PREMIERA

2012.01.05

CANAL+ PREMIUM

Magia kłamstwa 3

Lie to Me III

USA, 2010-2011

, , , , , , ,

obsada: , , , ,

gatunek: serial kryminalny

Ocena filmu

0.00

Opis

"Magia kłamstwa" to serial kryminalny, którego jednym z największych atutów jest brawurowa rola Tima Rotha. Aktor wciela się w postać doktora Cala Lightmana, psychologa-behawiorysty, który opracował unikalną metodę analizowania mowy ciała.

Dzięki temu wie, kiedy rozmówca kłamie albo nawet coś ukrywa. Pomaga zarówno FBI, policji, kancelariom prawniczym, korporacjom, jak i osobom prywatnym. Zwykle zachowuje trzeźwy ogląd rzeczywistości i rzeczowo ją analizuje, chyba że sprawa dotyczy jego nastoletniej córki Emily (Hayley McFarland), którą wychowuje wspólnie z byłą żoną (Jennifer Beals). Lightman, znany z arogancji i cynizmu, w pracy jest praktycznie nieomylny. Pomaga mu grupa specjalistów, do której należą: psycholożka dr Gillian Foster (Kelli Williams), która skupiam się na ogólnym odbiorze, będąc przeciwwagą dla szczegółowego Lightmana, utalentowany analityk Eli Loker (Brendan Hines), który przez swoją patologiczna czasem szczerość często wpada w tarapaty oraz Ria Torres (Monica Raymund), której talentem jest szczególnie wyczulona intuicja.

"Jest egoistą, niektórzy mówią, że genialnym. Ale jednocześnie tyranem. Jest niebezpiecznym narcyzem. Pewnie się zastanawiasz, dlaczego tak długo pracuję dla niego. Prawda jest taka, że nie wiem" - mówi o Lightmanie Eli Loker.

W trzecim sezonie relacja Lightmana z detektyw Wallowski staje się coraz bardziej intensywna. Cal jest zmuszony złamać wszelkie zasady, by uchronić Wallowski przed więzieniem. Lightman odkrywa swoją słabość do pięknych kobiet, dając się zwieść nie tylko pani detektyw. Gillian, choć najwyraźniej zazdrosna o relacje Lightmana z innymi kobietami, w decydującym momencie udowodnia swoją bezwzględną lojalność wobec wspólnika. W biurze pojawiają się nowi adepci sztuki odczytywania kłamstw z ludzkich twarzy.

Pierwszy sezon "Magii kłamstwa" miał polską premierę telewizyjną w CANAL+ we wrześniu 2009 roku. Kilka miesięcy wcześniej w USA, na antenie stacji Fox premierowy odcinek serialu przyciągnął przed ekrany ponad 12 milionową widownię. Produkcja od razu zyskała uznanie widowni i krytyków. Recenzent "Washington Post" pisał o nim: "To niezwykle treściwy, przemyślany i zmuszający do myślenia dramat kryminalny. Kolejna historia o policyjnych dochodzeniach? Tak, ale z jedną istotną różnicą - to jeden z najlepszych seriali roku". Zainteresowanie "Magią kłamstwa" nie słabnie. Pierwszy odcinek drugiego sezonu, pomimo że przypadł na okres wakacyjny, zgromadził w Stanach Zjednoczonych prawie 6 mln widzów, a najpopularniejszy epizod obejrzało 7,3 mln ludzi. Przy takich wynikach stacja Fox zdecydowała się na kontynuowanie produkcji i obecnie powstaje 3. część serialu.

Choć pomysłodawca "Magii kłamstwa" Samuel Baum, zarzeka się, iż wykreowani przez niego bohaterowie są postaciami w pełni fikcyjnymi, dość ewidentne jest podobieństwo Cala Lightmana do słynnego psychologa, doktora Paula Ekmana, jednego z najbardziej znanych badaczy języka ciała, który jest merytorycznym konsultantem produkcji.

