PREMIERA

2012.07.07

CANAL+ PREMIUM

Łup

La proie

Francja, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller/kryminał

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Franck Adrien (Albert Dupontel) odsiaduje karę więzienia za napad na bank. Udało mu się ukryć pokaźny łup, na ma który chrapkę osadzony w tym samym więzieniu jego były wspólnik, Novick (Olivier Schneider).

Franck dzieli celę z oskarżonym o gwałt na nieletniej Jeanem-Louisem Maurelem (Stéphane Debac). Wielokrotnie ratuje go przed linczem ze strony współwięźniów. Maurel utrzymuje, że jest niewinny i wkrótce sąd przyznaje mu rację. Przed wyjściem na wolność obiecuje zająć się rodziną Francka - kochającą żoną Anną (Caterina Murino) i córeczką Amelią (Jaïa Caltagirone). Spokój Francka burzy niespodziewana wizyta byłego policjanta Manuela Carregi (Sergi López). Carrega informuje go, że Maurel to domniemany seryjny zabójca, nad którego sprawą obsesyjnie pracował przez lata. Nie widząc innej możliwości ochrony bliskich, mężczyzna decyduje się na ucieczkę, mimo że do końca odsiadki pozostało mu zaledwie kilka miesięcy.

"Łup" jest chwalony za to, że nie jest w hollywoodzkim stylu. Francuski thriller kipi od emocji. W umiejętny sposób wywołuje napięcie, zachowując przy tym bardziej europejską, złożoną strukturę fabuły i - co znacznie ważniejsze - bohaterów. Za kamerą stanął ERIC VALETTE, urodzony w Tuluzie reżyser, który po nakręceniu w ojczyźnie kilku krótkich metraży oraz horroru "Nieśmiertelni" (2002) wyjechał do USA. Tam powierzono mu realizację "Nieodebranego połączenia", remake'u japońskiego horroru Takashiego Miike. Valette pisał także scenariusze i reżyserował odcinki produkowanego przez CANAL+ serialu "Bezkarni". Pracy nad "Łupem" podjął się bez wahania, usłyszawszy zaledwie wstępny plan scenariusza autorstwa Luca Bossiego i Laurenta Turnera. - Kilka początkowych stron projektu stanowiło rdzeń - pełen potencjału i mocy. Ilekroć mogę, lubię wracać do początkowego etapu i od tamtego właśnie momentu zgłębiać resztę wydarzeń z filmu - mówi Valette. Scenarzyści zdecydowali się zaprosić do współpracy właśnie jego, bo według nich: - świetnie radzi sobie z akcją, przy czym najwięcej uwagi poświęca przedstawieniu rzeczywistości i postaci. Takim podejściem zupełnie niweluje ryzyko zrobienia filmu bez duszy i charakteru. Przyjął pewne zasady i wie, jak je zastosować, aby opowiedzieć historię na swój własny, wyjątkowy sposób.

Zdjęcia do filmu kręcono we Francji i w czeskiej Pradze, gdzie łatwiej było uzyskać pozwolenia na sceny akcji na ulicach miasta. Do roli Francka Adriena wytypowano Alberta Dupontela. - To świetny aktor - wyjaśnia swój wybór Valette. - Jeden z nielicznych we Francji, którzy potrafią zmierzyć się z fizycznymi wymogami roli. Jego postacie zawsze mają w sobie tajemniczą siłę. Albert potrafi wykrzesać z siebie wściekłość i determinację, które w nieoceniony sposób wzmacniają rolę. Dupontel zgodził się zagrać, ponieważ lubi ostre i wyraziste filmy, czego dowiódł występując między innymi w "Nieodwracalnym" czy "Konwojencie". Wszystkie sceny kaskaderskie w "Łupie" wykonał samodzielnie. Na planie partnerowała mu Alice Taglioni ("Czyja to kochanka?", "Cash - Pojedynek oszustów"). W role seryjnego zabójcy i gwałciciela oraz jego psychopatycznej żony wcielili się Stéphane Debac ("Paryż 36") i Natacha Régnier, która popis aktorskich umiejętności dała między innymi w wielokrotnie nagradzanej kreacji w "Wyśnionym życiu aniołów".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Przyjemna filmowa niespodzianka po francusku. W swoim gatunku - jako dynamiczny kryminał - to dobrze zrobione kino. Warto zwrócić uwagę na postać Stéphane'a Debaca - wrednego psychopatę o łagodnym wyglądzie i niewinnym uśmiechu - oraz na jego maślanooką przyjaciółkę, Natachę Régnier, osobę ciekawą, bo targaną sprzecznymi emocjami.

Autorzy filmu nie trudzili się zbytnio w szukaniu oryginalnych pomysłów. Żeby uwieść widza, wykorzystali chwyty dobrze sprawdzone w stuletniej historii kina. Przede wszystkim chodzi mi o współczucie dla osoby niesłusznie oskarżanej, bezlitośnie ściganej, ratującej własne dziecko i nieustępliwie szukającej sprawiedliwej zemsty. Ale czy można o tym pamiętać, gdy akcja przykuwa do ekranu, a emocje wiążą nas z losem bohatera? Polecam!

bazyli

No i bardzo fajny film - łatwo wchodzi - szybko wychodzi. Ot bez szczególnych wzruszeń czy zagwozdek.
Łup
reżyseria:
Francja, 2011
Franck Adrien (Albert Dupontel) odsiaduje karę więzienia za napad na bank. Udało mu się ukryć pokaźny łup, na ma który chrapkę osadzony w tym samym więzieniu jego były wspólnik, Novick (Olivier Schneider).
thriller/kryminał
Łup
4,6 5 1 23