PREMIERA

2008.04.24

CANAL+ PREMIUM

MADIGAN

USA, 1968

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Twardy, chodzący własnymi ścieżkami policjant Dan Madigan (Richard Widmark) popełnia błąd podczas aresztowania groźnego przestępcy. Bandyta odbiera detektywowi broń i ucieka.

Surowy szef Madigana, komisarz Russell (Henry Fonda) daje podwładnemu trzy dni na odzyskanie pistoletu i schwytanie zbiega. Jeżeli mu się to nie uda, Madigan będzie musiał odejść z policji. Wystawiony na próbę oficer wraz ze swoim partnerem Rocco Bonaro (Harry Guardino) rozpoczyna gorączkowe śledztwo prowadzone wszelkimi, zarówno legalnymi jak i nielegalnymi, sposobami.

Reżyser "Madigana", mistrz gatunku thrillera DON SIEGEL, pamiętany jest dziś przede wszystkim dzięki filmom nakręconym z udziałem Clinta Eastwooda, jak "Ucieczka z Alcatraz" czy "Brudny Harry", jeden z najważniejszych thrillerów policyjnych lat 70. Siegel już wcześniej był jednak w pewnych kręgach postacią kultową. Pod koniec lat 50. na amerykańskiego reżysera zwrócili uwagę młodzi filmowcy ze środowiska francuskiej Nowej Fali. Zachwycali się kręconymi przez Siegela filmami klasy B, dostrzegając w nich popis wyjątkowego, indywidualnego stylu. Sam Don Siegel uważał się raczej za dostarczającego ludziom rozrywki rzemieślnika, niż artystę. Wiele z jego filmów znalazło jednak miejsce w klasyce współczesnego kina, a jednym z najlepszych obrazów Siegela z lat 60. jest właśnie sensacyjny dramat "Madigan". Film powstał zanim reżyser rozpoczął współpracę z Clintem Eastwoodem, ale w jego fabule i estetyce można doszukać się wielu elementów, które pojawią się kilka lat później w "Brudnym Harrym". Z dzisiejszego punktu widzenia "Madigan" jest filmem skrajnie niepoprawnym politycznie. Policjanci palą tu całymi paczkami papierosy, pozwalają sobie na rasistowskie żarty, nadużywają przemocy, wymuszają zeznania podczas przesłuchań. Tłem dla głównego wątku są domowe kłopoty bohaterów, pozamałżeńskie romanse, hipokryzja przełożonych i panosząca się w nowojorskiej policji korupcja. "Madigan" to pozbawiona sentymentów, opowiedziana cynicznym tonem historia, przesycona chropawym, brutalnym realizmem typowym dla kryminałów przełomu lat 60. i 70.
MADIGAN
reżyseria:
USA, 1968
Twardy, chodzący własnymi ścieżkami policjant Dan Madigan (Richard Widmark) popełnia błąd podczas aresztowania groźnego przestępcy. Bandyta odbiera detektywowi broń i ucieka.
thriller
MADIGAN
4,0 5 1 5