PREMIERA

2009.12.10

CANAL+ PREMIUM

Magia kłamstwa

Lie to Me

USA, 2009

, ,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial kryminalny

czas trwania: 13 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dr Cal Lightman (Tim Roth) jest psychologiem-behawiorystą, specjalistą w badaniu języka ciała, który opracował unikalną metodę studiowania ruchów mięśni twarzy. Ponieważ uchodzi za eksperta od wykrywania kłamstw, z jego wiedzy chętnie korzysta policja, FBI, a nawet politycy.

Lightman służy nieocenioną pomocą w dochodzeniach, zwłaszcza w sprawach z pozoru nierozwiązywalnych. W pracy pomaga mu doborowa grupa, do której należą: psycholożka dr Gillian Foster (Kelli Williams), potrafiący "czytać" w cudzych umysłach Eli Loker (Brendan Hines) oraz Ria Torres (Monica Raymund), której talentem jest szczególnie wyczulona intuicja. Ten niecodzienny zespół tropicieli oszustw jest równie skuteczny, co kontrowersyjny.

Choć pomysłodawca serialu Samuel Baum, zarzeka się, iż wykreowani przez niego bohaterowie są postaciami w pełni fikcyjnymi, wielu widzów zauważyło podobieństwo Cala Lightmana do słynnego psychologa doktora Paula Ekmana, jednego z najbardziej prominentnych badaczy języka ciała. Rzeczywiście bohater serialu "Magia kłamstwa" wykazuje pewne podobieństwo do cenionego naukowca, nie jest jednak typem chłodnego, analitycznego empiryka, z jakim moglibyśmy kojarzyć ludzi jego fachu. Lightman to postać z krwi i kości, zmagająca się osobistymi problemami. W młodym wieku stracił matkę, która popełniła samobójstwo, a dziś jest rozwodnikiem, starającym się pomóc w wychowaniu nastoletniej córki. W każdej sytuacji zawodowej zachowuje jednak trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość, którą analizuje rzeczowo, choć z pewną nutką ironii.

Pomysł na scenariusz "Magii kłamstwa" powstał w głowach Samuela Bauma i Dustina Thomasona, którzy pracowali wcześniej przy innym popularnym cyklu telewizyjnym "The Evidence". Producenci "Magii kłamstwa" zadbali o to, by realizacja projektu przypadła w udziale fachowcom od rozrywki telewizyjnej z najwyższej półki. Wśród reżyserów poszczególnych odcinków serii znaleźć zaś można nazwiska, takie jak CLARK JOHNSON (seriale "Nikita", "Prawo i bezprawie", "Prawo ulicy"), ADAM DAVIDSON ("Sześć stóp pod ziemią", "Chirurdzy", "Dexter") czy pochodzący z Niemiec ROBERT SCHWENTKE. W serialu równie doborowa jest obsada aktorska. Rola główna to wielki popis Tima Rotha, znanego z takich hitów kinowych, jak "Wściekłe psy", "Pulp Fiction", "Rob Roy" (nominacje do Oscara i Złotego Globu za rolę drugoplanową) czy "Cztery pokoje". Partnerują mu m.in. Kelli Williams ("Głos z zaświatów", "E=mc2") i Brendan Hines ("Ostre pieszczoty").

Emisja pierwszego sezonu "Magii kłamstwa" trwała między styczniem a majem 2009 roku na antenie stacji Fox. Serial od razu zyskał uznanie widowni i krytyków. Recenzent "Washington Post" pisał o nim: "To niezwykle treściwy, przemyślany i zmuszający do myślenia dramat kryminalny. Kolejna historia o policyjnych dochodzeniach? Tak, ale z jedną istotną różnicą - to jeden z najlepszych seriali tego roku". Opinie dziennikarzy potwierdzały wyniki oglądalności. Odcinek pilotowy cyklu zgromadził ponad 12 milionową widownię. Z czasem serial zakupiły telewizję na całym świecie. Oglądany jest m.in. w Australii, Kanadzie, Europie Zachodniej, Ameryce Łacińskiej, a od września również w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że powstał niekwestionowany przebój serialowy najbliższych lat, bo już we wrześniu w USA ma wystartować drugi sezon opowieści o człowieku, będącym "żywym wykrywaczem kłamstw".

