• Oscar

PREMIERA

2018.07.01

CANAL+ FAMILY

Mała Miss

Little Miss Sunshine

USA, 2006

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Siedmioletnia Olive Hoover (Abigail Breslin) jest uroczą dziewczynką w niedopasowanych okularach i zbyt zaokrąglonych - jak na świat, w którym rządzi wizerunek Barbie - kształtach. Choć nie przypomina wypięknionych blondynek z reklam, ma wielkie nadzieje na wygraną w konkursie dziecięcych piękności Little Miss Sunshine.

Wraz z całą rodziną jedzie więc z Nowego Meksyku do Kalifornii, aby stanąć w szranki o koronę najpiękniejszej. Tak oto w rozklekotanym vanie rodziny Hooverów gromadzi się cała galeria dziwaków. Ojciec Olive, Richard (Greg Kinnear) jest autorem rewolucyjnego poradnika "Jak osiągnąć sukces w dziewięciu krokach?", który wciąż niestety nie znalazł wydawcy, nie ma więc szans stać się bestsellerem. Jego ojciec, nazywany przez wszystkich Dziadkiem (Alan Arkin) to niepoprawny zbereźnik i wielbiciel heroiny, za co został właśnie wyrzucony z domu spokojnej starości. Bardziej poukładana wydaje się żona Richarda, Sheryl (Toni Collette), która próbuje zachować resztki normalności w rodzinie, a do tego musi zaopiekować się bratem, Frankiem (Steve Carell). Ten z kolei jest badaczem twórczości Prousta i homoseksualistą, który właśnie wyszedł ze szpitala po nieudanej próbie odebrania sobie życia. Frank mieszka w pokoju z nastoletnim Dwayne'em (Paul Dano), przyrodnim bratem Olive, który marzy, aby zostać pilotem myśliwca. Kontakt z Dwayne'em jest utrudniony, ponieważ chłopak złożył śluby milczenia do czasu, aż nauczy się prowadzić samolot.

Nawiązująca klimatem do wspaniałych komedii Franka Capry "Mała Miss" to przezabawna, ale i nadzwyczaj trafna parodia amerykańskich wartości i obyczajów. Nie często zdarza się, by ten sam film w równym stopniu przypadł do gustu członkom Akademii z Los Angeles, co jurorom Independent Spirit Award. Obie nagrody odebrał grający Dziadka Alan Arkin i scenarzysta Michael Arndt. Ponadto statuetki Independent Spirit Award zostały również przyznane za najlepszą reżyserię i najlepszy film pełnometrażowy. Deszcz nagród, bo dodatkowo dwie BAFTY, Cezar, statuetki w San Sebastian, Palm Springs, Sztokholmie i Tokio, był sporym zaskoczeniem dla debiutującej na wielkim ekranie pary reżyserów, małżeństwa JONATHANA DAYTONA i VALERIE FARIS, którzy do tej pory zajmowali się głównie realizacją reklam i teledysków (m.in. dla Janet Jackson i R.E.M.). Przez wiele lat współpracowali z MTV, a w środowisku zapracowali sobie na opinię obrazoburców kwestionujących współczesny model kultury. Pomysł realizacji komedii rodzinnej na wielkim ekranie był dla wielu ich przyjaciół szokiem. "Spodobał nam się scenariusz "Małej Miss", ponieważ tak bardzo odbiegał od normy. Pewnie, że dobrze byłoby zacząć od czegoś stylowego, ale pokochaliśmy tych bohaterów. Chcieliśmy zacząć od tego, co nam samym najbardziej się w kinie podoba, od ludzkich dziwności" - wyjaśniał Dayton, a jego żona dodawała: ""Mała Miss" to świetny materiał na familijną komedię, gdyby nie obsceniczny język i przerażające zachowanie niektórych bohaterów. Ale to właśnie one nas w tym tekście uwiodły. Nie chcieliśmy robić filmu o rodzinnych wartościach, ale film o wartości rodziny".

Kluczem do sukcesu był bez wątpienia dobór obsady. W głowę rodziny wcielił się nominowany do Oscara za "Lepiej być nie może" Greg Kinnear, a jego ojca-heroinistę zagrał Alan Arkin, laureat Złotego Globu za "Rosjanie nadchodzą". W zbuntowanego Dwayne'a wcielił się Paul Dano, aktor równie młody, co zdolny, znany z takich filmów, jak "Fast Food Nation" Richarda Linklatera czy "Aż poleje się krew" Paula Thomasa Andersona. Kobiece role zagrały natomiast Australijka Toni Collette ("Wesele Muriel", "Szósty zmysł", "Godziny") i 10-letnia wówczas Abigail Breslin, która aktorstwo uprawia już od szóstego roku życia.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor drugoplanowy - Alan Arkin, film Mała Miss
Najlepszy scenariusz oryginalny, Michael Arndt, Mała Miss

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Uwielbiam ten film! Oglądałem go już czterokrotnie, i za każdym razem mnie śmieszy.Aktorzy w swoich rolach są dobrze dobrani. w zasadzie napiszę tylko-GENIALNY!

Kamil Mtr

Całkiem przyjemny kawałek kina. Mocne 4.

piterek_rek

mi się film ten podobał, obejrzałem go dopiero wczoraj bo nie miałem czasu wcześniej, najbardziej rozśmieszył mnie moment gdy pan z mikrofonem pyta się małej gdzie jest dziadek, a ona że w bagażniku hehe ;)
Mała Miss
USA, 2006
Siedmioletnia Olive Hoover (Abigail Breslin) jest uroczą dziewczynką w niedopasowanych okularach i zbyt zaokrąglonych - jak na świat, w którym rządzi wizerunek Barbie - kształtach. Choć nie przypomina wypięknionych blondynek z reklam, ma wielkie nadzieje na wygraną w konkursie dziecięcych piękności Little Miss Sunshine.
komediodramat
Mała Miss
4,1 5 1 70