PREMIERA

2007.05.03

CANAL+ PREMIUM

MALARIA

Jungle Fever

USA, 1991

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 129 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jednym z najważniejszych, jeżeli nie centralnym problemem kina Spike'a Lee były zawsze konflikty rasowe i dyskryminacja Afroamerykanów. Czarnoskóry reżyser poruszał te kwestie we wszystkich swoich filmach - być może najdobitniej uczynił to w "Malarii" z 1991 roku.

Flipper Purify (Wesley Snipes) jest zamożnym, czarnoskórym architektem. Razem z żoną (Lonette McKee) i dziećmi mieszka w Haarlemie. Pewnego dnia decyduje się zatrudnić asystentkę. Zostaje nią atrakcyjna Włoszka Angie Tucci (Annabella Sciorra). Flipper wydaje się nią zainteresowany, ale pozostaje wierny żonie. Jednak pewnego wieczoru, po skończonej pracy, eksplodują emocje i między Angie a jej pracodawcą dochodzi do zbliżenia. O romansie dowiaduje się żona Flippera, która wyrzuca go z domu. Prawdę poznaje też ojciec Angie, Lou Carbone (Anthony Quinn), który - ulegając rasowym uprzedzeniom - brutalnie ją bije. Mimo agresywnego sprzeciwu środowiska, Flipper i Angie postanawiają zamieszkać wspólnie i zmierzyć się z amerykańskim rasizmem i nietolerancją.

"Malaria" to jeden z wczesnych filmów SPIKE'A LEE, pierwszego czarnoskórego reżysera, który nie tylko zrobił międzynarodową karierę, ale również został doceniony przez oscarową akademię. Już jego pełnometrażowy debiut "Ona się doigra" (1986) zdobył nagrodę w Cannes, statuetkę Independent Spirit Award i nagrodę krytyków z Los Angeles. O trzy lata późniejsze "Rób co należy" zyskało dwie nominacje do Oscara i cztery do Złotych Globów. Kolejnym sukcesem była właśnie "Malaria", nagrodzona w Cannes przez jury ekumeniczne.

Za kreację w tym filmie został tam także nagrodzony Samuel L. Jackson. Była to specjalnie wówczas powołana do życia nagroda dla najlepszego aktora drugoplanowego i żaden inny aktor nie przekonał już później canneńskiego jury do jej przyznania. "Malaria" była kolejnym obrazem, którym Lee sprzeciwiał się rasistowskim zabobonom, wciąż silnie obecnym w amerykańskim społeczeństwie. Walka o równouprawnienie białej i kolorowej ludności USA jest do dziś nadrzędnym celem twórcy. Reżyser od 10 lat usiłuje m.in. zrealizować film o Jackie'm Robinsonie, czarnoskórym baseballiście, który przełamał barierę rasową w Major League, najważniejszej amerykańskiej lidze baseballu. Lee obraz ten obiecał podobno wdowie po sportowcu.

Reżyser w swoich filmach wypromował takie hollywoodzkie gwiazdy, jak Denzel Washington czy Halle Berry, która w "Malarii" zagrała swoją pierwszą znaczącą rolę. W "Malarii", obok Berry i Samuela L. Jacksona, wystąpił laureat nagrody Volpi Cup z Wenecji za "Tę jedną noc", Wesley Snipes, czyli tytułowy "Blade - Wieczny łowca". Towarzyszył mu wielki Anthony Quinn, który - choć jest rodowitym Meksykaninem - z powodzeniem wcielił się w konserwatywnego Włocha. W filmie wystąpiła również Queen Latifah - jedna z najbardziej cenionych wykonawczyń hip-hopu, ale i zdolna aktorka ("Chicago", "Przypadek Harolda Cricka", "Lakier do włosów").

WASZE OPINIE

RayoTuLsvgcygSITpxW

POXhlL <a href="http://mzbsjkhnkozc.com/">mzbsjkhnkozc</a>, [url=http://kxvpefedssgs.com/]kxvpefedssgs[/url], [link=http://zunbegwrpsdh.com/]zunbegwrpsdh[/link], http://npbplkebgcit.com/
MALARIA
reżyseria:
USA, 1991
Jednym z najważniejszych, jeżeli nie centralnym problemem kina Spike'a Lee były zawsze konflikty rasowe i dyskryminacja Afroamerykanów. Czarnoskóry reżyser poruszał te kwestie we wszystkich swoich filmach - być może najdobitniej uczynił to w "Malarii" z 1991 roku.
dramat
MALARIA
4,5 5 1 20