PREMIERA

2012.03.12

CANAL+ PREMIUM

Lucky Luke

Francja/Argentyna, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: western/komedia

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Na oczach małego Johnny'ego Luke'a (Mathias Sandor) szajka bandytów brutalnie morduje jego rodziców. Osieroconego chłopca wychowuje przyjaciel zmarłego ojca, burmistrz miasteczka Daisy Town (Jean-François Balmer). Po latach Luke (Jean Dujardin) zostaje nieustraszonym, szybszym od własnego cienia rewolwerowcem, który nokautuje przeciwników, ale nigdy nie zabija.

Zbliżają się wybory i prezydent USA (André Oumansky) musi pozbyć się zbirów zakłócających funkcjonowanie kolei transkontynentalnej. Gniazdo przestępczości znajduje się w Daisy Town. Głowa państwa zwraca się więc do Luke'a, znanego jako Lucky, ze zleceniem przywrócenia porządku w rodzinnych stronach. Kowboj, nie bez wahania, podejmuje się misji i wyrusza do miejsca, w którym się wychował, ale w którym również stracił bliskich.

"Lucky Luke" to komediowy western nakręcony na podstawie kultowego komiksu o tym samym tytule, autorstwa belgijskiego rysownika Morrisa. Postać samotnego kowboja, dosiadającego wygadanego wierzchowca Jolly'ego Jumpera i pomagającego potrzebującym, została powołana do życia rok po zakończeniu II wojny światowej. Morris, czyli Maurice De Bevere, rysował Lucky'ego aż do śmierci w 2001 roku. W latach 1955 - 77 historie, które ilustrował pisał René Goscinny. Z czasem komiks zyskał popularność równą "Asteriksowi" i "Przygodom Tintina" i został przetłumaczony na 23 języki. Autorzy stwarzali Luke'owi okazje do spotkań z wieloma autentycznymi postaciami amerykańskiej historii. W jednej z części skonfrontowali kowboja z Jessem Jamesem, jego bratem, Frankiem Jamesem oraz Colem Youngerem. Innym razem Luke staje twarzą w twarz z Calamitym Jane'em, Billym Kidem czy sędzią Royem Beanem.

W filmie wykorzystano większość zabawnych odniesień do prawdziwych wydarzeń z czasów Dzikiego Zachodu. Twórcy dołożyli wszelkich starań, by nie zawieść fanów komiksu i zrealizowanego później serialu animowanego, toteż scenografia, kostiumy i charakteryzacja są perfekcyjne. Reżyserię powierzono JAMESOWI HUTHOWI mającemu wówczas na koncie takie produkcje jak "Hellphone" czy "Brice de Nice - nicejski ślizg". Huth brał także udział w pisaniu scenariusza.
"Lucky Luke" dał mu okazję do kolejnego spotkania z francuskim aktorem Jeanem Dujardinem, z którym współpracował przy wspomnianych wyżej filmach, a o którym jest dziś głośno ze względu na popisowy występ w "Artyście". Wcielenie się w kowboja było skrytym marzeniem aktora, znanego także z "Niewinnych kłamstewek" i "99 franków". "To zabawne, ale mam nawet nogi na beczce prostowane. Spojrzałem na siebie w stroju Lucky'ego Luke'a i miałem wrażenie, że pasuje do mnie jak ulał. Jeśli mogę wyglądać jak kowboj, to czemu nie jak Lucky Luke!" - mówił aktor.

PREMIERA: CANAL+, poniedziałek, 12 marca 2012, 21:00

WASZE OPINIE

pedro

Nie czytałem komisu więc trudno mi ocenić. Nie dałem rady wytrzymać całości. Pod względem technicznym świetnie fabuła - klęska. Zgadzam się z rassem.

bazyli

Nie no kurna ktoś tu chyba kogoś robi w konia - i to gadającego. To jest próba bezczelnego "odmitologizowania" historii Lucky Lucke'go.
Ktoś próbuje zrobić antykomediowy antywestern z głęboką psychologią postaci tam gdzie powinna być komiksowa karykatura?
Straszne rozczarowanie.
To tak jakby Sylwester Stallone miał zagrać Romea - można ale po co? Lucky Luke - to specyficzna forma komiksu - tu żarty mało śmieszne - czasami wręcz na poziomie niesmacznym - bijatyka z Calamity Jane?
I co tu robią Billy Kid i Jessie James?
Smutne harakiri na komiksowej legendzie - ba zabójstwo legendy.
To już wolę weekend pazury

rass

ktoś tu niedawno fajnie ocenił film... Lucky Lack w skali 1-10 otrzymuje .........0,3 za świetny obraz , super dobranego aktora (jak z komiksu) i bełkotliwy zlepek kolorowych scen. Poprzedni Lucky Luck pokazywany kiedyś na Canale+ przynajmniej był zabawny.
Lucky Luke
reżyseria:
Francja/Argentyna, 2009
Na oczach małego Johnny'ego Luke'a (Mathias Sandor) szajka bandytów brutalnie morduje jego rodziców. Osieroconego chłopca wychowuje przyjaciel zmarłego ojca, burmistrz miasteczka Daisy Town (Jean-François Balmer). Po latach Luke (Jean Dujardin) zostaje nieustraszonym, szybszym od własnego cienia rewolwerowcem, który nokautuje przeciwników, ale nigdy nie zabija.
western/komedia
Lucky Luke
2,3 5 1 4