ODCINEK 1. - Zadłużenie

Skok na bank.
Cal niechętnie spotyka się ze swoim wydawcą. Książka, na którą otrzymał hojną zaliczkę jest opóźniona, ma więc dostarczyć gotowy rękopis albo zwrócić pieniądze. Lightman próbuje wypłacić z banku zaliczkę, ale Gillian udaje się wcześniej zablokować ich firmowe konto. W banku Cal zauważa mężczyznę, który według niego chce obrabować bank. Prosi go, aby podzielił się z nim szczegółami i przyłącza się do napadu.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 5 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 2. - Królewskie my

Lolita
Cal ma blokadę twórczą. Nie potrafi napisać nic sensownego. Szukając pretekstu, by nie pisać, zaczyna się interesować pracą Gill. Dr Foster ma sprawdzić, czy kandydatki w konkursie piękności nie biorą narkotyków i nie przechodziły operacji plastycznych. W trakcie przesłuchań jedna z dziewcząt oskarża o molestowanie ojca innej z uczestniczek. Cal postanawia dociec, dlaczego kłamie.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 5 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 3. - Zdradliwa lojalność

Próba lojalności Gillian i Lightmana
Cal dowiaduje się od Gillian że Biuro Spraw Wewnętrznych obserwuje Wallowski - policjantkę zajmującą się rozpracowywaniem gangów, prywatnie jego nową dziewczynę. Gillian pokazuje mu film na którym detektyw Farr, partner Wallawski, znęca się nad młodym chłopakiem, dilerem z gangu 9-6 o pseudonimie Książe Jan. Na podstawie nagrania Cal dochodzi do wniosku, że diler wie coś, co może zaszkodzić wizerunkowi Farra. Wzywa chłopaka na przesłuchanie. Próbuje również dowiedzieć się czegoś od Wallowski, jednak ona kryje partnera. Po przesłuchaniu Wallowski odwozi chłopaka do domu. Nie mija godzina gdy Cal dowiaduje się, że Książe Jan został zastrzelony na ulicy. Dowody, w tym naoczny świadek wskazują na Wallowski, ale Cal nie wierzy w jej winę. Uczy ją, jak kłamać, by dobrze wyszła na przesłuchaniu u w obecności Gillian, Lockera i Torres. Gillian to odkrywa, ale nie wydaje Cala.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 12 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 4. - Podwójnie ślepa próba

Cal daje się uwieść
Kustosz muzeum Sidney Cartlon przygotowuje okazałą wystawę prezentującą cenną kolekcję muzealną. Wynajmuje zespół Cala, aby przesłuchać personel i dowiedzieć się, czy nikt nie planuje kradzieży dzieł. Sprawą zajmuje się Torres. Wkrótce dochodzi do włamania, w wyniku którego ginie jeden mężczyzna, a drugi zostaje ciężko ranny. Cartlon oskarża Torres o brak kompetencji. Cal angażuje się w sprawę i udaje się do szpitala z nadzieją, że uda mu się przesłuchać drugiego złodzieja. W poczekalni poznaje Naomi, piękną blondynkę, prześladowaną przez byłego chłopaka Jacka. Cal wkracza w środek konfliktu, broniąc Naomi i rozpoczynając z nią intrygującą grę. Wkrótce coraz więcej poszlak wskazuje, że Naomi jest uwikłana w sprawę włamania. Współpracownicy Cala nie wiedzą, czy jest on w stanie zachować jasność umysłu. Zbliża się dzień otwarcia wystawy. Wszyscy podejrzewają, że złodziej wykorzysta galę dla sponsorów, aby ukraść drogocenny zielony szmaragd.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 12 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 5. - Śpiew kanarka

Gillian znów ratuje Cala
W kopalni Gila Wallace'a dochodzi do eksplozji, w wyniku której giną ludzie. Wallace jest przekonany, że wybuch był spowodowany błędem człowieka, a nie wyłączaniem systemu wentylacji. Chce, aby Cal przesłuchał pracowników i dowiedział się, kto zawinił. W tym czasie do biura Cala przychodzi agent FBI Dillon. Żąda od Foster, aby zespół Cala pomógł jego agencji pro bono, pokazując film, na którym widać Cala grającego w pokera z gangsterami. Foster zgadza się pomóc Dillonowi. Jej zadaniem jest ustalić, gdzie odbędzie się następna gra, tak by agenci mogli aresztować jej członków. Cal, by dowiedzieć się, kto odpowiada za eksplozję w kopalni, dołącza do szychty górników.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 19 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 6. - Nie do wiary

