Fox

PREMIERA

2010.01.02

CANAL+ PREMIUM

Lustra

Mirrors

USA/Rumunia, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alexander Aja, jeden z hiszpańskich twórców współczesnego kina grozy, tym razem pokazuje strach czający się w lustrzanym odbiciu. W roli głównej - Kiefer Sutherland.

Ben Carson (Kiefer Sutherland) był detektywem w nowojorskim departamencie policji. Zawieszono go w czynnościach służbowych, ponieważ podczas strzelaniny pomyłkowo zabił tajnego agenta. Po tym dramatycznym wydarzeniu przepełniony poczuciem winy Ben zaczął pić i stał się agresywny. Przestało mu się również układać z żoną Amy (Paula Patton). Wyprowadził się z domu i zamieszkał w Queens u młodszej siostry Angeli (Amy Smart). Dzieci, Michaela (Cameron Boyce) i Daisy (Erica Gluck), odwiedza okazjonalnie. W końcu postanawia wziąć się w garść i odzyskać rodzinę. Przestaje pić i podejmuje pracę nocnego strażnika, pilnującego ruin spalonego centrum handlowego. Mayflower był największym i najbardziej luksusowym supermarketem w Nowym Jorku. Spłonął 5 lat wcześniej, ale jego właściciele nadal toczą spór o odszkodowanie. Po gigantycznym pożarze, podczas którego zginęło wielu ludzi, w ogromnym budynku zostały nienaruszone tylko lustra. Carson zaczyna w nich dostrzegać przerażające obrazy z przeszłości, a co gorsza, odczuwa to, co widzi. Chcąc wyjaśnić dręczące go wizje, postanawia zbadać sprawę tajemniczego samobójstwa poprzedniego strażnika, Gary'ego Lewisa (Josh Cole), który podciął sobie gardło kawałkiem lustra.

Związek luster i śmierci jest obecny w wielu kulturach świata. Tajemnicze historie dotyczące luster możemy odnaleźć zarówno w bajkach, folklorystycznych opowiastkach, jak i w mitologiach. Rzymianie wierzyli, że lustrzane odbicie to obraz naszej duszy, a ponieważ według nich życie toczy się w 7-letnich cyklach, zbicie lustra przynosi siedem lat nieszczęścia. W filmie i literaturze lustra symbolizują często narcyzm i pychę oraz są portalami, które przenoszą bohaterów w inne czasy i miejsca. Mówi się też, że lustra więżą dusze zmarłych. Do nakręcenia horroru o lustrach punktem wyjścia był nieuświadomiony strach, że istnieje inna rzeczywistość, a my jesteśmy obserwowani. ALEXANDRE AJA ("Wzgórza mają oczy", "Blady strach"), który ma wielki talent do budowania napięcia, chciał wpłynąć na widza tak, aby poczuł on niepokój, gdy następnym razem spojrzy na swoje odbicie. "Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co łączy nas z własnym odbiciem. Niektórzy uwielbiają się przeglądać, inni tego nienawidzą. W lustrach można dostrzec coś, co skrywa się w naszej podświadomości. Chciałem zrobić film pokazujący strach w nowy sposób" - mówił reżyser. Choć sam temu zaprzecza, "Lustra" są najwyraźniej remakiem koreańskiego horroru z 2003 roku "Into The Mirror" ("Lustro"), który wyreżyserował Kim Sung-ho. W scenariuszu Aja wraz z współpracującym z nim Gregorym Levasseurem dokonali jednak zmian względem pierwowzoru. Postanowili nie koncentrować się jedynie na lustrach, ale uczynić źródłem zagrożenia także inne odbicia, te w oknach, wodzie, ekranach telewizorów i stalowych powierzchniach. "Odbicia reprezentują to, do czego jesteśmy zdolni. Pokazują zło lub dobro w nas tkwiące, zmuszają do rzeczy, których wolelibyśmy nie robić" - mówił występujący w roli głównej Kiefer Sutherland ("Złodziej życia", "Droga do wolności", "Strażnik"). Aktor, który ma na koncie m.in. Emmy i Złoty Glob za rolę Jacka Bauera w serialu "Przez 24 godziny", zainteresował się scenariuszem "Luster" ze względu na ciekawe jego zdaniem połączenie horroru z dramatem rodzinnym. Jego bohater Ben Carson, który za wszelką pragnie odzyskać rodzinę, musi walczyć nie tylko z osobistymi problemami, ale również ze złowrogą siłą, która próbuje przedostać się do naszego świata. Jego siostra Angela, którą zagrała Amy Smart ("Ukryta tożsamość", "Efekt motyla", "Zostańmy przyjaciółmi", "Adrenalina") bagatelizuje sytuację. Uważa, że koszmary, które dręczą Bena to wynik poczucia winy i efekt nadmiaru stresu. Inaczej do sprawy podchodzi żona bohatera w interpretacji Pauli Patton ("Hitch: Najlepszy doradca przeciętnego faceta", "Deja vu", "Idlewild"). Amy Carson jest lekarką i zachowanie męża ją przeraża. Ponieważ z natury jest realistką, zazwyczaj myśli racjonalnie i nie wierzy w siły nadprzyrodzone, boi się, że Ben oszalał.

Film kręcono w Nowym Jorku i Bukareszcie. Fikcyjne centrum handlowe Mayflower to nie ukończony budynek Akademii Nauk w stolicy Rumunii. Joseph Nemec III, nominowany do nagrody BAFTA za scenografię do filmu "Terminator 2: Dzień sądu", wraz z ekipą znakomicie przeistoczył konstrukcję o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów w ruiny, które przypominają statek-widmo. Ta mroczna scenografia była wyzwaniem dla operatora zdjęć Maxime Alexandre'a ("Blady strach", "Katakumby", "Ostatni zrzut"). Muzykę skomponował Javier Navarrete, nominowany do Oscara, Grammy i nagrody Goya za "Labirynt fauna".

WASZE OPINIE

gbpsary

Bardzo dobry horror, można dostać gęsiej skórki. Polecam!

Hubert F

naprawdę dobry horror z klimatem. polecam

villemo

Mnie ten film wystraszył już przy emisji "Kuchni filmowej".
Wiem, mięczak jestem.
Lustra
reżyseria:
USA/Rumunia, 2008
Alexander Aja, jeden z hiszpańskich twórców współczesnego kina grozy, tym razem pokazuje strach czający się w lustrzanym odbiciu. W roli głównej - Kiefer Sutherland.
horror
Lustra
4,2 5 1 38