PREMIERA

2009.11.10

CANAL+ PREMIUM

MAGIA UCZUĆ

The Fall

Wlk. Brytania/Indie/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantasy/przygodowy

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek minionego stulecia. Pięcioletnia Alexandria (Catinca Untaru) przebywa w szpitalu w Los Angeles z powodu skomplikowanego złamania. Poznaje tam innego pacjenta, byłego kaskadera filmowego.

Dla Roya Walkera (Lee Pace) życie straciło sens, gdy po groźnym upadku z konia doznał paraliżu nóg, a jego ukochana odeszła z innym. Mężczyzna i dziewczynka spędzają ze sobą długie szpitalne godziny. Roy opowiada małej niesamowite historie, mając nadzieję, że nakłoni ją, by zdobyła dla niego dawkę morfiny, która na zawsze zakończyłaby jego cierpienie. Jedna z baśni Walkera opowiada o fatalnej miłości, a także żądzy zemsty wojowników na okrutnym władcy Odiousie (Daniel Caltagirone). Bohaterowie Roya, choć osadzeni w egzotycznych krainach i zamierzchłych czasach, odpowiadają rzeczywistym postaciom. Jest wśród nich aktor, z którym uciekła jego ukochana, on sam jako tajemniczy Niebieski Bandyta, oraz pacjenci i personel szpitala. Zafascynowana historią Alexandria jest w stanie uczynić niemal wszystko, by usłyszeć dalszy ciąg opowieści.

"Magia uczuć" to jedna z tych baśni, które przypadają do gustu i dzieciom, i dorosłym. To historia balansująca pomiędzy rzeczywistością a fikcją, wciągająca i urzekająca zapierającymi dech w piersi obrazami. Wyreżyserował ją znany z wizualnej perfekcji TARSEM SINGH, który zanim zajął się filmem, odnosił sukcesy w branży reklamowej (m.in. dla Nike'a i Coca-Coli) i jako twórca wideoklipów (m.in. dla R.E.M. "Losing My Religion"). Singh zadebiutował w kinie w 2000 roku "Celą" z Jennifer Lopez. Z kolejną produkcją czekał aż 6 lat, choć pomysł na nią zrodził się w jego głowie znacznie wcześniej. Hinduski filmowiec zainspirował się bułgarskim "Yo ho ho", który obejrzał jeszcze w latach 80. Zafascynowany historią sparaliżowanego, pragnącego umrzeć mężczyzny, który niejako przekupuje dziecko cudowną opowieścią, postanowił odkupić od twórców prawa i zrobić remake. Udało się to dopiero po 15 latach. Dużo czasu zajęły Tarsemowi poszukiwania odpowiednich plenerów, które pasowałyby do wizji zrodzonych w jego wyobraźni. Reżyser odbył liczne podróże - od rodzinnych Indii, przez Bali, Szkocję aż po RPA. Ostatecznie film kręcono aż w 18 krajach, w 26 różnych lokacjach, wśród których znalazły się takie charakterystyczne miejsca, jak praski Most Karola, Taj Mahal czy rzymskie Koloseum. Rozmach w tym aspekcie pochłonął znaczną część budżetu, który w większości pochodził z kieszeni samego reżysera.

Równie czasochłonne okazały się poszukiwania obsady. Wątpliwości co do płci kluczowej postaci w filmie rozwiały się, gdy Singh spotkał pochodzącą z Rumunii Catincę Untaru. Przez cały czas trwania zdjęć dziewczynka była przekonana, że występuje w dokumencie, a sparaliżowany kaskader Roy Walker to postać autentyczna. "Szukałem malucha w wieku czterech lat, ponieważ starszego dziecka nie dałoby się tak łatwo zmylić i szybko zaczęłoby grać, podczas gdy nam zależało na naturalności" - tłumaczy reżyser. Partnerującemu dziewczynce Lee Pace'owi podobał się sposób, w jaki Singh zbudował realizm na planie. "Tarsem wymyślił, abym ciągle przebywał na wózku inwalidzkim, tak żeby wszyscy z ekipy myśleli, że rzeczywiście nie mogę się poruszać i by zwracając się do mnie używali imienia mojego bohatera. Jestem przekonany, że w znacznym stopniu pomogło to Catince oswoić się z moją osobą" - wspomina aktor dwukrotnie nominowany do Złotego Globu za role w "Dziewczynie żołnierza" i serialu "Gdzie pachną stokrotki".

WASZE OPINIE

pedro

Piękny film z wątkiem baśniowym. Mała dziewczynka i kaskader, do tego przyjaźń, próba nie możności pogodzenia się z losem.... Super.
Film oglądałem w wersji HD i muszę przyznać, że strona wizualna filmu to jego bardzo duży plus. Polecam !!!

kobieta niepowazna

piekny film o niezwyklej przyjazni przepelnionej podobna wyobraznia i wrazliwoscia u doroslego i dziecka.

Duzo tetralnosci i surrealizmu polaczego z tragi farsa.

Nie mozna oderwac oczu od glownej malej bohaterki, ktora w niezwykle czarujacy sposob magnetyzuje chyba kazdego widza.

Na koniec to juz mialam lzy w oczach ze szczescia, ze Roy nie umarl przy takiej umieralnosci w tym filmie i ze wszystko skonczylo sie happy endem:))

goraco polecam!![;-)]
MAGIA UCZUĆ
reżyseria:
Wlk. Brytania/Indie/USA, 2006
Początek minionego stulecia. Pięcioletnia Alexandria (Catinca Untaru) przebywa w szpitalu w Los Angeles z powodu skomplikowanego złamania. Poznaje tam innego pacjenta, byłego kaskadera filmowego.
film fantasy/przygodowy
MAGIA UCZUĆ
4,8 5 1 15