ODCINEK 1. MAGIA KŁAMSTWA

Doktor Cal Lightman jest światowej sławy ekspertem w wykrywaniu kłamstw. Poprzez badanie mimiki twarzy i obserwację mowy ciała potrafi odkryć, czy i dlaczego dana osoba kłamie. Wraz z psychologiem klinicznym Kelly Williams otworzył agencję, która pomaga policji, ale także osobom prywatnym w dochodzeniu prawdy. Jedna z ich pierwszych spraw dotyczy głęboko wierzacego chłopca z rodziny Świadków Jehowy, który został oskarżony o zamordowanie swojej nauczycielki. Ktoś widział, jak chłopak uciekał z miejsca zdarzenia. Równolegle grupa Lightmana prowadzi sprawę znanego kongresmana Zeba Weila. Cal próbuje dowiedzieć się, dlaczego polityk, fałszywie oskarżany o korzystanie z usług prostytutki, woli zrezygnować ze stanowiska, niż wyjawić prawdziwy powód wizyty w agencji towarzyskiej.
PREMIERA: czwartek, 24 września 2009, godz. 21:00

ODCINEK 2. ZATARCIE SKAZANIA

Ważny oficer zostaje oskarżony o molestowanie seksualne swojej podwładnej. Cal i Ria Torres udają się do bazy wojskowej, by przesłuchać ofiarę i oskarżonego. Na rozwikłanie zagadki mają 3 dni, oddział przenosi się bowiem do Iraku. Z zachowania kobiety Lightman wnioskuje, że jej zeznania nie są do końca szczere. Natomiast Torres odkrywa pewne ukrywane fakty z przeszłości oskarżonego. Gillian i Elli zajmują się z kolei sprawą koszykarza oskarżonego o przyjmowanie łapówek od sponsora uczelni. Na pierwszy rzut oka sprawa nie wydaje się zbyt skomplikowana. Okazuje się jednak, że w tym przypadku oddzielenie dobra od zła nie jest takie oczywiste.
PREMIERA: czwartek, 1 października 2009, godz. 21:00

ODCINEK 3. ŚWIETNY WYNIK

Lightman i Torres podejmują się rozwiązania delikatnej sprawy morderstwa nastolatki, córki wpływowej sędziny. Danielle zginęła od silnego ciosu w głowę. Najprawdopodobniej znała zabójcę. Ślady prowadzą Lightmana do prestiżowej szkoły, do której uczęszczała dziewczyna. Cal przesłuchuje także jej matkę. Analizując mimikę twarzy sędziny, podejrzewa, że jej rozpacz po stracie córki nie jest do końca szczera. Podczas pogrzebu Cal i Ria obserwują też zachowanie szkolnych znajomych Danielle. Żałoba niektórych wydaje się tylko powierzchowna. Zespół Lightmana prowadzi równolegle sprawę pilota NASA, który katapultował się z wartego miliony dolarów Jeta na kilka sekund przed tym, jak maszyna rozbiła się o ziemię. Mężczyzna twierdzi, że nagle stracił orientację i samolot zaczął spadać. Gillian i Elli starają się wyjaśnić przyczyny katastrofy.
PREMIERA: czwartek, 8 października 2009, godz. 21:00

ODCINEK 4. KOCHAĆ AŻ DO ŚMIERCI

Tajne Służby proszą grupę Lightmana o pomoc. Chodzi o zapewnienie ochrony podczas wesela syna ambasadora Korei Południowej, który ogłosił właśnie, że zamierza startować w wyborach prezydenckich. Podczas wesela dochodzi do strzelaniny. Syn ambasadora zostaje ranny. Wszyscy zostają przesłuchani na miejscu. Tropy prowadzą do najbliższego otoczenia ofiary. Podczas uroczystości Cal spotyka męża Gillian i odkrywa, że mężczyzna nie jest wobec żony uczciwy. Nie ma jednak odwagi powiedzieć o tym koleżance.
PREMIERA: czwartek, 15 października 2009, godz. 21:00