Pranie mózgu
Do Cala przychodzi młoda dziewczyna Danielle Ashford. Twierdzi, że John Stafford, założyciel "Wspólnoty SRP" jest winny samobójczej próby jej matki, Carol. Chce, aby Cal i Foster dotarli w jej imieniu do mamy i wyciągnęli ją z sekty Stafforda. Carol, która nadal przebywa w ośrodku wspólnoty, zachowuje się jak osoba odurzona, ślepo wpatrzona w swojego boga - Stafforda. Cal wprasza się na terapię grupową do "SRP". Stafford traktuje go jak wyzwanie. Podrzuca jego nastoletniej córce Emily ulotkę, zachęcającą do wstąpienia w szeregi wspólnoty. W obliczu tej groźby Cal postanawia za wszelką cenę zniszczyć Johna Stafforda i jego wspólnotę.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 19 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 7. - Weronika

Sprawy z przeszłości
Emily, córka Cala, potrąca na ulicy starszą kobietę, która przedstawia się jej jako Veronica i jest przekonana, że chce ją zabić niejaki Charlie. Emily, przestraszona wypadkiem i dziwnym zachowaniem kobiety, dzwoni do ojca, który zabiera Veronicę do swojego biura. Mimo iż Foster tłumaczy dziwne zachowanie Veroniki Alzhaimerem, Cal postanawia dowiedzieć, kim jest Charlie i dlaczego Veronica tak bardzo się go boi. W międzyczasie wychodzi na jaw tajemnicza śmierć siostry Veroniki, a także liczne zgony w domu opieki, w którym Veronica mieszka. Kobieta jest jedynym ogniwem łączącym te wydarzenia.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 26 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 8. - Spalony

Porachunki rodzinne
Cala odwiedza detektyw Wallowski. Prosi go o pomoc w sprawie brutalnego napadu na knajpę, w trakcie którego zginęła córka właściciela. Po obejrzeniu taśm z miejsca zdarzenia Cal dochodzi do wniosku, że celem napastników od samego początku było zabicie dziewczyny. Na złapaniu sprawców najbardziej zależy ojcu ofiary, który umiera na raka. Głównymi podejrzanymi są skłóceni z całą rodziną bracia dziewczyny. W toku śledztwa okazuje się, że mordercami byli narkomani, którzy działali na zlecenie kogoś z bliskiego otoczenia Jima. Wallowski wraz z Calem próbują się dowiedzieć, kto był zleceniodawcą zabójstwa. Ich bliską współpracą nie jest zachwycona Foster.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 26 stycznia 2012, 21:00

ODCINEK 9. - Cyrk

Cal w domu wariatów
Amanda Dobar - koleżanka Emily prosi Cala o pomoc. Jej ojciec, Wayne, od 5 lat przebywa w prywatnym szpitalu psychiatrycznym. Trafił tam po tym jak, razem z córką, próbował skoczyć z mostu. Amanda jest przekonana, że jej ojciec nie cierpi na schizofrenie paranoidalną, a lekarze faszerują go lekami i przetrzymują w szpitalu dla korzyści finansowych. Cal odwiedza Wayna w szpitalu. Jego pierwsze obserwacje potwierdzają podejrzenia Amandy. Po konfrontacji z dr. Grandonem, szefem szpitala, Cal za wszelką cenę próbuje udowodnić, że Wayne dostaje środki halucynogenne, które powodują objawy choroby. Podczas jednej z wizyt w szpitalu Cal zaczyna mieć halucynacje. Ponieważ jest agresywny dr Grandon nie ma wyjścia i musi go przyjąć do szpitala na obserwację. Zespół Cala musi się szybko dowiedzieć, kto i w jaki sposób faszeruje obu mężczyzn lekami.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 2 lutego 2012, 21:00

ODCINEK 10. - Zamiast

Idealny kandydat na męża
Do biura Cala przychodzi Lily. Jej syn Noah znalazł u jej narzeczonego George'a walizkę pełną gotówki oraz notes z zagadkowymi zapiskami. Lily, zanim wyjdzie za mąż, chce wiedzieć, czy George jest tym, za kogo się podaje. Zespół Cala rozpoczyna śledztwo. Dowiadują się, że w ciągu 2,5 roku mężczyzna miał pięć żon. W trakcie każdego z małżeństw był innym człowiekiem - miał inną osobowość i zawód. Dla każdej z żon stanowił spełnienie marzeń i ucieleśnienie ideału. Cal podejrzewa, że George współpracuje ze znanym prawnikiem od rozwodów Dobsonem. Aby udowodnić, że George przekonywał żony klientów Dobsona do rozwodu, Cal wynajmuje go, aby pomógł mu "rozwieść się" z Foster. Niestety nie udaje się sfinalizować sprawy.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 2 lutego 2012, 21:00

