Fox

PREMIERA

2006.08.27

CANAL+ PREMIUM

LOT FENIKSA

Flight of the Phoenix

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Frank Townsby (Dennis Quaid), doświadczony pilot samolotu dostawczego, wyrusza samolotem na pustynię Gobi w Mongolii, aby zabrać stamtąd pracowników zlikwidowanej rafinerii. Towarzyszy mu współpracownik AJ (Tyrese Gibson). Rutynowy lot zmienia się jednak w desperacką walkę o życie.

Podczas drogi powrotnej do Pekinu, samolot natrafia na burzę piaskową, co kończy się katastrofą. Ci, którym udało się przeżyć znajdują się w dramatycznej sytuacji. Uwięzieni na środku pustyni bez wody i jedzenia nie mają żadnego kontaktu ze światem. Wiedzą, że nie mogą liczyć na pomoc z zewnątrz. Jeden z ocalałych, ekscentryczny i tajemniczy Elliott (Giovanni Ribisi), który przedstawia się jako konstruktor maszyn latających, proponuje, żeby z części wraku zbudować nowy samolot. Początkowo pomysł wydaje się zupełną mrzonką, ale w obliczu pewnej śmierci na pustyni, załoga - wbrew rozsądkowi i wewnętrznym konfliktom - podejmuje próbę. Maszyna, która powstanie, ma nazywać się Feniks.

"Lot Feniksa", remake filmu z 1965 roku wyreżyserowanego przez Roberta Aldricha, powstał z inicjatywy syna twórcy oryginału, producenta Williama Aldricha. Prace nad scenariuszem rozpoczęły się już w 1997 roku, a reżyserię ostatecznie powierzono JOHNOWI MOORE'OWI ("Za linią wroga", "Omen"), znanemu z pasji do maszyn latających. Przy realizacji filmu pracowała ponad 500-osobowa ekipa pochodząca z szesnastu różnych krajów, a zdjęcia, które trwały około trzech miesięcy - nakręcono na pustyni Namib, słynącej z najstarszych i najwyższych wydm na świecie. Tylko tam udało się twórcy "Lotu Feniksa" znaleźć pustynny krajobraz bez śladów cywilizacji. W innych proponowanych miejscach - Maroku, Australii czy Gobi, gdzie toczy się akcja - filmowcy napotykali wciąż na słupy telegraficzne czy drogi. W Namibii jedynym co przeszkadzało reżyserowi były... rośliny. Moore tak bowiem określał klimat filmu: "Żadnych roślin, żadnej wody, żadnej nadziei". Ekipa, aby nie zachwiać naturalnego środowiska, musiała więc pozakrywać około dwóch tysięcy drzew i krzewów. Pustynny klimat był też niemałym wyzwaniem dla aktorów, którzy musieli zmagać się z zamieciami, oślepiającym słońcem i wycieńczającym upałem. "Nigdy nie doświadczyłem czegoś takiego. Cały dzień brnąłem w piachu i walczyłem z wiatrem, który wiał mi w twarz z prędkością 75 kilometrów na godzinę" - zwierzał się dziennikarzom Dennis Quaid, odtwórca głównej roli, zdobywca dwóch statuetek Independent Spirit Award za role w "Wielkim luzie" (1987) i "Daleko od nieba" (2002).

Aby wiarygodnie oddać scenę katastrofy i dalsze ujęcia z udziałem samolotu ekipa przetransportowała do Namibii trzy kadłuby samolotów C-119. Prom przewożący je przez rzekę zatonął jednak pod ich ciężarem i konieczna była akcja ratunkowa. Podobne problemy stworzył model, którego użyto, aby nakręcić sceny z lecącym samolotem. Perfekcyjnie skonstruowana miniatura, która kosztowała 250 tysięcy dolarów, latała tak szybko, że złamała nogę operatorowi kamery. Na użycie modelu reżyser zdecydował się głównie z powodu tragedii, która wydarzyła się 40 lat wcześniej na planie "Startu Feniksa". Zbudowany wówczas specjalnie dla potrzeb filmu samolot okazał się wadliwy i podczas sfingowanej katastrofy spowodował śmierć jednego z najlepszych kaskaderów Hollywood, Paula Mantza.

WASZE OPINIE

leonid

film taki sobie, troche jak pojutrze ;) , przygodowy dla dzieci

DRK211

Dla mnie spoko. Niezły dramat

Kaziutek 56

Znakomity pomysł żeby remake skonfrontować z oryginałem.I jak w większości przypadków pro-
wokuje pytanie o sens robienia nowych wersji starych filmów.W tym konkretnym przypadku
było to szczególnie ryzykowne że poza początkiem i końcem nie było możliwości popisania
się nowoczesnymi efektami specjalnymi co jest największą i w większości przypadków jedyną
zaletą remaków.Bo ten film jest przede wszyskim dramatem/stąd tak wielu rozczarowanych którzy
liczyli że będzie to film akcji/ i powinien być oparty na kreacjach aktorskich.Na co liczyl twórcy
nowej wersji że tym przebiją film Aldricha?Osobiście lubię Denisa Quaida ale do jamesa Sterwarta
mu daleko.
LOT FENIKSA
reżyseria:
USA, 2004
Frank Townsby (Dennis Quaid), doświadczony pilot samolotu dostawczego, wyrusza samolotem na pustynię Gobi w Mongolii, aby zabrać stamtąd pracowników zlikwidowanej rafinerii. Towarzyszy mu współpracownik AJ (Tyrese Gibson). Rutynowy lot zmienia się jednak w desperacką walkę o życie.
film akcji
LOT FENIKSA
4,2 5 1 38