PREMIERA

2009.05.15

CANAL+ PREMIUM

Mała wielka miłość

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 109 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ian (Joshua Leonard), wzięty prawnik z Los Angeles, napawa się życiem kalifornijskiego snoba. Mieszka w ekskluzywnym domu z widokiem na ocean, nosi ubrania od największych kreatorów mody, a w jego garażu stoi drogi kabriolet. Jednak największą słabością Iana są kobiety.

Znany podrywacz nie przepuszcza żadnej okazji na niezobowiązującą przygodę, która nudzi go, gdy tylko na horyzoncie pojawia się nowy cel. Jedną z przelotnych miłostek prawnika jest warszawska studentka Joanna (Agnieszka Grochowska), pracująca podczas wakacji jako kelnerka w Mieście Aniołów. Znajomość od początku poważnie traktowana przez Joannę, dla Iana jest po prostu kolejną przygodą. Kiedy dziewczyna orientuje się, że w życiu jej wybranka są inne kobiety, zrywa z nim i niezwłocznie wraca do Polski. Wkrótce okazuje się, że jest w ciąży. Za namową przyjaciela (Michael Dunn) Ian postanawia spotkać się z Joanną, by uniknąć problemów w przyszłości. Przyjeżdża więc do Polski.

Znana zasada komedii romantycznej "miłość nie zna granic" została potraktowana w "Małej wielkiej miłości" dosłownie. Aby odkryć miłość życia, Amerykanin przyjeżdża do Warszawy, gdzie czeka go bolesne zderzenie z polską rzeczywistością. To właśnie różnica kultur jest głównym źródłem komizmu trzeciego fabularnego filmu ŁUKASZA KARWOWSKIEGO. "Amerykanin próbujący ułożyć sobie życie w Warszawie, co krok napotyka niezrozumiałe dla niego sytuacje. Rodzi się humor sytuacyjny, dialogowy i czasami wręcz slap- stickowy" - mówił o pomyśle na film reżyser i autor scenariusza. Sam Karwowski przez wiele lat mieszkał zagranicą, w Londynie i Paryżu, gdzie szlifował warsztat, m.in. jako autor ponad 150 reklamówek. W scenariuszu znaleźć można wiele osobistych doświadczeń Karwowskiego, który podobnie jak jego bohater Ian, podążył za miłością do Polski: "Świetnie zarabiałem i prowadziłem dość swobodne życie. I właśnie w Londynie poznałem Weronikę, która przyjechała tam na wakacje. Nasza znajomość tak się rozwinęła, że postanowiłem wrócić do Polski, a ona została moją żoną" - wspomina.

Tym co wyróżnia "Małą wielką miłość" od innych polskich komedii romantycznych ostatnich lat jest międzynarodowy charakter filmu. Twórcy wykazali się rzadko spotykanym wśród polskich filmowców rozmachem, sięgając po aktorów zza oceanu. W roli zblazowanego Amerykanina obsadzili Joshuę Leonarda, którego kariera rozkwitła, gdy wcielił się w jednego z trójki pechowych studentów w kultowym horrorze "Blair Witch Project". Praca w filmie Karwowskiego była dla aktora, mającego za sobą udział w znacznie droższych, hollywoodzkich produkcjach, czymś zupełnie nowym: "Wprawdzie zdarzało mi się już pracować poza Stanami, ale zazwyczaj z amerykańską ekipą. Ciekawiło mnie, jak będzie wyglądać praca na planie w sytuacji, kiedy przez większość czasu będę jedynym Amerykaninem w ekipie." - mówił o tym doświadczeniu. Partnerująca aktorowi Agnieszka Grochowska, przyjmując rolę w "Małej wielkiej miłości" miała już za sobą spore sukcesy w zawodzie. Po "Warszawie" i "Pręgach", za które otrzymała nominację do Orła, mówiło się o niej jako o nadziei polskiego aktorstwa. Potem w "Tylko mnie kochaj" rozkochiwała w sobie Macieja Zakościelnego. Pracowała również z Karwowskim, grając w jego "Południe-Północ", znacznie poważniejszej miłosnej opowieści. Równie ciekawie prezentują się aktorzy drugiego planu, wśród których po stronie amerykańskiej znalazła się m.in. nominowana do Złotego Globu Liz Torres ("Brzydula Betty") i nominowany do Oscara Robert Forster ("Jackie Brown"). Amerykanom towarzyszyli m.in. Marcin Bosak, Mikołaj Grabowski, Agnieszka Pilaszewska, Łukasz Simlat czy Piotr Machalica. Nad wartstwą jezykową filmu, która jest źródłem wielu komicznych sytuacji, zadbał niezawodny ekspert od zagadnień lingwistycznych Bartosz Wierzbięta.

WASZE OPINIE

frem

Powiem tak: Jak na polskie mozliwosci film calkiem fajny. Oby takich filmow bylo wiecej. (5/5)

PIOOLE

Kolejny polski film romantyczny, moze taka podróbka Nie kłam kochanie, ale ciekawa akcja fajni aktorzy ok!

villemo

Podpisuję się pod pozytywnymi odczuciami - bez zachwytów, ale... z sympatią. Sympatią dla bohaterów, samokrytycznego wizerunku Polaków i zbudowania z czegoś przecież ani wyszukanego, ani ambitnego, ani oryginalnego - mimo wszystko całości zgrabnej, nie irytującej. Strawnej - jednym słowem. Słowem jakże rzadko nadającym się do podpięcia pod cokolwiek, co nosi miano polskiej komedii romantycznej.

Przyjemnie muzycznie, nieźle aktorsko. Niektóre sceny naprawdę lekkie i pozytywne w odbiorze.
Mała wielka miłość
reżyseria:
Polska, 2008
Ian (Joshua Leonard), wzięty prawnik z Los Angeles, napawa się życiem kalifornijskiego snoba. Mieszka w ekskluzywnym domu z widokiem na ocean, nosi ubrania od największych kreatorów mody, a w jego garażu stoi drogi kabriolet. Jednak największą słabością Iana są kobiety.
komedia romantyczna
Mała wielka miłość
4,2 5 1 39