PREMIERA

2013.06.18

CANAL+ FAMILY

Makowe wzgórze

Kokuriko-zaka kara

Japonia, 2011

reżyseria:

gatunek: animacja

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1963. Japonia po okresie powojennej odbudowy i modernizacji przygotowuje się do organizacji Igrzysk Olimpijskich. 16-letnia Umi Matsuzaki mieszka w starym domu na wzgórzu z widokiem na port w Jokohamie.

. Matka dziewczyny - profesor medycyny, wyjechała do pracy w Stanach Zjednoczonych. Do obowiązków Umi należy opieka nad młodszym rodzeństwem i pomoc babci w prowadzeniu pensjonatu. Mimo to, każdego ranka Umi znajduje czas, by wywiesić na maszcie przed domem flagi sygnałowe z wiadomością "Modlę się za waszą szczęśliwą podróż". Zwyczaju tego nauczył ją ojciec, oficer marynarki, który zginął podczas wojny koreańskiej. Flagi zwracają uwagę chodzącego do tego samego liceum Shuna, który pisze o tym wiersz do szkolnej gazetki. Niedługo potem Umi poznaje Shuna, gdy ten brawurowym happeningiem rozpoczyna protest przeciwko wyburzeniu starego budynku. Umi wraz z koleżankami włącza się do walki o zachowanie zabytku. Łączy ją z Shunem nie tylko wspólny cel, ale też uczucie.

"Makowe wzgórze", ekranizacja popularnej mangi z lat 80. o tym samym tytule, to nietypowa produkcja w bogatym dorobku studia Ghibli. Japońska wytwórnia filmów anime, pod której szyldem wyszły m.in. oscarowy "Spirited Away: W krainie Bogów", "Ruchomy zamek Hauru" czy "Mój sąsiad Totoro", słynie z filmów nasyconych elementami magii i zjawisk nadprzyrodzonych. "Makowe wzgórze" zaskakuje realizmem, pieczołowicie odtwarzając atmosferę początku lat 60. i zachodzących wówczas w Kraju Kwitnącej Wiśni przemian społecznych. Symbolem japońskiej tradycji zagrożonej przez nagłą modernizację jest planowana rozbiórka "Dzielnicy łacińskiej" - zabytkowego budynku, o którego przetrwanie walczą bohaterowie. Uroku opowieści, będącej również wzruszającą historią miłosną, dodaje starannie dobrana ścieżka dźwiękowa. Przeważają na niej stylizowane na muzykę z wczesnych lat 60. utwory napisane specjalnie na potrzeby filmu przez komponującego zwykle dla japońskiej telewizji Satoshiego Takebe. Mnogość wątków, postaci drugoplanowych, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty opowieści, to zasługa scenariusza autorstwa Keiko Niwy i Hayao Miyazakiego. Współzałożyciel studia, absolutny guru świata animacji, reżyserię "Makowego wzgórza" powierzył swojemu najstarszemu synowi GORŌ MIYAZAKIEMU. Znany z przeniesienia na wielki ekran "Opowieści z Ziemiomorza" Ursuli K. Le Guin, Miyazaki junior po raz kolejny nie zawiódł ojca. "Makowe wzgórze", jak każdy kolejny film studia Ghibli, niecierpliwie wyczekiwane w kraju, okazało się najbardziej kasowym japońskim filmem 2011 roku, przynosząc ponad 60 milionów dolarów zysku. Sukcesowi komercyjnemu towarzyszyło uznanie ze strony przemysłu filmowego. Japońska Akademia Filmowa uznała film za najlepszą animację sezonu. Scenariusz nominowano do prestiżowej w świecie filmów animowanych nagrody Annie.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Makowe wzgórze
reżyseria:
Japonia, 2011
Rok 1963. Japonia po okresie powojennej odbudowy i modernizacji przygotowuje się do organizacji Igrzysk Olimpijskich. 16-letnia Umi Matsuzaki mieszka w starym domu na wzgórzu z widokiem na port w Jokohamie.
animacja
Makowe wzgórze