ODCINEK 11. - Uratowani

Zielone-czerwone
Na skrzyżowaniu dochodzi do zderzenia dwóch samochodów. Obecna na miejscu ratowniczka medyczna Ilene jest w stanie uratować tylko jedną z osób, będących w płonącym samochodzie. Druga osoba, uzdolniony, młody basebolista Juan Salazar ginie na miejscu. Gdy tożsamość ofiary wychodzi na jaw, sprawę przejmuje prokuratura. Chcą udowodnić, że winę za wypadek ponosi Mark - kierowca drugiego samochodu, który wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Mark zeznaje, że światło było zielone. Uwagę Cala przykuwa Ilene Clark, która według niego w trakcie akcji ratowniczej miała wypisaną winę na twarzy. Cal chce dowiedzieć się, dlaczego. Wracając do domu ze spotkania z Ilene i jej bratem Kentem, Cal ma wypadek samochodowy. On również, podobnie jak Mark, twierdzi że wjechał na skrzyżowanie na zielonym świetle. Podobieństwo obu zdarzeń powoduje, że ekipa Cala zaczyna szukać osoby, która dysponuje urządzeniem do zmiany sygnalizacji świetlnej.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 9 lutego 2012, 21:00

ODCINEK 12. - Dziecka nie ma

Zaginione dziecko
Colette Bradley zostawia śpiącą córeczkę samą w samochodzie na czas robienia zakupów w sklepie. Gdy wraca do samochodu dziecka już w nim nie ma. Aby zatuszować swoją winę informuje męża oraz policję, że napadło ją dwoje ludzi, którzy porwali małą. W trakcie poszukiwań wychodzi na jaw wiele sekretów rodzinnych. Okazuje się, że Lane znęca się psychicznie nad żoną i synem, nie wiedząc świata poza zaginioną małą córeczką, nie będąc nota bene jej biologicznym ojcem.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 9 lutego 2012, 21:00

ODCINEK 13. - Program zabójcy

Osobiste porachunki
Zach jest młodym geniuszem. Razem z przyjaciółmi Kyle'em i Claire stworzył portal społecznościowy, który uczynił ich milionerami. Claire prosi o pomoc Foster i Cala ponieważ uważa, że Zach zamierza wygryźć ją z interesu, tak jak zrobił to z Kyle'em. Foster traktuje tę sprawę osobiście, ponieważ Clair chodziła do niej na terapię odkąd skończyła 12 lat. Sprawa przybiera tragiczny obrót, gdy Foster dzwoni do Cala i informuje go, że znalazła umierającą Claire. Podejrzanymi o morderstwo zostają współpracownicy dziewczyny - Zach i Kyle. Cal, wiedząc jak bardzo ta sprawa jest ważna dla Foster, robi wszystko, aby dowiedzieć się kto zamordował Claire. Nabiera pewności, że Zach Morstein ukrywa coś, ale musi dowiedzieć się, co dokładnie.
PREMIERA: CANAL+, czwartek, 16 lutego 2012, 21:00SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

bazyli

Dzień Dobry - to mój pierwszy post na tym forum - nie znalazłem żadnego miejsca w którym mógłbym się przywitać.
Śledzę serial Magia Kłamstwa od początku (nie w Canal +) bo canal mam dopiero od niecałego miesiąca - ale mam wrażenie że Doktor Lightman zrobił się trochę jak Doktor House, - apodyktyczny, rządzi ekipą, śledzi przypadki którymi zajmuje się jego ekipa też tak jakoś słabsze są - może to prawo serii i pprzyzwyczajenia się do serialu?
Magia kłamstwa 3
USA, 2010-2011
"Magia kłamstwa" to serial kryminalny, którego jednym z największych atutów jest brawurowa rola Tima Rotha. Aktor wciela się w postać doktora Cala Lightmana, psychologa-behawiorysty, który opracował unikalną metodę analizowania mowy ciała.
serial kryminalny
Magia kłamstwa 3
4,5 5 1 10