PREMIERA

2012.04.03

CANAL+ PREMIUM

Lourdes

Austria/Francja/Niemcy, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

33-letnia Christine (Sylvie Testud) cierpi na stwardnienie rozsiane. Ma sparaliżowane kończyny i może poruszać tylko głową. Choroba nie pozbawiła jej jednak ironicznego dystansu do świata oraz pogody ducha. Przykuta do wózka inwalidzkiego, nie ma wielu możliwości podróżowania, udaje więc osobę wierzącą, by zabierano ją na kościelne wycieczki, gdyż tylko wtedy ma zapewnioną właściwą opiekę.

Pewnego dnia postanawia pojechać do Lourdes, jednego z najpopularniejszych miejsc pielgrzymek katolików z całego świata. Ich istotą jest oczekiwanie na cud. Powszechne są bowiem pogłoski o uzdrowionych w kąpielach lub podczas błogosławieństwa. W trakcie wspólnej modlitwy w sakralnym kurorcie ludzie wypowiadają swoje prośby do Boga. Christine chce tylko, aby jej życie zmieniło nieco swój nurt. Chciałaby kontynuować studia, nauczyć się grać na fortepianie i założyć rodzinę. Nieoczekiwanie staje się cud. Christine odzyskuje władzę w rękach, potem staje na nogi.

Lourdes to niewielkie miasteczko w południowej Francji u stóp Pirenejów. W 1858 roku w grocie Massabielle nieopodal miasteczka kilkunastoletniej Bernadetcie Soubirous osiemnastokrotnie objawiła się Matka Boża. W grocie wytrysnęło też źródło, z którego woda uzdrowiła z paraliżu Catherine Latapie. Od tego czasu miało tam miejsce około 7000 uzdrowień, z których 66 Kościół uznał za cudy. Lourdes jest dziś jednym z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie, które co roku odwiedza przeszło 6 mln wiernych.

Austriaczka JESSICA HAUSNER, autorka (reżyseria i scenariusz) filmu "Lourdes", zadebiutowała w pełnym metrażu obrazem "Lovely Rita". Później na duży ekran trafił jej "Hotel", który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu austriackiego na Diagonale 2005. "Lourdes" to trzeci film, w którym pokazuje, jak z ciężarem zjawisk nadprzyrodzonych radzą sobie zwykli śmiertelnicy. Film intryguje podejrzeniem, że najtrudniej uwierzyć w miejscu najbardziej świętym w to, że cud może dotyczyć kogoś, kto na niego najmniej zasługuje i że religijne rytuały niewiele mają wspólnego z samą wiarą. W cieniu tych rozważań jest tęsknota za bliskością z drugim człowiekiem, którą dodatkowo utrudnia fizyczna niesprawność. Główna bohaterka, filigranowa blondynka o niestandardowej urodzie, to mimo choroby, silna kobieta. Akt uzdrowienia ją cieszy, ale nie oszałamia, nie wywołuje fali religijnej ekscytacji i nie zmienia jej sceptycznego podejścia do życia. Kreuje ją znakomicie Sylvie Testud ("Bojaźń i drżenie", "Niczego nie żałuję - Edith Piaf", "Zemsta", "Lucky Luke"). Za rolę w "Lourdes" aktorka została nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową. Film Hausner dostał Grand Prix na Warszawskim Festiwalu Filmowym i Złotego Żuka, a na festiwalu w Wenecji został uhonorowany nagrodami FIPRESCI i SIGNIS.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Pio

Film bardzo dobry, spokojny, harmonijny, ukazuje swój ogrom jakim jest Matka
Boża z Lourdes. Bardzo mi się spodobało, że kamery były ustawione w miejscu i nie
ruszały się - nadało to jeszcze większego klimatu filmowi. Lourdes mnie zaczarował.
Film gorąco polecam.

Jamal

Skromny film austriackiej reżyserki okazał się dla mnie najwiekszym przebojem zeszłego roku. Dotkneła ona spraw abosolutnych z wielkim wyczuciem i dociekliwością. Watpliwosci dotyczace spraw wiary i religii przybrały tu postać spraw zwiazanych z pielgrzymką do jednego z najwazniejszych miejsc dla chrześcijan. Podczas jednej z takich pielgrzymek pada fundamentalne pytanie "dlaczego jedni sa uzdrowieni a inni nie". Reżyserka sklania do rozwazań na tematy boskie jednoczesnie unikając jednoznacznych odpowiedzi. Za próbe rozwiazania tej zagadki mozna uznac rewelacyjną odpowiedz księdza, który stwierdził, że to jak w zyciu. Jeden rodzi się zdrowy, inny chory, jeden taki inny taki. A dlaczego tak sie dzieje ?
Fantastyczne kino. Dla mnie film miesiąca i prawdopodobnie nawet roku.

zalogowany

O tym filmie mógłbym nawijać godzinami. Żeby jednak nie zanudzać forumowiczów powiem krótko. Obejrzałem ten film drugi raz (co niemal mi się nie zdarza) i nie dostrzegłem w nim żadnej rysy. Film absolutnie doskonały - pod względem i treści, i formy. Prawdziwy diament.
Lourdes
reżyseria:
Austria/Francja/Niemcy, 2009
33-letnia Christine (Sylvie Testud) cierpi na stwardnienie rozsiane. Ma sparaliżowane kończyny i może poruszać tylko głową. Choroba nie pozbawiła jej jednak ironicznego dystansu do świata oraz pogody ducha. Przykuta do wózka inwalidzkiego, nie ma wielu możliwości podróżowania, udaje więc osobę wierzącą, by zabierano ją na kościelne wycieczki, gdyż tylko wtedy ma zapewnioną właściwą opiekę.
dramat obyczajowy
Lourdes
3,3 5 1 3