ODCINEK 5. BEZ KAJDANEK

Lider najniebezpieczniejszego w Waszyngtonie gangu Manny Trillo ubiega się o warunkowe zwolnienie. Za pomoc w zwalczaniu przestępczości został nominowany do Nagrody Nobla. Uważa, że już się zrehabilitował i powinien wyjść na wolność. W podjęciu decyzji ma pomóc Lightman i Torres, którzy przesłuchują więźnia. Torres, która wychowywała się w slumsach i na własne oczy widziała, jak działa Trillo, jest zdecydowanie przeciwna jego uwolnieniu. Jest przekonana, że były gangster powróci do dawnego życia. Tymczasem Foster i Loker zajmują się sprawą śmierci strażaka, który zginął podczas służby. Jego ojciec jest przekonany, że śmierć syna nie była przypadkowa.
PREMIERA: czwartek, 22 października 2009, godz. 21:00

ODCINEK 6. NIE KRZYWDZIĆ

Lightman i Foster zajmują się sprawą 11-letniej dziewczynki, która zaginęła 2 miesiące wcześniej Jej rodzice wyznaczyli nagrodę za pomoc w odnalezieniu dziecka. Zgłaszają się jednak dziesiątki oszustów, którzy dla pieniędzy są gotowi zrobić wszystko. Lightman i Foster mają wśród nich odnaleźć tych, którzy mówią prawdę. Do Lokera i Torres zgłasza się natomiast wydawca, który wątpi w szczerość autorki wspomnień, z którą współpracuje. Farida Mugisha jest słynną pacyfistką z Północnej Ugandy. W swojej książce napisała, że w jej kraju gwałty i rozboje są na porządku dziennym. Rozwiązanie sprawy utrudnia uczuciowe zaangażowanie Lokera wobec bojowo nastawionej aktywistki.
PREMIERA: czwartek, 29 października 2009, godz. 21:00

ODCINEK 7. DOBRA POLITYKA

Gillian Foster i Eli Loker mają pomóc Departamentowi Stanu w negocjacjach dotyczących uwolnienia pary Amerykanów uwięzionej w jemeńskim więzieniu. Marcus i Nicole zostali złapani na posiadaniu narkotyków. Zgodnie z lokalnym prawem grozi im kara śmierci. Gillian i Eli mają 2 dni, by ich uwolnić. Sprawę komplikuje fakt, że porwana kobieta jest amerykańskim szpiegiem, o czym władze Jemenu nie mogą się dowiedzieć. Lightman i Torres spotykają się tymczasem ze szkolnym przyjacielem Lightmana, doktorem Buchananem. Mężczyzna pracuje w koncernie farmaceutycznym, z którego została skradziona formuła najnowszego leku z insuliną. Buchanan twierdzi, że w efekcie wypuszczono na rynek tanią podróbkę leku, która zagraża życiu ludzi.
PREMIERA: czwartek, 5 listopada 2009, godz. 21:00

ODCINEK. 8. WYMUSZONA ŚMIERĆ

W ciągu zaledwie 3 dni z mostu, którym Lightman codziennie dojeżdża do pracy rzucają się dwie kobiety. Samobójczynie okazały się indyjskimi emigrantkami, które pracowały jako tancerki erotyczne. Śledztwo wykazuje, że nie było to jednak ich jedyne zajęcie. W tym czasie Gillian Foster i Eli Loker pomagają agentom federalnym w sprawdzeniu jednego z inwestorów z Wall Street, podejrzanego o kradzież ogromnej kwoty. Gillian dochodzi do wniosku, że motywem działania biznesmena mogła być uzasadniona konieczność zabezpieczenia przyszłości córki.
PREMIERA: czwartek, 12 listopada 2009, godz. 21:00

ODCINEK 9. ŻYCIE JEST BEZCENNE

W centrum miasta dochodzi do zawalenia się budynku. Lightman zostaje wezwany, by zbadać z czyjej winy doszło do tragedii. Z katastrofy uratowano 9 osób, trwają poszukiwania pozostałych trzech. Cal odkrywa, że komuś bardzo zależy na zatuszowaniu całej sprawy, a ślady prowadzą do władz miejskich. W agencji Lightmana zjawia się także milioner, który pragnie dowiedzieć się, czy jego ukochana darzy go prawdziwym uczuciem. Torres uświadamia go, że biuro zajmuje się poważniejszymi zleceniami. Jednak oferowane wynagrodzenie skłania grupę do zajęcia się sprawą. Ria spotyka się z narzeczoną klienta i na podstawie jej zachowania dochodzi do ciekawych wniosków.
PREMIERA: czwartek, 19 listopada 2009, godz. 21:00

