PREMIERA

2007.12.29

CANAL+ PREMIUM

Ludzkie dzieci

Children of Men

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science-fiction

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Thriller scince fiction w reżyserii Alfonsa Cuaróna, autora "I twoją matkę też" czy oscarowej "Grawitacji", nagrodzonej 7 statuetkami Akademii, w tym za reżyserię. "Ludzkie dzieci" to ponura wizja niedalekiej przyszłości Film zdobył m.in. dwie BAFTY - za zdjęcia i scenografię, a w głównych rolach występują Clive Owen i Julianne Moore.

W roku 2008 na Ziemię spada plaga bezpłodności. Przez kilkanaście lat nie przychodzi na świat ani jedno dziecko. Kiedy ginie najmłodszy mieszkaniec planety - osiemnastoletni chłopak - świat pogrąża się w rozpaczy i chaosie. Większość ludzi, bez nadziei na ocalenie gatunku, żyje z dnia na dzień. Są jednak i tacy, którzy walczą o godność i prawa topniejącej populacji, a zwłaszcza deportowanych przez totalitarny rząd Wielkiej Brytanii emigrantów. Brytyjczyk, Theodore Faron (Clive Owen), kiedyś aktywista społeczny, jest dziś pogrążonym w alkoholizmie i odrętwieniu urzędnikiem państwowym. Niespodziewanie w jego monotonne życie wdzierają się bojownicy ruchu oporu pod dowództwem jego dawnej miłości Julian (Julianne Moore). Kobieta prosi go, aby pomógł w ucieczce z Wyspy czarnoskórej Kee (Claire-Hope Ashitey). Z początku niechętny Theo w końcu się zgadza. Wkrótce okazuje się, że dziewczyna jest w ósmym miesiącu ciąży.

ALFONSO CUARON, Meksykanin od kilku lat pracujący w Hollywood, tym razem sięgnął po powieść science fiction. Projektem ekranizacji prozy Phyllis Dorothy James, pisarki odznaczonej m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, zainteresowali się producenci z Universal Pictures. Sam Cuarón przyznawał, że na początku niezbyt entuzjastycznie zareagował na propozycję wyreżyserowania tego filmu. "Nie byłem przekonany do scenariusza, ale sam pomysł podobał mi się i towarzyszył mi przez kilka tygodni. Pamiętam jak pewnego dnia, kiedy odpoczywałem na plaży w Santa Barbara przed oczami stanął mi cały film. Nie mogłem już dłużej zwlekać i zabrałem się do pracy" - opowiadał. To, co przekonało go do projektu, to możliwość wyraźnego odniesienia się do aktualnej sytuacji społecznej i ekologicznej na świecie. "Tak naprawdę nie chciałem kręcić filmu o przyszłości, bardziej interesowała mnie teraźniejszość, dzisiejsze decyzje, które wpływają na kształt przyszłości. To, o czym opowiedziałem w filmie, to nie science fiction, a raczej całkiem realna wizja bliskiej przyszłości" - wyjaśniał Cuarón.

Reżyser zaczął się liczyć na międzynarodowej scenie filmowej po sukcesie "I twoją matkę też", nominowanego do Oscara, BAFTY, Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Globu, nagrodzonego Independent Spirit Award i FIPRESCI w Hawanie, oraz dwiema nagrodami - w tym za scenariusz - na festiwalu w Wenecji. Trzy lata później Cuarón dostał propozycję wyreżyserowania jednej z najbardziej kasowych produkcji Hollywood: "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu". Film otrzymał dwie nominacje do Oscara i dwie BAFTY, a Cuarón pokazał, że ma talent nie tylko do kameralnych filmów społecznych, ale również do wielkich, porażających efektami specjalnymi widowisk.

W "Ludzkich dzieciach" ulubionych latynoskich aktorów reżysera, Diego Lunę i Gaela Garcíę Bernala, zastąpiły wielkoformatowe gwiazdy, Clive Owen i Julianne Moore. Moore już czterokrotnie walczyła o nagrodę Akademii z Los Angeles, za rolę w "Godzinach" i "Daleko od nieba". Ma za to na koncie m.in. nagrodę aktorską z Berlina, Independent Spirit Award, nagrodę honorową z Sundance i 3 nagrody w Wenecji. Clive Owen, Anglik z powodzeniem robiący karierę w Ameryce, zwrócił na siebie uwagę rolą w dramacie "Bliżej", w którym zagrał u boku Julii Roberts, Natalie Portman i Jude'a Lowa. Za ten występ aktor otrzymał nominację do Oscara, BAFTĘ i Złoty Glob oraz nagrodę w Toronto dla najlepszego aktora drugoplanowego. "Ludzkie dzieci", jako trzeci film Cuaróna, również stanęły do walki o Oscary w 3 kategoriach, ale żadna z nominacji nie zakończyła się zwycięstwem. Film otrzymał za to 2 BAFTY, nagrodę za zdjęcia od krytyków z Los Angeles i 2 nagrody na festiwalu w Wenecji.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Jeżeli to miałaby być wizja przyszłości, to ja się wypisuję. Rewelacyjny film, świetna reżyseria, o aktorach już nie wspominając . Jeden z filmów roku.

Michaś

Genialny film. Jeden z moich ulubionych

Piachu

Post powyżej, a raczej jego stylistyka dobitnie mi zasugerowały, że najwyższy czas położyć się spać...Dobranoc!
Ludzkie dzieci
reżyseria:
USA, 2006
Thriller scince fiction w reżyserii Alfonsa Cuaróna, autora "I twoją matkę też" czy oscarowej "Grawitacji", nagrodzonej 7 statuetkami Akademii, w tym za reżyserię. "Ludzkie dzieci" to ponura wizja niedalekiej przyszłości Film zdobył m.in. dwie BAFTY - za zdjęcia i scenografię, a w głównych rolach występują Clive Owen i Julianne Moore.
film science-fiction
Ludzkie dzieci
4,3 5 1 58