowych służb oraz próby uzyskania prezydenckiego zezwolenia na przeprowadzenie akcji militarnej. Wkraczamy w sam środek chaosu, ale doświadczamy też chłodnej, spokojnej kompetencji niektórych.

"Lot 93" PAULA GREENGRASSA to film niezwykły, trudny do zdefiniowania, ostentacyjnie nieefektowny, a jednocześnie przeszywający i przykuwający do ekranu. Reżyser zebrał maksimum dostępnej wiedzy o tym, co działo się wewnątrz porwanego samolotu i w centrach kontroli lotów w Bostonie i Nowym Jorku. Prace nad filmem zaczął bez scenariusza. Pozwolił aktorom wejść w skórę bohaterów i odkryć ich subiektywny stosunek do każdego z nich w trakcie wielotygodniowych improwizacji. W trosce o autentyczność reżyser postarał się, żeby w filmie zagrali aktorzy kompletnie nie znani. U Greengrassa, twórcy nagrodzonej w Berlinie "Krwawej niedzieli", nie ma indywidualnych bohaterów, jak w typowym kinie katastroficznym. Reżyser kieruje kamerę na anonimową zbiorowość i rejestruje wydarzenia w czasie naturalnym (film trwa dokładnie tyle, ile samo wydarzenie), bez uwielbianych w Hollywood patriotycznych mów i emocjonalnej manipulacji.

"Zaczynamy widzieć coś, na co normalnie nie zwracamy uwagi: ogromną sieć współdziałających ze sobą ludzi. Ta ludzka sieć stopniowo się odsłania. Wychodzą z anonimowości postacie, tych w samolocie i tych na wieżach - odpowiedzialnych, choć tragicznie bezradnych, ale nie mających czasu na przeżywanie tej tragiczności" - pisał z Cannes po premierze "Lotu 93" Tadeusz Sobolewski. Podczas canneńskiego festiwalu jury nie przyznało filmowi żadnej nagrody, ale publiczność i krytycy przyjęli go milczącym zachwytem. Obraz zdobył natomiast m.in. dwie nominacje do Oscara, dwie BAFTY oraz nagrody krytyków z Kansas, Londynu, Los Angeles, Chicago, Bostonu, Nowego Jorku, San Diego, San Francisco.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Tą produkcję ogląda się jak paradokument. Jest ona ciekawa ale nie powiedziałbym, że to wybitne dzieło. Chwyta za gardło w ostatnich scenach, i to te sceny ratują cały film, który w większości jest niestety nudnawy. Ale powtarzam, końcowe sceny sa zrealizowane rewelacyjnie. Przynajmniej dla nich warto obejrzeć film Greengrass'a.

bastek313

Warto obejrzeć.Ale nie jest to wybitne kino.

pedro

Anglik01 No cóz, są gusta i guściki. Film "Lot 93 z Newark" oglądałem wcześniej na DVD i zrobił na mnie wtedy piorunujące wrażenie (rozmowy pasażerów z rodzinami). Inaczej odbieram "lot 93" ponieważ skupia się bardziej na obsłudze naziemnej i tym co działo się w USA 11 września.
Co do Greengrassa - "Krwawa niedziela' to moim zdaniem jeden z najlepszych obrazów
o konflikcie w Irlandii.
Lot 93
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA/Francja, 2006
Boeing 757 był jednym z czterech samolotów, które zostały porwane 11 września 2001 roku. Rejs 93 z Newark do San Francisco rozpoczął się o zwykłej porze.
dramat
Lot 93
4,4 5 1 46