ODCINEK10. LEPSZA DRUGA POŁOWA

Była żona Lightmana, Zoe Landau prosi go o pomoc w rozwiązaniu sprawy podpalenia pewnego domu. Jedynym świadkiem zdarzenia jest 5-letni chłopiec, który nie potrafi odróżnić rzeczywistości od fikcji. Nawet Cal ma problem z rozszyfrowaniem, kiedy dziecko mówi prawdę. Przy okazji spotkania byłych małżonków okazuje się, że uczucia między nimi wciąż nie wygasły. Gillian wydaje się być zazdrosna. Torres rozpracowuje tymczasem sprawę rapera Cadena, oskarżonego o morderstwo scenicznego rywala. Choć Caden promuje w swoich piosenkach przemoc i wydaje się wielce prawdopodobne, że dopuścił się zabójstwa, śledztwo wykazuje, że ofiarę łączyły z mordercą sprawy uczuciowe.
PREMIERA: czwartek, 26 listopada 2009, godz. 21:00

ODCINEK 11. TAJNIAK

Dwaj polcjanci zostają oskarżeni o użycie broni wobec nieuzbrojonego nastolatka, który w wyniku postrzelenia spadł z dachu i zapadł w śpiączkę. Funkcjonariusze twierdzą, że chłopak miał broń. Sprawa jest delikatna i wymaga dogłębnej analizy, gdyż w grę może wchodzić dyskryminacja rasowa. Cal przesłuchuje podejrzanych. Co ciekawe, według niego jeden z nich kłamie, a drugi mówi prawdę, choć ich zeznania są prawie identyczne. W międzyczasie firma Lightmana zostaje pozwana do sądu przez inwestorów, związanych z jedną z wcześniejszych spraw rozwiązanych przez grupę. Przyjaźń Lokera i Torres zostaje wystawiona na próbę, tymczasem Cal drąży sprawę zdrad męża dr. Foster.
PREMIERA: czwartek, 3 grudnia 2009, godz. 21:00

ODCINEK 12. OŚLEPIONE

Lightman w więzieniu. Andrew Jankis to seryjny gwałciciel, który pozbawiał ofiary wzroku. Od kilku lat odsiaduje w więzieniu wyrok, jednak ktoś najwyraźniej go naśladuje i tak samo okalecza ofiary. Cal, przebrany za więźnia, próbuje wyciągnąć od Jankisa jak najwięcej informacji. Choć gwałciciel odkrywa podstęp, podaje Lightmanowi adres następnej ofiary. Grupa Cala ma 21 godzin, by odnaleźć i uratować kobietę. Okazuje się, że za zabójstwa odpowiada wielbiciel przestępcy, który otrzymywał wskazówki do działania wprost od mistrza. Cała prawda o Jankisie jest jednak znacznie bardziej szokująca.
PREMIERA: czwartek, 10 grudnia 2009, godz. 21:00

ODCINEK 13. OFIARA

Ginie chłopak Rii Torres. W sprawę ataków terrorystycznych jest zaangażowana cała grupa Lightmana. Dwóch samobójców zdetonowało bomby przyczepione do ich własnych ciał. Obaj byli wyznawcami Islamu, należeli do społeczności tego samego meczetu, ale nie byli świadomi tego, co ich czeka. W drugim ataku, który ma miejsce w centrum handlowym, ginie chłopak Rii Torres. Cal nie mówi jej o tym, bo potrzebuje dziewczyny do rozszyfrowania zagadki. Później Torres ma o to do niego ogromny żal. Gillian natomiast informuje Lightmana, że jej małżeństwo się rozpada.
PREMIERA: czwartek, 17 grudnia 2009, godz. 21:00

WASZE OPINIE

sligo

Kiedy można się spodziewać emisji 2-go sezonu?

lubel

kiedy będzie 2 sezon ????

legion

czekam z niecierpliwością na drugi sezon
Magia kłamstwa
USA, 2009
Dr Cal Lightman (Tim Roth) jest psychologiem-behawiorystą, specjalistą w badaniu języka ciała, który opracował unikalną metodę studiowania ruchów mięśni twarzy. Ponieważ uchodzi za eksperta od wykrywania kłamstw, z jego wiedzy chętnie korzysta policja, FBI, a nawet politycy.
serial kryminalny
Magia kłamstwa
4,7 5 1 74