PREMIERA

2009.04.13

CANAL+ PREMIUM

ŁOWCY SMOKÓW

Chasseurs de dragons

Francja/Niemcy/Luksemburg, 2008

,

gatunek: film animowany/fantasy

czas trwania: 79 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na baśniowej, unoszącej się w powietrzu wyspie żyje mała Zoe. Pragnąc pomóc wujowi Lordowi Arnoldowi pokonać groźnego smoka, Zoe wyrusza w świat, aby odnaleźć prawdziwych bohaterów, którzy rozprawiliby się z budzącym się raz na 20 lat i zagrażającym królestwu potężnym Gobblerem.

Dziewczynka spotyka dwóch łowców smoków Lian-Chu i Gwizdo, którym towarzyszy mały oswojony smok Hector. Nie w głowie im jednak polowanie na dzikie potwory. Pragną raczej kupić małą farmę i na niej w spokoju spędzić resztę życia. Skuszony wizją wysokiej nagrody, Gwizdo postanawia namówić przyjaciół, by wspólnie podjęli się pokonania Pożeracza Świata. Na wyprawę wyrusza więc ostatecznie mała Zoe, tchórzliwy Gwizdo, który mimo wszystko jest mózgiem całej operacji, jego kompan, z którym wychowywał się od najmłodszych lat - dobrotliwy, mocarny wielkolud Lian-Chu (głos Krzysztof Globisz) oraz Hector z wyglądu przypominający zająca, zastępujący trójce śmiałków psa. Każdy ma inny cel i motywację, dzięki którym czerpią siły, by pokonać trudy czekające ich po drodze.

Film "Łowcy smoków" jest kinową wersją 52-odcinkowego serialu animowanego, zrealizowanego w 2004 roku przez francuskie studio Futurikon. Inspiracją do stworzenia tej osnutej średniowieczną atmosferą opowieści było m.in. chińskie malarstwo pejzażowe oraz filmy Hayao Miyazakiego, cenionego japońskiego twórcy anime. Sam pomysł na "Łowców smoków" powstał 12 lat przed premierą filmu. Postacie zaprojektowali ARTHUR QWAK i Valerie Hadida jako materiał do komiksu, a potem serialu animowanego. W międzyczasie powstała również m.in. gra planszowa i gra komputerowa, nie wspominając o mnóstwie zabawek i gadżetów. Wśród fanów czwórki przyjaciół znaleźli się także dorośli, a wśród nich członkowie grupy The Cure, którzy nagrali piosenkę do czołówki serialu. Realizowani techniką 3D "Łowcy smoków" trafili do najdalszych zakątków ziemi, w tym do krajów arabskich, gdzie serial zyskał ogromną popularność. Ogromny sukces zabawnego, olśniewająco animowanego cyklu sprawił, że Qwak postanowił przenieść sympatycznych bohaterów na wielki ekran. Przy wsparciu GUILLAUME'A IVERNELA udało mu się tego dokonać w 2008 roku. Qwak zapytany, czy identyfikuje się z którymś ze stworzonych przez siebie bohaterów, odpowiada bez wahania: "Ze wszystkimi! Projektując je włożyłem kawałek siebie w każdą z postaci. Utożsamianie się tylko z jedną byłoby złym omenem i mogłoby być odczytane jako egocentryzm". Partnerujący Qwakowi reżyser Guillaume Ivernel dodaje: "Tak naprawdę "Łowcy Smoków" to film autobiograficzny! Byliśmy dwoma łobuzami od animacji, na których postawiono miliony euro wraz z misją zgładzenia największego ze smoków, podczas gdy nigdy nie mieliśmy do czynienia z tak ogromną bestią. Jednak byliśmy do tego przekonani i mieliśmy dużo energii, no i nikt w nas nie wątpił".

W każdej z wersji językowych "Łowców smoków" bohaterom głosu użyczały gwiazdy. Dość wspomnieć, że amerykański dubbing zrealizowany został przy udziale samego Foresta Whitakera, a w wersji polskiej postacie przemawiają głosami m.in. Krzysztofa Tyńca, Krzysztofa Globisza oraz kontrowersyjnego polityka Janusza Palikota jako Sir Brie. Reżyserią polskiego dubbingu zajął się aktor Igor Kujawski, który podobne zadanie wykonał już przy rodzimej adaptacji innego animowanego przeboju "Happy wkręt".

WASZE OPINIE

benji

kiedy powtórka bedzie?

Zoran

Super filmik, animacja niesamowita. Gorąco polecam

BeruZadra

Jestem pod wrażeniem. Animacja - miodzio i wyrażać się będę w superlatywach. Prosta forma ale podana w jakim stylu!
O stronie graficznej "Łowców smoków" powiedziano wiele, więc nie będę pod tym względem wyjątkiem - film jest oszałamiający. Ivernel i Qwak puścili wodze wyobraźni i stworzyli świat iście fantastyczny - jedno królestwo, lecz podzielone na mnogość małych wysp-planetek. Można powiedzieć, że każdy może mieć tutaj swój własny, mały świat. Obłędne, ale całkiem sympatyczne. Fakt, fabuła nie należy do złożonych, dostarcza jednak sporej dawki emocji i zaskakujących rozwiązań. Do tego jak zawsze rewelacyjny polski dubbing. Nic, tylko się zachwycać. Ten animowany cymes należy zobaczyć.
ŁOWCY SMOKÓW
Francja/Niemcy/Luksemburg, 2008
Na baśniowej, unoszącej się w powietrzu wyspie żyje mała Zoe. Pragnąc pomóc wujowi Lordowi Arnoldowi pokonać groźnego smoka, Zoe wyrusza w świat, aby odnaleźć prawdziwych bohaterów, którzy rozprawiliby się z budzącym się raz na 20 lat i zagrażającym królestwu potężnym Gobblerem.
film animowany/fantasy
ŁOWCY SMOKÓW
3,9 5 1 53