PREMIERA

2009.07.10

CANAL+ PREMIUM

MAŁŻEŃSTWA I ICH PRZEKLEŃSTWA

Why Did I Get Married?

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Cztery znające się jeszcze z czasów szkolnych pary spędzają wspólnie co roku urlop. Tym razem tygodniowe wakacje zaplanowano w górskim domu wśród zaśnieżonych szczytów stanu Kolorado.

Diane (Sharon Leal) i Terry (Tyler Perry) przez całą drogę kłócą się, ponieważ ona nieustannie, mimo urlopu, załatwia sprawy służbowe, doprowadzając do szału zepchniętego na dalszy plan męża (Tyler Perry). Sheila (Jill Scott) i Mike (Richard T. Jones) w towarzystwie atrakcyjnej koleżanki-singielki (Denise Boutte) wybierają samolot. Sheila zostaje w upokarzający sposób zmuszona do zrezygnowania z lotu z powodu swojej tuszy. Musi jechać samochodem, a jej małżonek wraz z przyjaciółką zostawiają ją w tej przykrej sytuacji samą. Razem, w miłej atmosferze i komfortowych warunkach, docierają na miejsce bez kłopotów, czego nie można powiedzieć o puszystej Sheili, która z powodu śnieżycy utyka na noc w małym miasteczku i śpi w celi na komisariacie. Z kolei Angela (Tasha Smith) i Marcus (Michael Jai White) jadą autokarem i awanturują się od początku podróży, przy czym agresywna Angela nie oszczędza także nieznajomych pasażerów. Czwarta para to odnosząca sukcesy psycholożka (Janet Jackson) wraz z małżonkiem Gavinem (Malik Yoba). Mimo profesji Patricii i faktu, że jej książka o małżeństwie bije właśnie rekordy poczytności, oni także mają problemy i nierozwiązane konflikty. Problemy ósemki przyjaciół stają się głównym tematem przemyśleń, dyskusji i waśni podczas tygodniowego pobytu w Kolorado.

W 1992 roku TYLER PERRY, zainspirowany przez Oprah Winfrey, zaczął pisać listy do samego siebie. Miała to być epistolarna terapia po ciężkim, wypełnionym przemocą i samotnością dzieciństwie. Na kanwie tej niezwykłej korespondencji powstał "I Know, I've Been Changed" (1997), pierwszy musical czarnoskórego twórcy. Dziś Tyler Perry reżyseruje filmy oraz sztuki teatralne, które sam pisze, a na dodatek często jest producentem i odtwórcą jednej z ról. W tym przypadku nie mogło być inaczej. Zanim jednak w 2007 powstał film, "Małżeństwa i ich przekleństwa" święciły sukcesy na deskach teatrów w całych Stanach Zjednoczonych. Ta charakterystyczna dla twórczości Perry'ego historia o relacjach międzyludzkich, konfliktach i wybaczaniu, opiera się na rozbudowanych, pełnych dramatyzmu, ale przeplatanych humorem dialogach.

U boku reżysera, który zagrał rolę zazdrosnego o pracę żony Terry'ego wystąpiła plejada gwiazd z ikoną muzyki pop Janet Jackson na czele. Słynna siostra Michaela Jacksona to piosenkarka, której utwory zdobywały listy przebojów na całym świecie, a jeden z nich ("Again") ukoronowano nawet nominacją do Oscara i do Złotego Globu. Jackson od najmłodszych lat pojawiała się na ekranie - w filmach kinowych, jak "Poetic Justice - film o miłości", oraz w serialach, m.in. "Good Times" i "Statek miłości". Zapytana o jej cechy wspólne z panią psycholog, którą zagrała gwiazda odpowiedziała: "Wielu moich przyjaciół nazywa mnie "terapeutką". Przychodzą do mnie po porady. Chyba nieźle mi to wychodzi, bo zawsze wracają, gdy znów potrzebują pomocy. Jednak nie jestem dobra, jeśli chodzi o wgląd we własny świat i wyodrębnianie spraw problematycznych oraz radzenie sobie z nimi. Należę do tych, którzy wolą udawać, że kwestia nie istnieje, unikać jej".

W komediodramacie Perry'ego wystąpiła także poetka, piosenkarka i kompozytorka muzyki R&B, soul i hip-hop Jill Scott, zdobywczyni licznych nagród przemysłu fonograficznego, w tym trzech nagród Grammy. Partnerował jej Michael Jai White, mający w filmografii m.in. występ w obu częściach "Kill Billa", a także Sharon Leal, Tasha Smith oraz Malik Yoba - młodzi czarnoskórzy artyści, którzy zaczynają dopiero światową karierę. Reżyser zaprosił ich do współpracy, bo uwielbia eksperymenty: "Przede wszystkim fascynują mnie nowe twarze. Lubię przemycać je do swoich produkcji. Kiedy tworzyłem scenariusz, obsada sama się niejako zebrała. Moja funkcja ograniczyła się do skończenia pisania i poddania się temu, co przyniosły okoliczności".

Autorem zdjęć do filmu Perry'ego jest Toyomichi Kurita (m.in. "Czekając na miłość", "Kto zabił ciotkę Cookie?", "Córka prezydenta"), a muzykę skomponował Aaron Zigman (m.in. "Step up. Taniec zmysłów" i "Step up 2", "John Q").

WASZE OPINIE

bbfilm

Ciekawy film, znakomicie nakrecony. kreacje aktorskie takze dobre. Przepiekna sceneria Kolorado jest kanwa dla potyczek malzenskich przeplatanych znakomitym humorem. Swietny scenariusz, zywe dialogi. WARTO! Polecam. W przyszlym roku na ekrany trafi sequel, krecowy w maju i czerwcu tego roku.

PAJKA

Polecam!

zn46

W końcu znalazłem czas na odtworzenie tego filmu, trzeba przyznać dość życiowy film, teksty wyśmienite, jakość obrazu świetna. Warto zobaczyć.
MAŁŻEŃSTWA I ICH PRZEKLEŃSTWA
reżyseria:
USA, 2007
Cztery znające się jeszcze z czasów szkolnych pary spędzają wspólnie co roku urlop. Tym razem tygodniowe wakacje zaplanowano w górskim domu wśród zaśnieżonych szczytów stanu Kolorado.
komediodramat
MAŁŻEŃSTWA I ICH PRZEKLEŃSTWA
4,5 5 1 25