PREMIERA

2010.03.23

CANAL+ PREMIUM

Lwica

Leonera/Lion's Den

Argentyna/Korea Południowa/Brazylia, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Argentyński kandydat do Oscara 2008, film prezentowany również w konkursie głównym w Cannes, gdzie walczył o Złotą Palmę. Poruszająca opowieść o losach kobiet odsiadujących wyroki w argentyńskich więzieniach.

Julia Zarate (Martina Gusman), 25-letnia studentka uniwersytetu w Buenos Aires, budzi się w swoim mieszkaniu, ale nie pamięta wydarzeń ostatnich godzin. Na podłodze leży jej ciężko ranny chłopak Ramiro (Rodrigo Santoro) i martwy Nahuel. Dziewczyna zostaje oskarżona o morderstwo w afekcie. Ponieważ jest w ciąży, trafia do aresztu śledczego dla matek i kobiet ciężarnych. Zaprzyjaźnia się z Martą (Laura Garcia), która staje się jej opiekunką i przewodniczką w zakładzie. W życiu Julii pojawia się także nagle matka (Eli Medeiros), która nie miała z nią kontaktu przez lata, a teraz próbuje odbudować relacje między nimi. Przez dłuższy czas Julia żywi się nadzieją, że zeznania Ramiro pomogą jej wydostać się z więzienia. Jednak mężczyzna jest bezwzględny i postanawia ratować tylko siebie. Kiedy przychodzi na świat Tomas, matka Julii robi wszystko, by chłopiec żył z nią na wolności. Ale Julia chce być blisko syna i wychowywać go w więzieniu. Zaczyna walkę o swoje prawa i jest zdecydowana zapłacić każdą cenę.

W świetle argentyńskiego prawa matka osadzona w więzieniu może opiekować się dzieckiem przez pierwsze cztery lata jego życia. "Ciężko jest patrzeć na dzieci w więzieniach, ale jeszcze trudniej znaleźć prawne rozwiązanie tego problemu" - mówi reżyser PABLO TRAPERO, który postanowił zrobić na ten temat film. "Lwica" została nakręcona w więzieniu w Ezeiza, a część filmowych bohaterek to autentyczne więźniarki i strażniczki. Gdy produkcja była realizowana, przebywało tam 114 dzieci poniżej czwartego roku życia, z których 63 urodziło się w więzieniu, a 37 nigdy nie opuściło jego murów. Bohaterką "Lwicy" jest młoda dziewczyna w ciąży, która staje przed perspektywą spędzenia za kratkami wielu lat. Trapero pokazuje, jak zmienia ją macierzyństwo, jak przestaje liczyć się dla niej proces i rozstrzyganie winy, a najważniejszą sprawą staje się możliwość wychowywania dziecka. Julia nie godzi się na prawo, które zabrania jej opieki nad synem, gdy chłopiec skończy cztery lata. W walce wspiera ją Marta, która sama wychowuje w więzieniu dwójkę dzieci. Film dobrze oddaje atmosferę osaczenia i samotności. Na uwagę zasługuje także ciekawa relacja między Julią i Martą, ich więź z wyraźnym podtekstem erotycznym oraz aktorskie kreacje Martiny Gusman i Laury Garcia. "Lwica" była argentyńskim kandydatem do Oscara, a Meksykańska Akademia Filmowa uznała ją za najlepszy film iberoamerykański. Obraz był również prezentowany w 2008 roku w Cannes, gdzie walczył o Złotą Palmę i zebrał doskonałe recenzje.

WASZE OPINIE

Jamal

Gorąco polecam ten film wszystkim, choc w szczegolnosci fanom kina latynoskiego. Niestety, do nas trafiaja tylko pojedyncze obrazy z tego rejonu swiata, wiec jesli juz cos jest w naszym zasiegu, to nie mozna tego pominąc. Film ogladalem w zeszlym roku na DVD i chetnie bym obejrzal go jeszcze raz. Bohaterka postawiona w dramatycznej sytuacji zyciowej musi stawic czolo nie tylko samym trydnosciom zyciowym ale takze sprostac obowiazkom macierzynskim. Nie wiem czy wlasciwie ale odebralem ten film ale wydaje mi sie ze to zestawienie pewnych okolicznosci sugeruje ze macierzynstwo to tez ekstremalna sytuacja dla kobiety, nie kazda prosto sobie z tym radzi i wymaga wiele poswiecenia i zycia na granicy wytrzymalosci.

pedro

Film o miłości do dziecka, dla którego matka może zrobić wszystko. Dodajmy do tego radzenie sobie bohaterki w ekstremalnych sytuacjach, by przetrwać, przeżyć. Jest to ukazane w filmie dość realistycznie. Reżyser pokazuje losy kobiety i nie osądza bohaterki. Negatywnymi postaciami są w filmie faceci. Przyznam, że oglądałem "Lwicę" z zapartym tchem śledząc jej losy. Kawał dobrego latynoskiego kina !!! Naprawdę polecam !!!
Lwica
reżyseria:
Argentyna/Korea Południowa/Brazylia, 2008
Argentyński kandydat do Oscara 2008, film prezentowany również w konkursie głównym w Cannes, gdzie walczył o Złotą Palmę. Poruszająca opowieść o losach kobiet odsiadujących wyroki w argentyńskich więzieniach.
dramat
Lwica
4,8 5 1 21