Paramount Pictures

PREMIERA

2004.12.29

CANAL+ PREMIUM

MAMUŚKA

Mother

USA, 1996

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wielka Debbie Reynolds w roli apodyktycznej matki, której nadopiekuńczość zniszczyła życie prywatne jej syna. Na ścieżce dźwiękowej filmu jeden z najsłynniejszych evergreenów: "Mrs. Robinson" - tu w wersji "Mrs. Henderson".

John Henderson (Albert Brooks) po raz kolejny musi pogodzić się z życiową porażką - niedawny rozwód utwierdził go w przekonaniu, że jego problem z kobietami jest znacznie poważniejszy, niż mu się wydawało. Choć w życiu zawodowym odniósł względny sukces - jest popularnym pisarzem science fiction - nigdy jeszcze nie posmakował trwałej, bogatej, harmonijnej relacji z kobietą. Czyja to wina? Otóż John uważa, że jego domu rodzinnego - a zwłaszcza matki (Debbie Reynolds), przyczyny wszystkich stereotypów i lęków, które mieszają się w jego głowie. Decyduje się więc na krok ryzykowny i nietypowy - skoro nie udało mu się przeciąć pępowiny w odpowiednim czasie, postanawia wrócić na łono rodziny i raz jeszcze oswobodzić się spod wpływów matki. Zostaje powitany z otwartymi ramionami, na stół wyjeżdżają przysmaki, pokój jest już przygotowany. John z początku stara się z synowskim szacunkiem budować relacje z matką, ale szybko pojawiają się pierwsze problemy.

ALBERT BROOKS, aktor znany m.in. z filmów "Czułe słówka" i "Potyczki z Jeannie", kręcąc nagrodzoną przez nowojorskich krytyków "Mamuśkę" po raz kolejny wywołał głośno dyskutowany w Stanach problem uzależniania od siebie dorosłych dzieci przez nadopiekuńczych, zaborczych, a czasem toksycznych rodziców. Co ciekawe, główną rolę w filmie Brooksa zagrała wielka niegdyś Debbie Reynolds, gwiazda "Deszczowej piosenki", która sukcesy i porażki swojego rodzicielstwa zmuszona była kilka lat wcześniej analizować publicznie. Wszystko za sprawą książki "Pocztówki znad krawędzi", którą opublikowała córka Reynolds, Carrie Fisher. Fisher przedstawiła swoją matkę jako potwora, który nie zdawał sobie sprawy z tego, ile krzywd wyrządził najbliższym sobie ludziom. Reynolds odpowiedziała na ten atak inną wersją wydarzeń - zawartą we własnej książce. Dość powiedzieć, że poddawała pod wątpliwość sądy swojej córki. Jej udział w filmie Brooksa, za który otrzymała nominację do Złotego Globu, Ameryka odczytała jednak, jako przyznanie się do winy. Rola matki nie była jednak napisana specjalnie dla Reynolds - Brooks z początku zaoferował ją Nancy Reagan, która propozycją była zachwycona, ale ostatecznie zrezygnowała z roli, żeby zaopiekować się chorym na Alzheimera mężem - byłym prezydentem USA, Ronaldem Reaganem.
MAMUŚKA
reżyseria:
USA, 1996
Wielka Debbie Reynolds w roli apodyktycznej matki, której nadopiekuńczość zniszczyła życie prywatne jej syna. Na ścieżce dźwiękowej filmu jeden z najsłynniejszych evergreenów: "Mrs. Robinson" - tu w wersji "Mrs. Henderson".
komediodramat
MAMUŚKA
4,2 5 1 9