PREMIERA

2011.07.24

CANAL+ PREMIUM

Maks i spółka

Max & Co

Szwajcaria/Belgia/Francja, 2007

,

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 73 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nastoletni lis o imieniu Maks wyrusza na poszukiwanie ojca - sławnego muzyka, Johnny'ego Bigoude'a, który zniknął wkrótce po narodzinach syna.

Maks podobnie jak rodzic jest nieprzeciętnie uzdolniony muzycznie. Podczas wędrówki trafia Saint-Hilare, miasta opanowanego przez nieobliczalnego biznesmena, Rodolfo. Potentat prowadzi wielką fabrykę produkującą packi na muchy i zatrudnia niemal całe miasto. Jednak z powodu deficytu much interes idzie kiepsko i Rodolfo zwalnia połowę pracowników. Rozpoczyna nowy, sekretny projekt, mający na celu zwiększenie popytu na swoje produkty. Maks wspierany przez swoją nową dziewczynę, sprytną Felicję rozpoczyna walkę o przyszłość Saint-Hilare.

"Maks i spółka" to animowana bajka dla dzieci i dorosłych okrzyknięta najdroższą produkcją w historii szwajcarskiej kinematografii. W kreskówkę zainwestowano ponad 14 milionów euro, przy czym 1,5 miliona pochodziło ze Szwajcarskiego Ministerstwa Kultury. Film w ciekawy sposób porusza aktualne problemy wielu cywilizowanych krajów, takie jak ochrona środowiska naturalnego czy kapitalistyczne mechanizmy działające na niekorzyść pracowników zatrudnionych w wielkich zakładach, podległych wąskim grupom biznesmenów nastawionych na zysk. Według recenzentki "Variety" "Maksowi i spółce" najbliżej do "Trio z Belleville". Jak pisze, "mimo tendencji do traktowania filmów animowanych jako odgórnie kierowanych do widzów najmłodszych, "Maks i spółka" nie da się jednoznacznie zaszufladkować. Z jednej strony rzeczywiście kreowany jest na bajkę, a główny bohater jest dzieciakiem, z drugiej jednak film posiada głęboką, społecznie zaangażowaną fabułę, (...) w której krytyka kapitalizmu w zabawny sposób wkracza do świata fantazji".

Stworzona w tradycyjnej technice poklatkowej animacja zdobyła w 2007 roku Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Pomysłodawcami i reżyserami "Maksa i spółki" są specjalizujący się dotychczas w krótkim metrażu bracia FRÉDÉRIC i SAMUEL GUILLAUME, którzy początkowo chcieli zmieścić opowieść o dzielnym lisie-muzykancie w jak najkrótszym czasie i dopiero na etapie rozmów z potencjalnymi producentami zgodzili się na jej wydłużenie. Duża część ekipy pracującej przy filmie Guillaume'ów, w tym twórcy postaci, dekoracji i rekwizytów, to ten sam skład, któremu zawdzięczamy "Uciekające kurczaki" oraz "Wallace'a i Gromita: Klątwę królika". Dziwny instrument, na którym gra główny bohater animacji, został wymyślony przez kompozytora i autora ścieżki dźwiękowej do filmu, Bruna Coulaisa ("Pan od muzyki", "Koralina i tajemnicze drzwi", "Vidocq"). Jest to połączenie gitary elektrycznej, akordeonu oraz instrumentów perkusyjnych.

WASZE OPINIE

gonia1708

Jedna z tych mądrzejszych bajek, porusza i bawi również - Polecam
Maks i spółka
Szwajcaria/Belgia/Francja, 2007
Nastoletni lis o imieniu Maks wyrusza na poszukiwanie ojca - sławnego muzyka, Johnny'ego Bigoude'a, który zniknął wkrótce po narodzinach syna.
film animowany
Maks i spółka
4,5 5 1 2