DreamWorks

PREMIERA

2006.12.25

CANAL+ PREMIUM

MADAGASKAR

Madagascar

USA, 2005

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: animacja

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lew Alex (Artur Żmijewski, Ben Stiller) jest główną atrakcją nowojorskiego zoo w Central Parku. Choć widowiskowo potrząsa grzywą i ryczy, od polowania i zewu natury woli zdecydowanie porcjowane mięso podawane w najlepszym kucharskim stylu.

Alex ma duszę gwiazdora. Uwielbia publiczność, której w zoo ma pod dostatkiem, lubi swój wybieg z pięknym widokiem na park i świetnie czuje się wśród dość ekscentrycznych przyjaciół: zebry Marty'ego (Klaudiusz Kaufmann, Chris Rock), hipopotamicy Glorii (Małgorzata Kożuchowska, Jada Pinkett Smith) i żyrafy Melmana (Piotr Adamczyk, David Schwimmer). Jego entuzjazmu dla życia w niewoli nie podziela najlepszy kumpel Marty. Zebra, która właśnie skończyła 10 lat, najwyraźniej przechodzi kryzys wieku średniego, a lekarstwem na depresję ma być dla niej wyprawa do prawdziwej dżungli. Marty postanawia więc uciec z zoo, co wpędza w kłopoty całą paczkę przyjaciół. Zwierzaki ruszają bowiem na poszukiwania zebry, a seria nieprzewidzianych okoliczności powoduje, że trafiają na pokład statku zmierzającego do Afryki. Wskutek sabotażu pingwinów, w których drzemie duch sycylijskiej mafii, czworonogi trafiają na malowniczą wyspę Madagaskar, która okazuje się dla nich wielką szkołą przetrwania.

Nie bez powodu krytycy w kreskówce DreamWorks Animation dopatrywali się wpływów samego Woody'ego Allena. Podobnie jak w filmach dyżurnego prześmiewcy amerykańskiego kina, w "Madagaskarze" oglądamy przewrotną apoteozę Nowego Jorku i miejskiego stylu życia. Alex okazuje się przecież przede wszystkim królem dżungli miejskiej, Marty ma typowe problemy allenowskiego bohatera i z chęcią wylądowałby na kozetce psychoanalityka, natomiast Melman to skrajny przykład hipochondryka, który nie może obyć się bez inhalatora dla alergików. Ale "Madagaskar" to również zręczna żonglerka filmowymi konwencjami. Jest tu wątek sensacyjny skoncentrowany wokół grupy świetnie zorganizowanych pingwinów, którzy niczym brygada wykwalifikowanych żołnierzy uwalniają się z klatek i przejmują dowodzenie statkiem, aby skierować go na Antarktydę. W polskiej wersji językowej ich szef mówi zresztą w sposób przypominający Franza Maurera z "Psów" i Halskiego z "Ekstradycji". "Madagaskar" jest też opowieścią o współczesnych Robinsonach, którzy muszą poradzić sobie w warunkach dziewiczej wyspy. To również historia wystawionej na próbę przyjaźni. Alex i Marty na Madagaskarze zdają sobie sprawę z instynktów, które w zoo były głęboko uśpione. W rezultacie lew odłącza się od grupy, aby poradzić sobie z ogarniającą go obsesją zjedzenia najlepszego przyjaciela na obiad. Nie można zapominać o roli jedynej bohaterki kobiecej, uroczej hipopotamicy Glorii. To właśnie ona okazuje się najbardziej przytomna z całej paczki i w pewnym momencie sprawdza się jako przywódczyni, co wprowadza do animacji akcenty kina feministycznego.

Osobliwość całej czwórki podkreślił szczególny sposób animacji. "Madagaskar" to bowiem - w przeciwieństwie do ogromnej większości dzisiejszych produkcji animowanych - film wywodzący się z tradycyjnych kreskówek. Realizatorzy postanowili odejść od wiernego naśladowania rzeczywistości i nadać swoim postaciom wygląd bardziej rysunkowy, a przez to komiczny. "Nasi animatorzy są przyzwyczajeni do tworzenia animacji w sposób dość realistyczny, dzięki zastosowaniu narzędzi takich, jak system animacji twarzy. Kiedy zaczęliśmy pracę nad "Madagaskarem", zdecydowaliśmy się pójść inną drogą, opartą na klasycznych kreskówkach ze skrajnie wyrazistymi pozami i przesadzonymi proporcjami. Dzięki temu, nawet gdy postać stoi nieruchomo, wciąż wygląda bardzo zabawnie" - mówi koproducent Teresa Cheng. Reżyserię tego wyjątkowego projektu powierzono ERICOWI DARNELLOWI, twórcy "Mrówki Z", pierwszej animacji komputerowej DreamWorks Animation i debiutantowi TOMOWI MCGRATHOWI, natomiast błyskotliwe dialogi stworzyli wspólnie z reżyserami scenarzyści Mark Burton ("Wallace i Gromit: Klątwa królika", "Uciekające kurczaki") i Billy Frolick. Po zrealizowaniu "Madagaskaru" twórcy rozpoczęli pracę nad drugą częścią, w której ponownie spotkamy się z czwórką głównych bohaterów: lwem, zebrą, żyrafą i hipopotamicą.

WASZE OPINIE

Dister

Czy może będzie jakaś powtórka? Bardzo bym prosił!

Renu

Wyśmienita rozrywka dla dużych, nie wiem czy dla małych.
Solidny, momentami błyskotliwy polski dubbing.
Nic tylko oglądać...

Kubol1910

Dubbing jak najbardziej ok. Animacja znakomita. Po prostu film przezabawny. Pozdrawiam!
MADAGASKAR
USA, 2005
Lew Alex (Artur Żmijewski, Ben Stiller) jest główną atrakcją nowojorskiego zoo w Central Parku. Choć widowiskowo potrząsa grzywą i ryczy, od polowania i zewu natury woli zdecydowanie porcjowane mięso podawane w najlepszym kucharskim stylu.
animacja
MADAGASKAR
4,7 5 1 122