PREMIERA

2011.10.28

CANAL+ PREMIUM

Maczeta

Machete

USA, 2010

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia/film akcji/ thriller

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Meksyk. Były policjant i mistrz w walce bronią tnącą, Machete Cortez (Danny Trejo), odmawia podporządkowania się szefowi narkotykowego kartelu Torrezowi (Steven Seagal), co przypłaca utratą żony i córki, zabitych przez wysłanników gangstera.

Trzy lata później w Teksasie trwa kampania wyborcza senatora Johna McLaughlina (Robert De Niro), nieprzejednanego wroga meksykańskich imigrantów. Miejscowy biznesmen Michael Booth (Jeff Fahey) odnajduje przebywającego w USA Machete i oferuje mu wysoką nagrodę za zabicie McLaughlina. W trakcie próby zamachu Cortez zostaje jednak postrzelony przez jednego z ludzi Bootha. Okazuje się, iż taki przebieg zdarzeń zaplanował wcześniej sam biznesmen, walczący o polityczne wpływy. Ranny Machete ucieka siepaczom Bootha i znajduje wsparcie u Luz (Michelle Rodriguez), przywódczyni podziemnego ruchu oporu nielegalnych imigrantów. Tropem mistrza walki maczetą podąża już jednak policja, ludzie Bootha oraz Sartana Rivera (Jessica Alba), agentka urzędu imigracyjnego.

"Maczeta" to przypadek wyjątkowy. Wybuchowy thriller ROBERTA RODRIGUEZA ("Desperado", "Od zmierzchu do świtu", "Sin City - Miasto grzechu") stał się wśród kinomanów filmem kultowym... zanim reżyser podjął decyzję o jego nakręceniu. Wszystko za sprawą fałszywego trailera, zaprezentowanego widowni przy okazji premiery wcześniejszej produkcji filmowca, "Grindhouse - Planet Terror". "Ludzie, którzy widzieli zwiastun, podchodzili do mnie i pytali: "Masz zamiar zrobić ten film?"" - wspomina Rodriguez. "A ja odpowiadałem: "Pewnie, nakręcimy go, oczywiście", chociaż tak naprawdę nie miałem konkretnego planu, żeby go robić. Ale nie chciałem ich zawieść. Byli autentycznie podekscytowani perspektywą obejrzenia całego filmu". Dla Rodrigueza wizja nakręcenia "Maczety" była o tyle kusząca, iż pozwoliłaby mu osadzić wreszcie w głównej roli jednego ze swych ulubionych aktorów, charakterystycznego Danny'ego Trejo, etatowego odtwórcę ról groźnych zakapiorów. Samemu Trejo także udzieliła się ekscytacja publiczności, zachwyconej trailerem do nienakręconego jeszcze filmu. ,,Danny nieustannie do mnie dzwonił, mówiąc: "Cóż, teraz już naprawdę musimy zrobić ten film, ponieważ wszyscy tego chcą" - opowiadał Rodriguez. "Tak więc mój telefon dzwonił wciąż przez dwa lata, aż wreszcie się złamałem i powiedziałem: "Dobrze, damy fanom i Danny'emu to, czego chcą". I wiedziałem oczywiście, że ja sam, bardziej niż ktokolwiek inny, chciałem doczekać się realizacji tego filmu. W końcu nastał czas "Maczety"!".

Po przygotowaniu scenariusza wespół z kuzynem Álvaro Rodríguezem (pracował wcześniej m.in. przy "Od zmierzchu do świtu 3: Córka kata") i zaangażowaniu współreżysera w osobie ETHANA MANIQUISA (był montażystą na planie "Grindhouse - Planet Terror), Robert Rodriguez rozpoczął casting, mający wyłonić obsadę. Gwiazdy Hollywood z chęcią przystawały na propozycje angażu, przez co udało się w "Maczecie" zgromadzić niezwykle doborowy zespół. Danny'emu Trejo partnerują więc takie sławy, jak Jessica Alba, Michelle Rodriguez, Lindsay Lohan, legenda kina akcji Steven Seagal czy sam Robert De Niro. "Taka obsada może wydawać się na pierwszy rzut oka nietypowa. Ale kiedy obejrzy się "Maczetę", widać że ci aktorzy pasują do swoich ról doskonale" - przekonuje reżyser. "Eklektyczna mieszanka naprawdę zdaje egzamin". Oprócz gwiazdorskich nazwisk, widz może także przygotować się na potężną dawkę akcji, walkę, krew, wybuchy, nagość i sporo czarnego humoru. ""Maczeta" wygląda na ogromne przedsięwzięcie, ale nakręciliśmy ten film bardzo szybko" - przyznaje twórca legendarnego "Desperado". "Wiedziałem, że wytworzy się w ten sposób mnóstwo tej energii, którą zamierzaliśmy uczynić częścią filmu. Nie przyhamowaliśmy ani na chwilę" . "Maczeta" nie zwalniała także w triumfalnym pochodzie po ekranach kin całego świata. W efekcie ten film akcji stał się jednym z przebojów roku 2010.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

szymon_212

Film mi się bardzo podobał. Piękna kobiety, szybka akcja. Naprawdę warto obejrzę Maczete. Supe kino, oraz świetna akcja. Moja ocena to 10.

Stasio i Jasio

Kompletny kicz. Filmidło dla fanów silikonowych cycków i latających odciętych łbów. Odradzam.

tufta

Mój numer jeden tego miesiąca.Piękne kobiety,strzelaniny(w pewnym momenie pogubiłem się kto z kim i kogo chce zabić) Wartka akcja i majestatyczny obraz pogranicza z Meksykiem.Jest to film Rodrigeza więc nie musze go zachwalać więcej.W filmie liczy się jadka a ,że jest pozbawiona sensu to nieważne.Maczeta rządzi.Dla takiego prostego chłopa jak ja w zupełności mnie zadawala takie przesłanie jak w tym filmie.Zabij zanim Ciebie zabiją.
Maczeta
USA, 2010
Meksyk. Były policjant i mistrz w walce bronią tnącą, Machete Cortez (Danny Trejo), odmawia podporządkowania się szefowi narkotykowego kartelu Torrezowi (Steven Seagal), co przypłaca utratą żony i córki, zabitych przez wysłanników gangstera.
komedia/film akcji/ thriller
Maczeta
3,8 5 1 16